Arnout Hauben maandag over de Koningskwestie

zondag 1 oktober 2023
Foto: VRT 1 - © VRT 2023

Arnout: 'Prins Karel is ten onrechte een vergeten prins. Dat we vandaag nog een koningshuis hebben, is dankzij hem.' Maandag richt Arnout Hauben zijn blik op de Koningskwestie in 'Interview met de Geschiedenis: Het Belgische Koningshuis'.

1950
Na de Tweede Wereldoorlog is de positie van Leopold III onhoudbaar geworden. Zolang zijn dubieuze rol tijdens de oorlog niet is opgehelderd, verblijft de koning in Zwitserland en mag hij niet terugkeren naar België. Zijn broer, prins Karel, neemt zes jaar lang zijn taken over als prins-regent.


Pas in 1950 wordt er een volksraadpleging ​ gehouden. De vraag is simpel: kan Leopold zijn grondwettelijke taken als koning weer opnemen, ja of nee? In Vlaanderen is ​ 72% van de bevolking voor de terugkeer van de koning, maar in Wallonië heeft 58% van de kiezers tegen Leopold III gestemd. De volksraadpleging die duidelijkheid had moeten scheppen, legt een diepe verdeeldheid bloot tussen het katholieke Vlaanderen en het socialistische Wallonië. Onder grote druk van de politiek en van de man in de straat draagt Leopold op 11 augustus 1950 de macht over aan zijn negentienjarige zoon Boudewijn.

Kort na Boudewijns eedaflegging mag Arnout op audiëntie in het kasteel van Laken. Leopold en Lilian wonen ook nog steeds in het kasteel en lijken zich in hun lot te schikken. Maar wanneer Boudewijn niet veel later het gezelschap vervoegt, wordt al snel duidelijk dat de machtsverhoudingen binnen de koninklijke familie niet veel veranderd zijn.

Boudewijn wordt vertolkt door Willem De Schryver, Leopold III door Mathijs Scheepers, Lilian Baels door Eliza Stuyck en Karel door Roy Aernouts.

2023
Na de volksraadpleging over de terugkeer van Leopold III breken er betogingen uit tegen de koning. In Wallonië worden de sfeer steeds grimmiger en gewelddadiger. Arnout trekt naar ​ Grâce-Berleur bij Luik, waar de situatie helemaal uit de hand liep toen de rijkwacht het vuur opende op de menigte die zich verzameld had rond het socialistisch café La Boule Rouge. Vier mensen kwamen om het leven. De stamgasten herinneren zich de woelige periode alsof het gisteren was.

Arnout spreekt met graaf Yves du Parc. Zijn vader, Gatien du Parc, werd door Leopold III aangesteld als mentor van de jonge Boudewijn. Ondanks de moeilijke oorlogsjaren wordt de troonopvolger zo goed en zo kwaad mogelijk klaargestoomd voor het koningsschap. Tegelijk probeert Gatien du Parc hem ook een kind tussen andere kinderen te laten zijn, en richt hij speciaal voor Boudewijn een scoutsgroep op.

Tijdens zijn eerste tien jaar als koning woont Boudewijn samen met zijn vader Leopold en stiefmoeder Lilian in het kasteel van Laken. Na zijn werkdag als koning wordt hij thuis weer gewoon 'de zoon van'. ​ In de koninklijke bibliotheek van Brussel doorzoekt Arnout alle kranten uit die periode. Ontelbaar veel ​ artikels gaan over de bijzondere woon-werk situatie in het kasteel van Laken. Marlène de Wouters is koningskenner en zet de artikels voor Arnout in perspectief.

Terwijl Leopold en Boudewijn een nieuw evenwicht zoeken in de koninklijke familie wordt er één man aan de kant geschoven: prins Karel. Hij houdt na de oorlog zes jaar lang de troon warm voor zijn oudere broer Leopold, maar hij krijgt stank voor dank. Arnout spreekt af met een vertrouweling van prins Karel: Gunnar Riebs. Hij bezocht de prins regelmatig in zijn villa in de duinen in Raversyde, waar Karel zijn toevlucht zocht in muziek en in de schilderkunst.

'Interview met de Geschiedenis: Het Belgische Koningshuis', maandag 2 oktober om 20.45 uur op VRT 1.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Familie Claus 2' (Netflix)

Jules Claus heeft Kerstmis weer helemaal omarmd en zijn rol als toekomstige Kerstman is daarmee verzekerd. Vol goede moed gaan hij en opa Noël met zijn tweetjes aan de slag. De drukste periode van het jaar staat immers weer voor de deur. Alles gaat vlot, tot Jules een brief ontvangt van een meisje met een bijzondere kerstwens: zij wil haar gescheiden ouders weer samenbrengen. De wens zorgt voor ruzie tussen Jules en zijn opa, want volgens opa kan de Kerstman veel, maar niet alles.

'De Familie Claus 2', film uit 2021 met oa. Jan Decleir en Mo Bakker, om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:35
    Journaallus
    06:00
    In bed met Olly
  • 01:45
    Nachtlus
    08:00
    Herfstbeelden
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:40
    Geen uitzending
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 03:10
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:20
    Geen uitzending
    11:30
    House
  • 01:10
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    JOE XMAS
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:00
    Geen uitzending
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:00
    Play kerst haardvuur 2025
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:00
    Play kerst haardvuur 2025
    01:00
    Criminal Minds
  • 05:00
    Play kerst haardvuur 2025
    06:55
    Heavy Rescue: 401
  • 05:00
    Play kerst haardvuur 2025
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:00
    Play kerst haardvuur 2025
    06:25
    Cold Case
  • 02:30
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:05
    Hallo Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 04:35
    Bon Appetit
    07:05
    Het Weekmenu
  • 04:25
    Midsomer Murders
    03:10
    Ripper Street
  • 04:50
    Station 19
    06:56
    Below Deck Mediterranean
  • 03:20
    NOS Journaal
    06:25
    Bij ons in de Dierentuin
  • 02:30
    Nieuwsuur
    06:55
    Rail Away
  • 03:52
    Tekst-TV
    06:55
    Interstellar Ella