Vrijdag in 'Meldpunt': vraagtekens bij medische keuringen voor het rijbewijs

donderdag 26 december 2024

Is het nog wel nodig om ouderen die vijfenzeventig jaar oud worden medisch te keuren voor het rijbewijs? De keuringen zijn lopendebandwerk voor artsen en automobilisten, maar ze kosten geld en onnodig veel stress.

Onderzoekers naar verkeersveiligheid zien meer nadelen dan voordelen van de leeftijdsgebonden keuringen.


Nen van Ramshorst (74) is één van de tienduizenden automobilisten die medisch gekeurd moet worden voor het behoud van haar rijbewijs. Ze is zenuwachtig en ontevreden over de keuring, omdat ze bang is haar rijbewijs te verliezen. De arts stelt haar niet op haar gemak en ook kan ze door tegenlicht de visuskaart van de ogentest niet goed zien. Hierdoor moet ze opnieuw gekeurd worden, wat haar tachtig euro kost.

Cees Mooij (73) krijgt achter het stuur een black-out, waardoor hij op de verkeerde weghelft komt. Zijn vrouw naast hem geeft vervolgens een ruk aan het stuur, waardoor ze met auto en al in de sloot belanden. De politie twijfelt aan de rijvaardigheid van meneer Mooij en neemt zijn rijbewijs in. Het CBR wil dat meneer zich laat keuren. Hij belandt in een bureaucratische molen, met als slotsom dat bij drie keuringen, van in totaal bijna duizend euro, geen medische afwijkingen blijken. Desondanks geeft het CBR in zijn dossier aan dat de oorzaak van het ongeluk een eenmalige epileptische aanval was. Over twee jaar moet meneer, die dus niets mankeert, opnieuw gekeurd worden.

Ook onderzoekers van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) zetten vraagtekens bij het nut van rijbewijskeuringen. Nergens is namelijk gebleken dat medische rijbewijskeuringen voor vijfenzeventigplussers de verkeersveiligheid vergroten. Sterker nog: als ouderen hun rijbewijs verliezen en daardoor op de fiets springen, is de kans op ongelukken een stuk groter.

Elles de Bruin praat in de studio van 'Meldpunt' over het nut en de uitvoeringen van rijbewijskeuringen met advocaat verkeersrecht Bert Kabel en Alex van Scherpenzeel van ouderenbond ANBO-PCOB.

En verder: 666,66 euro boete betalen voor bellen met de huisartsenpost
Jettie Westenbroek voelt zich het afgelopen voorjaar een aantal keren niet lekker. Omdat dit buiten kantooruren is, belt ze met de huisartsenpost. Tot haar grote schrik rekent haar provider, Odido, voor twee van deze belletjes maar liefst € 666,66. Mevrouw Westenbroek weigert de factuur te betalen waarop zij wordt afgesloten. MAX Ombudsman Jeanine Janssen onderzoekt de zaak.

'Meldpunt', vrijdag 27 december om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.


Meldpunt Actueel op tv
Vrijdag 2 oktober om 19u55  »
NPO 2
Programma dat de kijker centraal stelt en polst wat er leeft onder de achterban. Het onderzoekt maatschappelijke kwesties op het gebied van onder meer zorg, armoede, toeslagen en pensioenen.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Actie logo

Max wordt beroofd van al zijn bezittingen en kan nog net de stad Bartertown, die gerund wordt door Aunt Entity, bereiken. Hij sluit een deal met Entity en vecht namens haar in de Thunderdome, een kooi waarin gevechten op leven en dood worden gehouden. Entity belazert hem en gooit hem de woestijn in. Met de hulp van een groep kinderen, die hij bij een oase vindt, gaat Max terug naar Bartertown om met Entity af te rekenen.

'Mad Max Beyond Thunderdome', film uit 1985 met oa. Mel Gibson en Tina Turner, om 20.35 uur op Play Actie.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:15
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:05
    Het weer
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 04:50
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 03:15
    Geen uitzending
    01:15
    NYPD Blue
  • 02:05
    Geen uitzending
    01:00
    Blind Getrouwd UK
  • 02:00
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:30
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 05:45
    Operation Nutcracker
    05:05
    Too Close for Christmas
  • 02:25
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:20
    Zeg Eens Euh
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:00
    How to Get Away With Murder
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:05
    World's Most Dangerous Prisoners
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:50
    A Place in the Sun
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:10
    Cold Case
  • 02:36
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:34
    Hallo Roger
    00:00
    Oh What A Night
  • 05:20
    Becoming Meewis
    02:20
    De Dagschotel
  • 05:05
    Return to Paradise
    02:15
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
  • 05:45
    Wat eten we vandaag?
    02:00
    Below Deck Down Under
  • 03:00
    NOS Journaal
    02:15
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 01:05
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 05:21
    Tekst-TV
    02:35
    Eva