'Focus': de Thorium Theorie

woensdag 28 maart 2018

De wereld moet zo snel mogelijk afkicken van haar verslaving aan fossiele brandstoffen. Het is maar de vraag of die behoefte bevredigd kan worden met zonne- en windenergie. Kernenergie zou een oplossing kunnen zijn. Zou het mogelijk zijn om die op een verantwoorde manier te produceren?

Elisabeth van Nimwegen en Diederik Jekel gaan in 'Focus' op zoek naar de kernenergie van de toekomst: veilig en met nauwelijks radioactief afval.


De gemiddelde temperatuur op aarde mag niet meer dan twee graden stijgen dan 150 jaar geleden. Dat is afgesproken in het klimaatakkoord van Parijs. Daarom moet de wereld zo snel mogelijk verlost worden van haar verslaving aan aardgas, kolen en aardolie. Alle hoop is nu gevestigd op zonne- en windenergie. Maar deze energiebronnen zijn niet volledig in staat onze energiehonger te stillen. Zou kernenergie dan toch de manier zijn om CO2-uitstoot te verminderen en klimaatverandering te stoppen?

Elisabeth van Nimwegen ging naar Cadaraches in Zuid Frankrijk. Daar wordt druk gebouwd aan ITER, een experimentele reactor waar met kernfusie elektriciteit geproduceerd moet worden. Het kernfusieproces bootst na wat er in de zon gebeurt: onder grote druk en hitte worden kernen van waterstofatomen samengesmolten. Daarbij komt heel veel energie vrij zonder dat er radioactief afval ontstaat. Helaas zal kernfusie niet de oplossing zijn om de afspraken van Parijs na te komen: de eerste kernfusiecentrale zal waarschijnlijk niet voor 2075 werken.

In de huidige kernreactoren wordt uranium gespleten. Daarbij komt niet alleen energie vrij, maar ontstaat ook sterk radioactief afval, zoals plutonium. Dat blijft tienduizenden jaren radioactief. Diederik Jekel ontmoet in Delft onderzoekers die nieuw leven blazen in een bijna vergeten vorm van kernenergie: de gesmolten-zout reactor. Die gebruikt geen water als koelmiddel maar gesmolten zout en thorium in plaats van uranium als splijtstof. Deze technologie ligt al vijftig jaar op de plank. Gesmolten-zout reactoren zijn veel veiliger dan de huidige generatie kernreactoren: bij problemen stopt de kernsplijting vanzelf. Rampen als in Fukushima en Tsjernobyl kunnen zich niet voordoen. Het afval uit een thoriumreactor blijft in vergelijking met plutonium maar kort radioactief. In tegenstelling tot uranium is de voorraad thorium op aarde vrijwel onuitputtelijk. De stranden liggen er vol mee.

Is de thorium-reactor de schone energievoorziening van de toekomst?

'Focus', donderdag 29 maart om 21.25 uur op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Got Talent' Koen Wauters Chantal Janzen

Eerste auditieshow waarin de meest uiteenlopende acts uit Vlaanderen en Nederland staan te popelen om hun talent te tonen. Cul de Bas zoekt de limiet met een adembenemende circusact. Lisanne verbaast met kracht en lenigheid. Race Fernando zet de zaal in beweging met pure energie. Mini Mate Move droomt groot en straalt zelfvertrouwen uit. Wie steelt uiteindelijk ieders hart en maakt de meeste indruk?

'Got Talent', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:30
    King Kong
    01:35
    Dagelijkse kost
  • 22:30
    Cooper & Fry
    23:20
    The Capture
  • 21:25
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 22:40
    Happy Hour
    23:35
    Kotmadam Sarafian
  • 22:50
    The A-Team
    01:05
    Mr. Frank Visser Doet Uitspraak
  • 20:35
    Nightmare Alley
    23:20
    Arachnophobia
  • 22:20
    Lionheart
    00:20
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 21:55
    Mayans M.C.
    22:55
    ER
  • 22:45
    Slisse & Cesar
    23:45
    'Allo 'Allo!
  • 21:15
    The Way Back
    23:25
    Knokke Tof
  • 22:30
    NCIS: Origins
    00:30
    Superman & Lois
  • 22:10
    Rambo III
    00:10
    Most Outrageous Crimes
  • 22:35
    Luxe Listings Sydney
    23:25
    Love It or List It UK
  • 22:30
    Without a Trace
    23:30
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 22:19
    Trends Talk
    22:53
    Z-Nieuws
  • 22:40
    De perfecte badkamer
    22:55
    Sorry Music Classics
  • 22:30
    De Open Vuur Roadtrip naar Zweden
    23:00
    Lekker Messy
  • 21:55
    McDonald and Dodds
    23:50
    Marie Antoinette
  • 22:30
    Night at the Museum: Secret of the Tomb
    00:20
    Burn Notice
  • 22:45
    NOS Journaal
    23:10
    Keuringsdienst van Waarde
  • 22:35
    Stand van Nederland: Generatie Next
    23:05
    Midsomer Murders
  • 22:40
    90's Dance