Vrijdag in 'Meldpunt': vraagtekens bij medische keuringen voor het rijbewijs

Is het nog wel nodig om ouderen die vijfenzeventig jaar oud worden medisch te keuren voor het rijbewijs? De keuringen zijn lopendebandwerk voor artsen en automobilisten, maar ze kosten geld en onnodig veel stress.
Onderzoekers naar verkeersveiligheid zien meer nadelen dan voordelen van de leeftijdsgebonden keuringen.
Nen van Ramshorst (74) is één van de tienduizenden automobilisten die medisch gekeurd moet worden voor het behoud van haar rijbewijs. Ze is zenuwachtig en ontevreden over de keuring, omdat ze bang is haar rijbewijs te verliezen. De arts stelt haar niet op haar gemak en ook kan ze door tegenlicht de visuskaart van de ogentest niet goed zien. Hierdoor moet ze opnieuw gekeurd worden, wat haar tachtig euro kost.
Cees Mooij (73) krijgt achter het stuur een black-out, waardoor hij op de verkeerde weghelft komt. Zijn vrouw naast hem geeft vervolgens een ruk aan het stuur, waardoor ze met auto en al in de sloot belanden. De politie twijfelt aan de rijvaardigheid van meneer Mooij en neemt zijn rijbewijs in. Het CBR wil dat meneer zich laat keuren. Hij belandt in een bureaucratische molen, met als slotsom dat bij drie keuringen, van in totaal bijna duizend euro, geen medische afwijkingen blijken. Desondanks geeft het CBR in zijn dossier aan dat de oorzaak van het ongeluk een eenmalige epileptische aanval was. Over twee jaar moet meneer, die dus niets mankeert, opnieuw gekeurd worden.
Ook onderzoekers van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) zetten vraagtekens bij het nut van rijbewijskeuringen. Nergens is namelijk gebleken dat medische rijbewijskeuringen voor vijfenzeventigplussers de verkeersveiligheid vergroten. Sterker nog: als ouderen hun rijbewijs verliezen en daardoor op de fiets springen, is de kans op ongelukken een stuk groter.
Elles de Bruin praat in de studio van 'Meldpunt' over het nut en de uitvoeringen van rijbewijskeuringen met advocaat verkeersrecht Bert Kabel en Alex van Scherpenzeel van ouderenbond ANBO-PCOB.
En verder: 666,66 euro boete betalen voor bellen met de huisartsenpost
Jettie Westenbroek voelt zich het afgelopen voorjaar een aantal keren niet lekker. Omdat dit buiten kantooruren is, belt ze met de huisartsenpost. Tot haar grote schrik rekent haar provider, Odido, voor twee van deze belletjes maar liefst € 666,66. Mevrouw Westenbroek weigert de factuur te betalen waarop zij wordt afgesloten. MAX Ombudsman Jeanine Janssen onderzoekt de zaak.
'Meldpunt', vrijdag 27 december om 19.50 uur bij Omroep MAX op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Belle Perez brengt de zomer naar 'Tien Om Te Zien': 'We gaan de muziek laten spreken'
- Nieuw seizoen van 'In The Eye of the Storm' op Discovery
- Kijkcijfers: donderdag 16 juli 2026
- VRT Zomerhit herdenkt Margriet Hermans met duizenden papieren margrietjes
- Metejoor trapt zomer af met eerste Sunset Concert aan Q-Beach House
- De 'Au Pairs' nemen bijna afscheid van Canada
- Dit zie je in maandag 'Opsporing Verzocht'
- Nieuwe reeks 'MAX Vakantieman': tips, trends en valkuilen voor vakantiegangers
- 'De weg naar Fenix': documentaire over de totstandkoming van dit kunstmuseum over migratie
- De 'Au Pairs' krijgen het moeilijker in Canada
- Dit hoor je zaterdag in 'FM op 5'
- Maarten & Dorothee zijn terug met een nieuw seizoen van 'De 10 Meest Gegoogelde Vragen Over…'
- Qmusic-dj’s Tom & Joe lanceren zomerhit 'Marchar' met Rolf Sanchez
- BNNVARA presenteert nieuwe ochtendshow NPO Radio 2 'Daniël & Roelof Zijn Al Op'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter PlekkeBar' vanuit Biertje in Hellevoetsluis
Multimedia SPOTLIGHT
-
Belle Perez brengt de zomer naar 'Tien Om Te Zien' -
Kijk de trailer van 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Kijk de trailer van 'Echte Jongens op Safari' -
'Familie'-iconen Annie en Ray op audiëntie bij de Koning -
Kijk binnenkort 'The Whisper Man' op Netflix
-
Isaura vertelt openhartig over panseksualiteit in 'B&B Zoekt Lief' -
Veel competitiedrang deze week in 'Met Vier in Bed' -
Check nu de trailer van 'The Gentlemen S2' -
Kijk nu de trailer van 'Koppels in Crisis 2' -
Marc Coucke zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
Ruben Van Gucht beleeft de Tour de France op VTM GO -
Dominique Van Malder over gastric bypass in 'Viva 50' -
Kijk naar 'True Crime Belgium: Moord zonder Lijk' op Streamz -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Jana en Jelle vinden elkaar in 'B&B Zoekt Lief' -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Glitter, glamour en Nederlandse directheid in 'The Real Housewives van het Zuiden' -
Ruben Van Gucht daagt Tess uit op JOE
-
'Taylor Swift, a love story' in 'Telefacts Zomer' -
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox
Kijktip van de dag

Pol baalt omdat hij een week moet gaan logeren bij zijn schoonmoeder. Van collega Juul krijgt hij de tip een depressie voor te wenden. Pol doet dit, maar raakt verstrikt in zijn eigen spel. Marc heeft een nieuwe hobby: filmen. Hij wil per se een filmpje maken voor 'Videodinges'.
'FC De Kampioenen', om 19.45 uur op VRT 1.



































