Podcast 'De Amateurdetective' over speurders die cold cases proberen op te lossen

Ze nemen velen vormen aan en zijn volgens de politie bezig aan een onstuitbare opmars: burgers die proberen onopgeloste zaken op te lossen. In de zesdelige podcast 'De Amateurdetective' duikt podcastmaker Saskia Troccoli in de fascinerende, maar ook verbijsterende wereld van de burgerspeurder.
Wie zijn deze mensen? Hoe gaan ze te werk? En zijn deze amateurdetectives een vloek of een zegen voor de samenleving? Vanaf vandaag is de MAX-podcast voor NPO Radio 1 gratis te beluisteren via NPO Luister. Op de andere podcastplatforms zijn de eerste twee afleveringen beschikbaar.
Spoiler: dé amateurdetective bestaat niet. Van goed georganiseerde collectieven tot volhardende individuen; burgers die zich vastbijten in recherchezaken bestaan er in vele vormen. Aan de ene kant zijn er gerenommeerde collectieven zoals de onderzoekers van Bellingcat, aan de andere kant schaart de politie ook zogeheten pedojagers onder de amateurspeurders. Tegelijkertijd zorgt de toenemende populariteit van true crime boeken, series en podcasts voor nieuwe aanwas aan amateurspeurders.
De Amateurdetective begint met een herinnering uit de jeugd van Saskia Troccoli. Ze herinnert zich nog goed de dag dat ze met haar moeder in de auto zat. Overal zag ze posters met daarop een foto van Lisette Vroege, de in 1992 verdwenen jonge vrouw. De zaak is tot op de dag van vandaag onopgelost gebleven en dat laat Saskia niet los. Jaren later stuit ze op een artikel waarin ene George beweert dat hij precies weet wat er met Lisette is gebeurd en wie daarvoor verantwoordelijk is. Ze besluit contact met hem te zoeken. Vanaf dat moment wordt ze aan de hand van George meegezogen in een fascinerende, maar ook verbijsterende wereld.
George is verbonden aan een netwerk van amateurdetectives die zich bezighouden met de verdwijning van Lisette en ook andere cold cases. Ze werken samen, gaan met elkaars informatie aan de haal en beconcurreren elkaar ook stevig. Om een cold case opgelost te krijgen, is een aantal van hen bereid om ver te gaan. Heel erg ver. Wie zijn deze mensen? Wat drijft ze? Lopen ze de politie voor de voeten of helpt hun speurwerk ook zaken op te lossen? En wat voor impact heeft hun onderzoek op andere betrokkenen, zoals nabestaanden? Helpen ze de waarheid aan het licht te brengen of zorgen ze juist voor extra verwarring en pijn?
De podcast De Amateurdetective is géén whodunnit. Saskia is ook helemaal niet van plan om de zaak van Lisette op te lossen. Ze volgt de burgers die dat wél proberen. Maar wanneer je met hen het konijnenhol vol theorieën, reconstructies en onverklaarbaarheden induikt, ervaart Saskia dat het heel erg lastig is om daar weer uit te komen.
'De Amateurdetective', vanaf maandag 1 december te beluisteren via de gratis NPO Luister-app. Wekelijks staan er nieuwe afleveringen op de andere podcastplatforms.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'De Trein' neemt kijkers mee op een exclusieve rit achter de schermen van NMBS
- Kijkcijfers: 13, 14 en 15 maart 2026
- Iconische show 'K3 Originals: De Reünie' binnenkort op VTM GO+
- Raven van Dorst met X in paspoort reist door het Amerika van Trump in nieuw seizoen 'Nachtdieren USA'
- Reboot van 'Buffy the Vampire Slayer' geschrapt
- Dinsdag in 'Je Zal Het Maar Hebben': Op zijn knieën
- 'Break Free' vertelt het verhaal van Dorian
- Frank Boeckx, Joris Brys, Goedele Liekens en Sarah Vandeursen maken het bont in 'Komen Eten': van bodyshots tot gesneuvelde glazen
- Beelden verdachten aanslag Joodse school in 'Opsporing Verzocht'
- Het geduld van Yasna & Estelle wordt serieus op de proef gesteld in 'Huis Gemaakt'
- JOE-dj Kai Merckx zoekt nieuwe vorst: luisteraars maken maken kans op een 'Koninklijk Leven'
- Eindbedrag 3FM Serious Request bekendgemaakt: 18.848.700 euro voor Spieren voor Spieren
- Hans Zimmer elfde jaar op rij populairste componist 'NPO Filmmuziek Top 400'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' live vanuit Castricum
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
'De Trein' is een exclusieve rit achter de schermen van NMBS -
Helmut Lotti over zijn 'verborgen' huwelijk -
Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië -
Jury 'So You Think You Can Dance' overspoeld door danstalent -
'De Mol': Tweedracht maakt macht. -
Kijk de trailer van 'Máxima', seizoen 2 -
Zita Wauters verrast papa Koen in 'The Voice' -
Niels Destadsbader sluit bijzondere deal in 'Stukken van Mensen' -
Mathieu Terryn en Laura Tesoro aan het zingen in 'The Voice' -
De Goorissen zijn onder de indruk in Athene -
Wordt Ward Lemmelijn wereldkampioen HYROX? -
'So You Think You Can Dance' is terug! -
'The Secret Lives Of Mormon Wives' op Disney+ -
'The Real Housewives of Antwerp' zijn terug! -
Kijk Pieter Verelsts absurdistische comedyshow 'Ten Aarzel' op Streamz -
Mutti Dina Tersago gaat op 'Koffieklets' bij ouders met een bijzonder verhaal -
Netflix deelt trailer van derde en laatste seizoen 'Knokke Off' -
Frakke en Jempie keren terug op Streamz -
'A-Typisch' op Streamz: zonder taboe BV's interviewen -
'Lalalady' maakt een comeback in 'The Voice van Vlaanderen' -
Bizar interieurplan verbaast Dina Tersago in 'Huis Gemaakt' -
Kandidaten zetten blijvende herinnering aan 'Bestemming X' -
Kostelijke fout zondag in 'Konvooi' -
Netflix deelt trailer van 'Harry Styles. One Night in Manchester.' -
Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord' -
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
Kijktip van de dag

Dieter en Sigrid zijn al vroeg op pad om de asperges voor het voorgerecht vers uit het veld te steken bij de aspergeboer. Intussen leren de andere medewerkers elkaar beter kennen in het vakantiehuis. In het restaurant is het vandaag de officiële opening en boer Olivier krijgt de eer om het lint door te knippen. Sigrid en Christine hebben het moeilijk met de tafelnummering.
'Restaurant Misverstand', om 20.45 uur op VRT 1.



































