Coks Donders duikt 150 jaar na zijn dood in het leven van Groen van Prinsterer

Een man die het debat op scherp zette, tegen de stroom in ging en Nederland blijvend veranderde. In de documentaire 'Groen van Prinsterer – orthodox activist' duikt historicus en presentator Coks Donders in het leven en de ideeën van deze invloedrijke denker.
Op 19 mei 2026 is het precies 150 jaar geleden dat hij overleed. Wat kunnen we vandaag nog leren van zijn ideeën?
Zijn naam hangt op straten, scholen en zelfs in de Tweede Kamer, maar wie was Guillaume Groen van Prinsterer eigenlijk en waar stond hij voor? Als politicus, historicus en grondlegger van de christelijke politiek in Nederland speelde hij een belangrijke rol in het ontstaan van de parlementaire cultuur van debat en oppositie. Hij koos scherp positie en bevroeg zijn tijd. Via opiniestukken en publicaties probeerde hij actief de tijdsgeest te beïnvloeden. Hij wilde anderen aanzetten tot maatschappelijke verandering. Daarmee ging hij tegen de stroom in en bleef hij staan voor zijn idealen, ook als dat weerstand opriep.
In de documentaire volgt Coks Donders zijn sporen door heel Nederland. Van het strand van Scheveningen tot de Tweede Kamer en van historische archieven tot ontmoetingen met studenten en mensen op straat. Onderweg spreekt ze met onder anderen biograaf Gertjan Schutte, burgemeester Carola Schouten, journalist Sander Schimmelpenninck en historicus Beatrice de Graaf. Historici Karwan Fatah-Black en Jerry Afriyie duiden zijn inzet voor de afschaffing van slavernij en de betekenis daarvan voor vandaag. Ook reflecteren Thom van Campen, voorzitter van de Tweede Kamer, en bestuurder Mark Buck op de betekenis van Groen voor het politieke debat van nu. Voor de documentaire is historisch beeldmateriaal met behulp van AI tot leven gebracht, waardoor het verhaal van Groen dichterbij komt.
Zo ontstaat een gelaagd beeld van Groen. Idealistisch en gedreven, maar ook scherp en soms onwrikbaar. Zijn ideeën over democratie, verantwoordelijkheid en samenleven, geworteld in zijn geloof, roepen nog altijd vragen op. Hoe gaan we om met verschillen? Wat betekent goed leiderschap? En hoe blijf je met elkaar in gesprek?
'Groen laat zien wat er gebeurt als je tegen de stroom in durft te gaan en blijft staan voor je idealen. Dat schuurt soms, maar juist daardoor ontstaat ruimte voor verschil. Die spanning maakt hem nog altijd relevant', aldus Coks Donders.
Ook in zijn persoonlijke leven speelde betrokkenheid een belangrijke rol. Geïnspireerd door zijn geloof zette hij zich samen met zijn vrouw Betsy in voor mensen in kwetsbare posities. Zij gaf richting aan zijn sociale betrokkenheid en stond aan de basis van initiatieven zoals het hofje Rusthof in Den Haag. Haar invloed laat zien hoe omkijken naar elkaar voor hen geen idee was, maar iets om naar te handelen.
'Groen van Prinsterer - orthodox activist', dinsdag 19 mei om 23.05 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Ruben Van Gucht uit 'De Verraders' gezet, Marc-Marie Huijbregts ontmaskerd
- Paul Haenen stopt als Bert in 'Sesamstraat' na overlijden Wim T. Schippers
- 'Got Talent' neergesabeld in Nederland
- Madonna opent de 2026 Video Music Awards (VMAs) met haar eerste VMAs-optreden in 23 jaar
- Zapp-gezicht Wildebras openhartig over pestverleden
Multimedia SPOTLIGHT
-
De eerste verrader ontmaskerd: exit Marc-Marie -
HBO Original-serie 'Youth' vanaf 21 september op HBO Max -
Duo's gooien alles in de strijd om kinderen spruitjes te laten eten -
Onderling verraad in 'De Verraders'? Marc-Marie neemt Kürt onder vuur! -
Annelien Coorevits scherp voor Sydney Sweeney in 'Happy Hour' -
Koor zonder stembanden maakt indruk in 'Got Talent'
-
Netflix onthult nieuwe trailer van 'Animals' met Ben Affleck -
Kotmadam Sergeant zet de puntjes op de i -
Chantal neemt oud recreatiepark onder de loep in 'De Inspecteurs' -
YES DAY bij 'Vincent Live'! -
Vincent Fierens en Emma Salden praten in 'Kraamkost' over maatschappelijke druk op ouderschap -
Margriet en Celien Hermans herbeleven hun eigen ingreep in 'De Operatiekamer' -
Axel Daeseleire wordt dikke zeemeermin -
Danira over RVG in 'De Verraders' -
Ellen en Matti hebben het moeilijk op huwelijksreis -
Bockie loopt gevreesde beeptest -
Kotmadam Sergeant neemt studenten mee naar trampolinepark -
Krijgt 'Kip Curry' concurrentie van Bo in 'Got Talent'! -
Bekijk de trailer van 'Bankzitters: Overleven In Het Wild' -
Opdracht met een geurtje aan in 'Kamp Jeroom' -
Jury kijkt met open mond naar mysterieuze act in 'Got Talent'
-
Kotmadam Sergeant in the house! -
Netflix deelt eerste beelden van 'The Mosquito Bowl' -
Jade Mintjens over ongemakkelijk eerste gynaecoloogbezoek -
Barbara Sarafian neemt emotioneel afscheid -
Elke heeft Denzel iets te vertellen in 'Blind Getrouwd' -
Seppe maakt zijn opwachting in 'Knokke Tof' -
Anke Buckinx over bizar tv-moment in 'Honderd Hete Vragen' -
Biecht verrader Marc-Marie zijn leugen op? -
Newlyweds Hyndi en Valentijn bezegelen jawoord in het zwembad
Kijktip van de dag

In de winter van 1999 wagen de Zwitserse avonturier Bertrand Piccard en de Britse vlieginstructeur Brian Jones het onmogelijke: als eersten de wereld rondvliegen in een heteluchtballon, zonder te landen. Terwijl rivaliserende teams hen op de hielen zitten, moeten ze samen extreme kou, technische defecten en mentale uitputting trotseren. Een race tegen de klok, de natuur én zichzelf - met een plaats in de geschiedenisboeken als inzet.
'The Balloonists', om 22.05 uur op VRT Canvas.



































