Te zien bij MAX: documentaire 'De Matroos en het Meisje'

dinsdag 10 oktober 2023
Foto: © Omroep MAX 2022

Het is een verhaal over een onthutsende liefdesgeschiedenis onder hoogspanning tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het eerste deel van 'De Matroos en het Meisje' is te zien bij MAX.

In deze documentaire van Erik Willems wordt Rudi gevolgd in zijn zoektocht naar zijn verborgen familiegeschiedenis. Zijn moeder Adriana, destijds een zestienjarig meisje met een Joodse vader, wordt verliefd op de Duitse matroos Karl en raakt zwanger van hem. De documentaire wordt uitgezonden in twee delen in Noord-Zuid-Oost-West op 11 en 18 oktober om 18.30 uur bij MAX op NPO 2.


Het is het ongelooflijke verhaal over een Rotterdams meisje: Adriana Boonvang. Ze is pas zestien jaar als ze in 1944 de Duitse Karl Leiprecht ontmoet. Hij is matroos bij de Kriegsmarine, standplaats Rotterdam. Adriana’s vader is Joods en pianist in het schnabbelcircuit. Hij komt uit een familie van bekende variété-artiesten die populair zijn in de jaren 20. Adriana raakt op 16-jarige leeftijd zwanger van Karl, ze verzwijgt haar Joodse achtergrond voor hem.

Moederschap verzwegen
Eind 1944 reizen Adriana en Karl samen naar een dorpje in Zuid-Duitsland, een gevaarlijke reis. Daar komt in maart 1945 zoon Heinz ter wereld. Kort daarop wordt Adriana naar Rotterdam teruggestuurd, en in een opvoedingsgesticht geplaatst. De baby blijft in Duitsland achter en ze verzwijgt haar moederschap. Pas ruim twee jaar later zien de geliefden elkaar terug in Bad Waldsee. Baby Heinz is inmiddels een peuter en hij herkent zijn moeder niet meer. Het liefdespaar trouwt en in 1955 wordt zoon Rudi geboren. Er zijn spanningen en Rudi wordt vooral door zijn opa en oma in Rotterdam opgevoed. Opa Boonvang heeft vaak nachtmerries en wordt gillend wakker, herinnert Rudi zich nu. Pas bij de dood van zijn oma in 1991 komt Rudi er bij toeval achter dat zijn opa joods was.

Interview Adriana en Karl
In de film wordt de zoektocht van Rudi gevolgd naar zijn verborgen familiegeschiedenis in Rotterdam, Amsterdam, een werkkamp in Drenthe, Wilhelmshaven, Auschwitz en Bald Waldsee. Bijzonder is dat in de documentaire Adriana en Karl ook zélf te horen zijn: er is een geluidsband bewaard gebleven van een interview dat ze gaven aan Steffie van den Oord voor haar boek Liefde in Oorlogstijd.

'De Matroos en het Meisje', woensdag 11 en 18 oktober, om 18.30 uur bij MAX op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



DOSSIER: Najaar 2023: alle plannen, alle zenders! (NL)

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Florreke is een schat van een meisje en iedereen is over haar in de wolken. Jef en Ida's geluk kan niet meer op als Pierre en Marleen aan Jef vragen om peter te worden. Tot blijkt dat Jef geen peter kan zijn zolang hij niet getrouwd is met Ida.

'Lili en Marleen', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:30
    Sporza: Renewi Tour
    17:35
    Sporza: GP Lucien Van Impe
  • 12:00
    Pukkelpop live
    18:00
    Sporza: EK Gymnastiek
  • 16:00
    Molang
    16:05
    De mini's
  • 15:35
    NYPD Blue
    16:35
    Lisa
  • 15:30
    Achter gesloten deuren
    16:25
    Hell's Kitchen USA
  • 15:10
    The Bounty Hunter
    17:15
    The Good Doctor
  • 15:55
    Xena: Warrior Princess
    16:50
    Stargate SG-1
  • 15:40
    Matlock
    16:40
    Suits
  • 15:55
    Geen uitzending
    16:25
    Binnenstebuiten
  • 15:40
    Oogappels
    16:45
    Lang Leve de Liefde
  • 15:10
    Best Medicine
    16:05
    Castle
  • 15:55
    Pawn Stars
    16:50
    Two and a Half Men
  • 15:35
    MasterChef UK
    16:10
    A Place in the Sun
  • 15:10
    Death of the Party
    16:05
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 16:03
    Jong geleerd
    16:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 15:55
    De Dagschotel
    16:10
    Foodies & The City
  • 15:15
    Murdoch Mysteries
    16:10
    The Madame Blanc Mysteries
  • 16:00
    Burn Notice
    16:55
    Below Deck Sailing Yacht
  • 16:00
    Goedenavond Nederland
    17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
  • 16:00
    NOS Journaal
    16:10
    Bak mee met MAX
  • 15:20
    Pappa Moll en de ontvoering van de vliegende hond
    16:40
    Klaas kan alles