'My Soul Drifts Light Upon a Sea of Trees' op NPO 2

zaterdag 22 juni 2024

Hoe kun je mensen helpen het leven in te stappen in plaats van eruit? In de documentaire 'My Soul Drifts Upon A Sea of Trees' zien we hoe Ittetso Nemoto, een Zenpriester in Japan, zich het lot van suïcidale mensen en hun naasten aantrekt.

Eerder in zijn leven verloor Nemoto zelf een oom, een vriend en een vriendin door zelfmoord. Gemankeerd door dit vroege verlies besluit hij een groep voor mensen met suïcidale gedachten op te starten. Hij gelooft dat met aandacht voor elkaar, meditatie, muziek en dans en met het op tijd oppikken van de signalen, deze epidemie in Japan kan worden bestreden waar zelfdoding soms zelfs als een ‘daad van schoonheid’ wordt gezien. En daar wijdt hij zich vol overgave aan toe. Door te luisteren en te praten probeert hij suïcidale mensen op andere gedachten te brengen. Hij helpt ze anders naar hun leven en verleden te laten kijken, hun ervaringen te transformeren om ze zo in staat te stellen dat ze niet voor de dood, maar voor het leven kiezen en niet ten onder gaan aan hun wanhoop en eenzaamheid, terwijl hun leven nog zoveel belofte bevat.


Zelfmoord is een universeel gegeven. De cijfers zijn schokkend. In de EU plegen jaarlijks 58.000 mensen zelfmoord. Dat is meer dan het aantal Europese gewelds- en verkeersslachtoffers per jaar bij elkaar (resp. zo'n 5.300 en 50.000 doden). Volgens een onderzoek van het Trimbos-instituut onder Nederlanders van 18 tot en met 64 jaar denken jaarlijks in Nederland zo'n 410.000 mensen aan zelfmoord. Daarvan doen 94.000 mensen ook daadwerkelijk een poging om zichzelf te doden. Elke dag overlijden er 5 mensen in NL door zelfdoding. On a global scale plegen ieder jaar naar schatting 1.000.000 mensen over hele wereld zelfmoord. Dat betekent: iedere 32 seconden één persoon.

Uit onderzoek is bekend dat degene die een eind aan zijn leven maakt vrijwel nooit 'zichzelf' is op het moment dat hij overlijdt. Zo iemand is in paniek en voelt zich opgejaagd. Dat leidt tot een blikvernauwing met maar één mogelijke conclusie.

Hoewel de film geen gemakkelijk onderwerp behandelt, zijn de makers erin geslaagd dicht op de huid van hun personages te komen, wat resulteert in een intieme ingetogen en cinematografische film waarmee ze een belangrijke bijdrage leveren aan dit complexe, maatschappelijk vraagstuk.

'My Soul Drifts Light Upon a Sea of Trees', zondag 23 juni om 15.15 uur bij de KRO-NCRV op NPO 2. Deze documentaire is een herhaling van 29 mei 2019.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Liefde Voor Muziek' - Hooverphonic (VTM)

Het is deze keer de beurt aan Hooverphonic. Alex, Raymond en zangeres Geike zijn samen in Montpellier om het dertigjarig bestaan van de band te vieren. Ze blikken terug op hun carrière en op de terugkeer van zangeres Geike. Bekende hits als 'Amalfi', 'Mad About You' en 'The Night Before' worden door de andere artiesten in een nieuw jasje gestoken.

'Liefde Voor Muziek', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:45
    Journaallus
    08:00
    Bernie
  • 22:39
    Nachtlus
    06:00
    Radio2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 21:00
    Geen uitzending
    07:25
    Samson en Marie
  • 01:10
    Geen uitzending
    07:40
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
  • 02:05
    Geen uitzending
    10:00
    MasterChef Australië
  • 02:25
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:10
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 02:05
    Geen uitzending
    11:15
    Sturm der Liebe
  • 01:45
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 01:40
    De Tafel van Gert
    06:00
    TEAM OCHTEND
  • 02:30
    Geen uitzending
    07:45
    New Girl
  • 01:55
    Geen uitzending
    08:00
    Two and a Half Men
  • 02:35
    Pooch Perfect Australia
    08:00
    Pasta & Risotto
  • 01:30
    Geen uitzending
    07:50
    Without a Trace
  • 00:35
    Herhalingslus
    08:00
    Wijzer Wonen
  • 02:29
    Tooldokter
    05:55
    Sixties To Six
  • 02:30
    A la carte
    08:00
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 01:50
    The Marlow Murder Club
    02:25
    Inspector George Gently
  • 01:15
    The Real Housewives of Beverly Hills
    07:15
    Real Girlfriends in Paris
  • 02:30
    NOS Journaal met gebarentaal
    08:00
    NOS Journaal
  • 02:30
    Nieuwsuur
    07:15
    Tijd voor Max
  • 02:10
    Eva
    07:55
    De boterhamshow