Donderdag in 'Tijd voor MAX': epilepsie verstoort levens

woensdag 22 januari 2025
Foto: © Janita Sassen - Omroep MAX 2022

'Tijd voor MAX' staat op donderdag 23 januari in het teken van epilepsie, een hersenaandoening die 200.000 mensen in Nederland hebben. Epilepsie kan op iedere leeftijd voorkomen en heeft een grote impact op de levens van veel gezinnen.

Te gast is presentatrice Miljuschka Witzenhausen. Ze heeft een dochter met epilepsie en is ambassadeur van EpilepsieNL. Ook te gast is professor Ype Elgersma van het Erasmus MC, hij doet baanbrekend onderzoek naar een therapie op maat.


Epilepsie kan iedereen overkomen, in elke fase van het leven. Soms met een duidelijke oorzaak, zoals een ongeluk of een hersenbloeding, vaker zonder duidelijke aanleiding. In Nederland zijn er ongeveer 200.000 mensen met epilepsie. Sommigen krijgen iedere dag een epileptische aanval, bij anderen gebeurt het eens per jaar. Dertig procent van de mensen met epilepsie wordt niet aanvalsvrij. Deze mensen hebben meer dan één aanval per maand. Dit gebeurt altijd onverwacht: tijdens het boodschappen doen, klussen of onderweg naar werk.
Presentatrice Miljuschka Witzenhausen vraagt aandacht voor deze hersenaandoening. 'Epilepsie is nu negen jaar geleden ons leven ingeslopen. Het verstoort dagelijks het leven van mijn dochter. Nog steeds zijn we iedere dag op zoek naar antwoorden en oplossingen', aldus de presentatrice.

Machteloos en onzeker
In 'Tijd voor MAX' het verhaal van Marije (20). Ze is zeven jaar als ze de diagnose epilepsie krijgt. Haar jeugd wordt erdoor bepaald: elke dag heeft ze last van absences en soms heeft ze een aanval waarbij ze buiten bewustzijn raakt. Ze voelt zich vaak ontzettend machteloos en onzeker. Haar hoop is gevestigd op onderzoek om haar leven draaglijker te maken.

Geen behandeling voor vierjarige Inti
De vierjarige Inti heeft een genetische afwijking met epilepsie als gevolg en daar is geen behandeling voor. Ze krijgt de hoogste dosering medicatie, maar heeft alsnog twintig tot veertig aanvallen per maand. Daarom moet ze 24 uur per dag gemonitord worden, om direct te kunnen handelen als ze een aanval krijgt. Een enorme opgave voor haar ouders, want er moet altijd iemand bij haar blijven, ook ‘s nachts. Alle hoop is gevestigd op een behandeling op maat via genetische therapie.

Genetische therapie op maat
Prof. dr. Ype Elgersma probeert voor Inti een therapie te ontwikkelen; een behandeling die de genetische fout moet corrigeren. Volgens de professor is dat dé oplossing: 'Over een paar jaar willen we deze therapie in de kliniek hebben.' Het onderzoek dat hij doet richt zich op kinderen. 'Bij meer dan dertig procent van de kinderen met epilepsie is een mutatie in het DNA de onderliggende oorzaak', vertelt Elgersma. 'Als je dit genetische foutje opspoort, kun je het repareren met therapie.'

Over EpilepsieNL
Van de mensen met epilepsie heeft dertig procent geen baat bij de huidige behandelmethoden. Wetenschappers in heel Nederland zetten zich dagelijks in om door middel van onderzoek de levens van mensen met epilepsie te verbeteren. EpilepsieNL wil de komende jaren inzetten op doorbraken binnen het wetenschappelijk onderzoek naar behandeling van epilepsie. Belangrijke speerpunten zijn het in de toekomst kunnen voorspellen van aanvallen en kunnen genezen van epilepsie.

'Tijd voor MAX', donderdag 23 januari om 17.10 uur bij Omroep MAX op NPO 1.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Na een jarenlange, vruchteloze zoektocht naar de ware ontmoet Charlie Cantilini eindelijk de man van haar dromen: chirurg Kevin Fields. Het koppel laat er geen gras over groeien en wil zo snel mogelijk in het huwelijksbootje stappen. Charlies toekomstige schoonmoeder Viola is echter niet te spreken over de verloving. Ze besluit er alles aan te doen om Charlie het leven zuur te maken en krijgt hierbij de hulp van haar vroegere assistente Ruby. Charlie laat zich echter niet afschrikken en vecht vastberaden terug.

'Monster-in-Law', film uit 2005 met oa. Jane Fonda, om 20.35 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:45
    Sporza: BK Wielrennen
    17:55
    Clips
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    17:45
    Eva Longoria: Searching for Mexico
  • 16:35
    Belfort & Lupin
    17:00
    3Hz
  • 16:30
    Sara
    17:10
    Aspe
  • 15:55
    Achter gesloten deuren
    16:55
    My Kitchen Rules
  • 15:00
    The Holiday
    17:20
    9-1-1
  • 16:30
    Cheers
    17:00
    Stargate SG-1
  • 16:40
    Suits
    17:35
    ER
  • 16:30
    Wat nu weer?
    17:10
    SOS Piet
  • 16:20
    Lang Leve de Liefde
    16:50
    Topdokters van Morgen
  • 16:30
    This Is Us
    17:20
    Manifest
  • 15:55
    Leverage: Redemption
    16:50
    Two and a Half Men
  • 16:00
    Property Brothers
    16:50
    Come Dine with Me: The Professionals
  • 16:30
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 16:32
    Zo doe je het!
    16:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 16:25
    Open Vuur
    17:10
    BBQ Vanavond?!
  • 15:50
    The Doctor Blake Mysteries
    17:00
    Death in Paradise
  • 16:35
    American Housewife
    17:00
    Below Deck
  • 15:55
    The Great British Bake Off
    17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
  • 16:25
    Van boerenkool tot kurkuma
    17:10
    MAX Geheugentrainer
  • 16:45
    Dino Daan & Lucy
    16:55
    Troublemakers