'Focus': de Thorium Theorie

woensdag 28 maart 2018

De wereld moet zo snel mogelijk afkicken van haar verslaving aan fossiele brandstoffen. Het is maar de vraag of die behoefte bevredigd kan worden met zonne- en windenergie. Kernenergie zou een oplossing kunnen zijn. Zou het mogelijk zijn om die op een verantwoorde manier te produceren?

Elisabeth van Nimwegen en Diederik Jekel gaan in 'Focus' op zoek naar de kernenergie van de toekomst: veilig en met nauwelijks radioactief afval.


De gemiddelde temperatuur op aarde mag niet meer dan twee graden stijgen dan 150 jaar geleden. Dat is afgesproken in het klimaatakkoord van Parijs. Daarom moet de wereld zo snel mogelijk verlost worden van haar verslaving aan aardgas, kolen en aardolie. Alle hoop is nu gevestigd op zonne- en windenergie. Maar deze energiebronnen zijn niet volledig in staat onze energiehonger te stillen. Zou kernenergie dan toch de manier zijn om CO2-uitstoot te verminderen en klimaatverandering te stoppen?

Elisabeth van Nimwegen ging naar Cadaraches in Zuid Frankrijk. Daar wordt druk gebouwd aan ITER, een experimentele reactor waar met kernfusie elektriciteit geproduceerd moet worden. Het kernfusieproces bootst na wat er in de zon gebeurt: onder grote druk en hitte worden kernen van waterstofatomen samengesmolten. Daarbij komt heel veel energie vrij zonder dat er radioactief afval ontstaat. Helaas zal kernfusie niet de oplossing zijn om de afspraken van Parijs na te komen: de eerste kernfusiecentrale zal waarschijnlijk niet voor 2075 werken.

In de huidige kernreactoren wordt uranium gespleten. Daarbij komt niet alleen energie vrij, maar ontstaat ook sterk radioactief afval, zoals plutonium. Dat blijft tienduizenden jaren radioactief. Diederik Jekel ontmoet in Delft onderzoekers die nieuw leven blazen in een bijna vergeten vorm van kernenergie: de gesmolten-zout reactor. Die gebruikt geen water als koelmiddel maar gesmolten zout en thorium in plaats van uranium als splijtstof. Deze technologie ligt al vijftig jaar op de plank. Gesmolten-zout reactoren zijn veel veiliger dan de huidige generatie kernreactoren: bij problemen stopt de kernsplijting vanzelf. Rampen als in Fukushima en Tsjernobyl kunnen zich niet voordoen. Het afval uit een thoriumreactor blijft in vergelijking met plutonium maar kort radioactief. In tegenstelling tot uranium is de voorraad thorium op aarde vrijwel onuitputtelijk. De stranden liggen er vol mee.

Is de thorium-reactor de schone energievoorziening van de toekomst?

'Focus', donderdag 29 maart om 21.25 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Sergio in Italië: Marco 2026' (VTM GO+)

Vijf jaar na hun eerste culinaire ontmoeting voor het programma 'Sergio over de grens' trekken Sergio Herman en Marco Borsato terug naar Toscane. In Firenze duiken ze in de wereld van gelato en gaan ze op zoek naar de perfecte fiore di latte. Met een eigen machine en artisanale melk probeert Marco het ultieme ijs te maken.

'Sergio in Italië: Marco 2026', om 21.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:00
    VRT NWS journaal 19u
    19:45
    Homo universalis
  • 19:20
    De ideale wereld
    20:00
    Terzake
  • 19:20
    Jenny
    19:35
    De regels van Floor
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:55
    Het Weer
  • 19:00
    Blind getrouwd: Australië
    20:30
    Olympus Has Fallen
  • 19:15
    The Simpsons
    19:40
    The Big Bang Theory
  • 18:40
    Police Interceptors
    20:35
    The Last of the Mohicans
  • 19:10
    Allegiance
    20:50
    Clan
  • 19:20
    De keuken van Sofie
    19:35
    David
  • 19:05
    De Container Cup
    20:00
    De Tafel van Tine
  • 18:50
    The Rookie
    19:40
    FBI
  • 18:50
    Pawn Stars
    19:40
    Borderforce USA: The Bridges
  • 18:50
    Masterchef USA
    19:40
    Chateau Meiland
  • 18:40
    Fear Thy Neighbour
    19:35
    Snapped
  • 15:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 19:16
    Zelf gedaan, goed gedaan
    19:55
    Meesterlijk speechen
  • 19:10
    Sportfood
    19:40
    Open Vuur
  • 19:10
    Hope Street
    20:05
    Hudson & Rex
  • 18:50
    Grey's Anatomy
  • 19:05
    Eva
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:15
    BinnensteBuiten
    19:55
    Rail Away
  • 19:25
    First Dates
    20:25
    Down The Road