Eva Meijer wint Natuurboekenprijs 2025 op Vroege Vogels Festival

De prijs voor het beste natuurboek van Nederland gaat dit jaar naar 'Muizenleven' van Eva Meijer. De prijs is uitgereikt tijdens een live-uitzending van het NPO Radio 1-programma 'Vroege Vogels' bij Fort Altena in Werkendam.
'Muizenleven' is verschenen bij uitgeverij Cossee. Filosoof Eva Meijer nam vijfentwintig afgedankte laboratoriummuizen in huis. Door met de muizen samen te leven leerde hen dat muizen veel minder verschillen van mensen dan we denken, met hun eigen karakters, hechte vriendschappen, gewoontes en rituelen.
De jury: 'Eva Meijer schrijft over de muizen alsof er een vriendschap met ze is gesloten. Want waarom zouden wij als mens ons boven de muis plaatsen? De vriendschap tussen Bram en Wezel lijkt op dat van een echtpaar. Niets doen ze zonder elkaar.'
Juryvoorzitter Jean-Pierre Geelen: 'De jury heeft uiteindelijk unaniem gekozen voor het boek waarin alles samenkomt. Het onderzoekende dat elke natuurschrijver dient te hebben. Het beeldende en verbeeldende van elke goede verteller. Een boek dat de kennis en blik verruimt en de lezer aan het denken zet. Over het leven, onze omgang met de wereld en over wat wij van de natuur kunnen leren - als je er maar oog voor hebt. Muizenleven is een even meeslepend als ontroerend boek, een piekfijn werk, dat je de ogen opent op verschillende manieren, gemaakt door een auteur, die duidelijk met hart en ziel in de materie zit.'
De andere genomineerden voor de tweede editie van de Natuurboekenprijs zijn:
Jaap de Roode – Dokters van Nature (KNNV Uitgeverij)
Jeroen Helmer – Wildernis in eigen land (Uitgeverij Lemniscaat)
Nikki Dekker - Graafdier (Uitgeverij De Bezige Bij)
Geert-Jan Roebers en Merlijne Marell – Metamorfose (Uitgeverij Lannoo)
Jeroen Helmer wint de Publieksprijs
Naast de jury-prijs is dit jaar voor het eerst een publieksprijs uitreikt. Jeroen Helmer won met zijn boek ‘Wildernis in eigen land’. Hij kreeg bijna 40% van de stemmen. In zijn boek laat ecoloog en illustrator Helmer zien hoe de natuur eruit kan zien wanneer je haar de ruimte geeft. Met bevermoerassen, wandelende bossen, dynamische rivieren en soorten als de lynx, steur, eland en grijze walvis. Helmer wint een verblijf van twee weken in een Buitenleven vakantiewoning in het poortgebouw van Kasteel Doorwerth van Geldersch Landschap&Kasteelen.
De Natuurboekenprijs is een initiatief van natuurorganisatie LandschappenNL, de Volkskrant en Vroege Vogels. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 5.000 euro en een originele tekening van de winnaar, gemaakt door kunstenaar Raoul Deleo. De jury bestaat uit Jean-Pierre Geelen (de Volkskrant), Jocelyn de Kwant (Landschap Noord-Holland) en Merlijn Schneiders (Vroege Vogels). Vorig jaar wonnen Caspar Janssen en Margot Holtman de eerste Natuurboekenprijs met hun boek ‘Aard van het Beestje’.
Vroege Vogels Festival
De uitzending van Vroege Vogels was live op een locatie van het Brabants Landschap, Fort Altena in Werkendam. Na de uitreiking begint daar het Vroege Vogels Festival, bestaande uit diverse lezingen, workshops, muziek en excursies.
'Vroege Vogels Radio' is elke zondag van 07.00 tot 10.00 uur te horen bij BNNVARA op NPO Radio 1.