Uitstoot van broeikasgassen door dooi permafrost zwaar onderschat laat 'Focus' zien

dinsdag 8 oktober 2024

Nederlandse onderzoekers hebben ontdekt dat de CO2-uitstoot door kusterosie in het Arctisch gebied veel groter is dan eerder gedacht.

Aardwetenschapper Fleur van Crimpen vertelt in de 'Focus Special: Het verdwenen dorp' dat tot 98% van het geërodeerde materiaal uit organische koolstof bestaat, dat kan worden omgezet in CO2. Dit is een alarmerende bevinding die cruciaal is voor nauwkeurigere klimaatmodellen en rapporten zoals die van het IPCC.


Arctische kusten, die een derde van de wereldkustlijnen vormen, bestaan uit permafrost en ondergaan versnelde erosie door stijgende temperaturen. Deze erosie bedreigt lokale gemeenschappen en laat permafrostmateriaal vrij in de Noordelijke IJszee, wat aanzienlijke hoeveelheden CO2 kan produceren, met verwoestende gevolgen voor het klimaat.

Voor het Eroding Arctic Coastlines project maakten Van Crimpen en haar team gebruik van een nieuwe meetmethode waarbij ze de permafrostmonsters scheiden op korrelgrootte en dichtheid. Zo ontdekte ze dat 77% tot 98% van het materiaal gemakkelijk afbreekbaar organisch koolstof bevat. Dit onderzoek, uitgevoerd aan de Canadese Beaufortzee, toont aan dat eerdere schattingen, gebaseerd op bulkmetingen, de CO2-uitstoot onderschatten. 'Voorheen werd gedacht dat het grootste deel van geërodeerd materiaal op de zeebodem werd afgezet, maar dat is dus niet zo', vertelt Fleur van Crimpen.

In de 'Focus Special: Het verdwenen dorp' wordt Fleur van Crimpen gevolgd tijdens haar reis naar het dorp Tuktoyaktuk. Tuktoyaktuk is een dorp in het uiterste noorden van Canada. Nergens ter wereld gaat klimaatverandering zo snel als daar. Hier zie je hoe stijgende temperaturen en het dooien van permafrost het door Inuvialuit bewoonde dorp bedreigen. Tuk ligt aan de kust en heeft door de dooi last van kusterosie. In de aflevering vertelt inwoner Sandy Adams dat hij zijn huis verder van de kust heeft neergezet omdat het in zee dreigde te vallen. Ook de begraafplaats ligt nog maar op een meter van het water af. Nederlandse onderzoekers willen weten wat de gevolgen zijn van het dooien van de permafrost op het klimaat en het dorp. We volgen hun onderzoek en leren en passant hoe de mens zich aanpast aan het veranderende klimaat. Is de situatie van Tuk ons voorland?

'Focus Special: Het verdwenen dorp', woensdag 9 oktober om 20.30 uur op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Ik Vraag Het Aan' (VRT 1)

Ellen Callebout, Dominique Persoone, Patricia Kargbo, Amelie Albrecht en Frank Boeckx zijn deze week de gasten van Niels Destadsbader. Amelie vertelt hoe ze haar verloofde leerde kennen via een datingapp. Ozark Henry en tenor Denzil Delaere brengen een beklijvende versie van 'Miss Sarajevo' van Bono en Pavarotti. Isabelle A, Mayorga, Dina Ayada en Stijn Meuris staan ook op het podium. Voor het publiek steekt Niels het nummer 'Roller Coaster' van Danny Vera in een 'eigen' jasje.

'Ik Vraag Het Aan', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:40
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 23:55
    Nachtlus
    08:00
    Radio 2: Weekwatchers
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:20
    Plop & de Peppers
  • 02:50
    Geen uitzending
    07:15
    GPs: Behind Closed Doors
  • 01:00
    Geen uitzending
    11:25
    The Irrational
  • 00:35
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:25
    9-1-1
  • 01:15
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 05:00
    Geen uitzending
    08:15
    De kunstenaar
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:35
    SkyMed
  • 05:00
    Geen uitzending
    07:40
    The First 48
  • 05:00
    Geen uitzending
    05:45
    Botched
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:45
    Shades of Blue
  • 02:21
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:34
    Hobbyklus
    05:55
    Sixties To Six
  • 05:40
    Loïc zot van koken weekmenu
    02:00
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 05:35
    The Change
    02:00
    Inspector George Gently
  • 05:15
    Below Deck Down Under
    02:15
    Cougar Town
  • 03:45
    NOS Journaal Laat
    02:30
    NOS Journaal
  • 01:15
    Nieuwsuur
    08:05
    Vroege Vogels
  • 04:15
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    06:05
    Timmy tijd