Woensdag in 'De Kennis van Nu': 'Blij met terugkeer wolf, maar gevaar wordt onderschat'

dinsdag 17 november 2020

De wolf heeft zich definitief hervestigd in Nederland. Dit blijkt uit sporenonderzoek van ecoloog Hugh Jansman. Uit DNA van wolvenkeutels leidt hij af dat wolvenwelpen die op Nederlandse bodem geboren zijn nu op hun beurt een eigen territorium veroveren.

Volgens Jansman is het hier voor de wolf 'tafeltje dekje' door het grote aanbod aan prooidieren. Maar de wolf vindt het hier zó aantrekkelijk dat ecoloog Geert Groot Bruinderink zich grote zorgen maakt. 'Mensen die heel enthousiast zijn over de wolf, vergeten vaak dat de wolf ook een probleem kan zijn. Hij kan mensen aanvallen.'


Groot Bruinderink pleit ervoor om mensen en wolven zo ver mogelijk uit elkaar te houden, maar of dit in ons dichtbevolkte land zal lukken, betwijfelt hij. We hebben het de wolf volgens hem veel te gemakkelijk gemaakt 'door jarenlang falend natuurbeleid, waardoor het aantal hoefdieren compleet de pan is uit gerezen'. Door al deze prooidieren zal volgens hem het aantal wolven in bepaalde gebieden snel toenemen, waardoor wolf en mens elkaar steeds moeilijker kunnen ontlopen.

Jansman en Groot Bruinderink lichten hun bevindingen woensdag 18 november toe in het NTR-wetenschapsprogramma 'De Kennis van Nu'.

Momenteel telt Nederland ongeveer 15 wolven. Met enige regelmaat komen ze negatief in het nieuws als boeren hun schapen doodgebeten terugvinden. Schaapherder Lammert Niesing beschermt zijn schapen inmiddels met speciaal schrikdraad tegen de wolf. 'Die wolf is er nu eenmaal. Ik zal er mee moeten leren leven.' Dat de terugkeer van de wolf ook positieve gevolgen kan hebben, toont ecoloog Bjorn Mols op de Veluwe. Zo zouden wolven bijvoorbeeld indirect herten uit de buurt van wandelpaden kunnen drijven. Herten zijn de transporteurs van teken. En waar minder herten zijn, daar vind je significant minder teken.

'De Kennis van Nu' is het wetenschapsprogramma van de NTR, gepresenteerd door Dirk de Bekker, Elisabeth van Nimwegen en Lieven Scheire.

'De Kennis van Nu', woensdag 18 november om 22.25 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

Charlie ontdekt onder zijn huis een geheim hoofdkwartier dat van een mysterieuze superheld lijkt te zijn. Samen met zijn vrienden gaat hij op onderzoek uit, maar hun avontuur verandert in een nachtmerrie wanneer de plek aangevallen wordt door slechteriken. Om het hoofdkwartier te verdedigen en de wereld te redden, moeten Charlie en zijn vrienden hun krachten bundelen en elk hulpmiddel inzetten dat ze kunnen vinden.

'Secret Headquarters', film uit 2022 met oa. Owen Wilson, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:45
    Journaallus
    07:45
    Dance Academy
  • 23:45
    Nachtlus
    06:00
    Sta op met Radio 2
  • 21:40
    Geen uitzending
    08:00
    Molang
  • 22:50
    The Voice van Vlaanderen
    01:00
    The Good Doctor
  • 23:25
    Verslaafd!
    00:15
    Border Security: Australië
  • 22:15
    Hellboy II: The Golden Army
    00:15
    The Big Bang Theory
  • 23:00
    Caught on Dashcam
    00:05
    Mafia's Greatest Hits
  • 23:15
    ER
    23:55
    Suits
  • 23:00
    Baywatch
    23:50
    Nonkel Jef
  • 23:35
    Blind Gekocht
    00:45
    De Tafel van Gert
  • 23:25
    Fuller House
    00:40
    Neighbours: A New Chapter
  • 23:15
    Doom Patrol
    00:20
    Blood & Treasure
  • 23:35
    A Place in the Sun
    00:30
    Love Island UK
  • 23:15
    CSI: Miami
    00:10
    The Rookie
  • 23:41
    Z-Nieuws
    23:52
    Z-Beurs
  • 23:47
    Het appartement
    23:55
    5-voor-12
  • 23:20
    Meat Timon
    23:55
    Becoming Meewis
  • 22:50
    Beyond Paradise
    00:00
    Silent Witness
  • 23:35
    Rivals
    00:45
    Prison Break
  • 23:45
    Eva
    00:35
    NOS Journaal Laat
  • 23:15
    De Boeddhistische Blik
    00:15
    De Nachtzoen
  • 23:45
    Oxen: The Dark Men
    00:35
    First Dates