Woensdag in 'De Kennis van Nu': 'Blij met terugkeer wolf, maar gevaar wordt onderschat'

dinsdag 17 november 2020

De wolf heeft zich definitief hervestigd in Nederland. Dit blijkt uit sporenonderzoek van ecoloog Hugh Jansman. Uit DNA van wolvenkeutels leidt hij af dat wolvenwelpen die op Nederlandse bodem geboren zijn nu op hun beurt een eigen territorium veroveren.

Volgens Jansman is het hier voor de wolf 'tafeltje dekje' door het grote aanbod aan prooidieren. Maar de wolf vindt het hier zó aantrekkelijk dat ecoloog Geert Groot Bruinderink zich grote zorgen maakt. 'Mensen die heel enthousiast zijn over de wolf, vergeten vaak dat de wolf ook een probleem kan zijn. Hij kan mensen aanvallen.'


Groot Bruinderink pleit ervoor om mensen en wolven zo ver mogelijk uit elkaar te houden, maar of dit in ons dichtbevolkte land zal lukken, betwijfelt hij. We hebben het de wolf volgens hem veel te gemakkelijk gemaakt 'door jarenlang falend natuurbeleid, waardoor het aantal hoefdieren compleet de pan is uit gerezen'. Door al deze prooidieren zal volgens hem het aantal wolven in bepaalde gebieden snel toenemen, waardoor wolf en mens elkaar steeds moeilijker kunnen ontlopen.

Jansman en Groot Bruinderink lichten hun bevindingen woensdag 18 november toe in het NTR-wetenschapsprogramma 'De Kennis van Nu'.

Momenteel telt Nederland ongeveer 15 wolven. Met enige regelmaat komen ze negatief in het nieuws als boeren hun schapen doodgebeten terugvinden. Schaapherder Lammert Niesing beschermt zijn schapen inmiddels met speciaal schrikdraad tegen de wolf. 'Die wolf is er nu eenmaal. Ik zal er mee moeten leren leven.' Dat de terugkeer van de wolf ook positieve gevolgen kan hebben, toont ecoloog Bjorn Mols op de Veluwe. Zo zouden wolven bijvoorbeeld indirect herten uit de buurt van wandelpaden kunnen drijven. Herten zijn de transporteurs van teken. En waar minder herten zijn, daar vind je significant minder teken.

'De Kennis van Nu' is het wetenschapsprogramma van de NTR, gepresenteerd door Dirk de Bekker, Elisabeth van Nimwegen en Lieven Scheire.

'De Kennis van Nu', woensdag 18 november om 22.25 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Flikken Maastricht' (AVROTROS)

Vreemdgaan leidt in de drugswereld meteen tot afrekeningen. Ook onschuldigen zijn niet veilig voor hun wraak. Wolfs en Eva achterhalen de gebeurtenissen en blijven zitten met een bijzondere getuige, die bij gebrek aan beter een kamer krijgt in De Ponti. Marion en Romeo krijgen te maken met agressieve, homofobe mensen. Vooral Marion is niet zomaar van ze af.

'Flikken Maastricht', om 20.40 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:00
    VRT NWS journaal 19u
    19:45
    Homo Universalis
  • 19:10
    De Campus Cup
    20:00
    Terzake
  • 19:35
    De regels van Floor
    19:45
    Karrewiet
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:55
    Het Weer
  • 19:35
    Mr. Frank Visser Doet Uitspraak
    20:30
    White House Down
  • 19:15
    The Simpsons
    19:45
    The Big Bang Theory
  • 19:40
    Police Interceptors
    20:35
    The Interpreter
  • 19:10
    S.W.A.T.
    20:50
    Narcos
  • 19:35
    David
    20:05
    Ramona
  • 19:15
    De Container Cup
    20:00
    De Tafel van de Week
  • 19:40
    FBI: International
    20:35
    Matlock
  • 19:35
    Dover 24/7
    20:35
    The Sentinel
  • 18:55
    Next Level Chef
    19:45
    Chateau Meiland
  • 18:55
    Killer at the Crime Scene
    19:45
    Snapped
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 19:43
    De tip
    19:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 19:40
    Culinair Thailand
    20:00
    De Dagschotel
  • 19:10
    Father Brown
    20:05
    Hudson & Rex
  • 18:50
    Grey's Anatomy
  • 19:00
    Carrie op Vrijdag
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:10
    BinnensteBuiten
    19:50
    Meldpunt Actueel
  • 19:25
    First Dates
    20:25
    Het Grote Songfestivalfeest