'Het Geheim van de Meester' gaat internationaal voor tweeluik 'De Schreeuw'

Het werk wordt wel de Mona Lisa van de moderne kunst genoemd en de maker ervan de vader van het expressionisme. Het team van 'Het Geheim van de Meester' gaat voor het eerst internationaal om een wereldberoemd en revolutionair schilderij te reconstrueren: De Schreeuw van de Noorse schilder Edvard Munch.
Schilder en onderzoeker Lisa Wiersma moet de stijl en techniek van Munch onder de knie krijgen en krijgt daarbij hulp van restaurator Michel van de Laar, materiaaldeskundige Joris Dik en wetenschapshistoricus Thijs Hagendijk.
Het vierkoppige team van experts trekt alles uit de kast om in dit tweeluik de geheimen van de Noorse schilder te ontrafelen. Ze reizen naar Noorwegen om het origineel van dichtbij te bestuderen, bij Munch-experts informatie in te winnen over zijn werk en leven. Ook bezoeken ze de plekken die voor de schilder belangrijk waren. Tegen het indrukwekkende decor van het Noorse landschap doen zij informatie op over materialen, technieken en beweegredenen die cruciaal zijn bij de reconstructie van De Schreeuw.
Iconisch werk
De Schreeuw is een beklemmend werk van Munch. Munch schilderde een herinnering aan een wandeling in Oslo waarbij hij werd overvallen door een diepe existentiële angst. Het spookachtige figuur duikt wereldwijd overal op: op mokken, ansichtkaarten maar ook het iconische masker uit de Scream-films is erop gebaseerd. Het werk laat een onuitwisbare indruk achter omdat het de angst zo voelbaar maakt. Dat was nieuw voor de tijd waarin Munch dit portret maakte.
De kunstenaar doorgronden
Schilderen wat je voelt in plaats van schilderen wat je ziet; Munch was één van de eerste die dat deed met dit werk en stond zo aan de wieg van het expressionisme. Om meer te weten over de geestelijke gesteldheid van Munch bezoekt Thijs Hagendijk dichter Micha Hamel. Hij werd opgenomen in een psychiatrische kliniek en schreef daar een dichtbundel over. Hij weet daardoor precies hoe je een geestelijke crisis om kunt zetten in kunst.
Michel van de Laar leert stukje bij beetje de man achter de kunstenaar kennen door in Noorwegen in zijn voetsporen te treden. Joris Dik doorgrondt het werk vanuit zijn vakgebied en stuit daarbij op een bijzonder bindmiddel. Kijkt het team met al deze kennis op een andere manier naar dit wereldberoemde werk? En helpt het Lisa om zo dichtbij het maakproces van de kunstenaar te komen zodat zij de perfecte reconstructie kan maken?
Materialen
Joris en Thijs zoeken ondertussen in Nederland uit welke materialen Munch bij het maken van zijn meesterwerk gebruikte. Zij gaan op zoek naar het perfecte karton en onderzoeken ze het bijzondere bindmiddel caseïne. Ook de twee soorten krijt die Munch op het werk gebruikte worden volgens speciaal recept gemaakt. In Noorwegen bezoeken zij het oude museum waar het werk in 1994 op spectaculaire wijze gestolen is. Wat heeft het werk destijds allemaal moeten doorstaan en heeft dat sporen op het schilderij achtergelaten?
Van Nederland naar Noorwegen
Lisa Wiersma gaat met de materialen en alle vergaarde kennis aan de slag. Omdat Lisa in haar atelier in Nederland aan de kleuren blijft twijfelen, besluit ze naar Noorwegen af te reizen om zo dichtbij het origineel verder te kunnen werken. Als de reconstructie af is, ontmoet het hele team elkaar in Noorwegen voor het ultieme moment: de vergelijking met het origineel. Hoe dichtbij is het team deze keer gekomen?
'Het Geheim van de Meester: De Schreeuw' is op 18 en 25 oktober om 20.25 uur bij AVROTROS op NPO 2 te zien.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
DOSSIER: Najaar 2023: alle plannen, alle zenders! (NL)
volledig dossier- Welke bekende Nederlanders zitten er dit jaar achter de maskers? Het grote raden gaat binnenkort weer van start!
- Nieuw AVROTROS-programma 'Bouwer Power' met Soy Kroon
- Docuserie over hoe Thomas en Paul weer Acda en De Munnik werden
- Duurzaamheid en klimaat staan centraal in 'Dorrestijn en Het Regenworm Dilemma' bij MAX
- Jurre Geluk volgt leeftijdsgenoten die de straat op gaan voor het klimaat
- Eerste beelden Videoland Original 'Een Moord Kost Meer Levens'
- Dennis van der Geest lost erfenisconflicten op in 'Waar is mijn Erfenis?'
- 'De Biecht van Joran' vanaf woensdagavond exclusief te streamen bij Videoland
- 'De Maagdenclub': nieuw Belgisch programma kaart taboe aan
- 'Het Geheim van de Meester' gaat internationaal voor tweeluik 'De Schreeuw'
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Armenië wint Junior Songfestival, Nederlandse Maria eindigt als achtste
- Dit is de winnaar van 'Heel Holland Bakt Kids'
- Wat als alles wat je dacht te weten over monsters niet waar blijkt te zijn?
- Deelnemende bands nieuw seizoen 'The Tribute - Battle of the Bands' bekend
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Dit is nieuw bij RTL in november
- Nog een laatste keer 'Dwars door de Pyreneeën'
- 'F*ck you, Flik' maandag over schietincidenten
- Maandag in 'Poorten van Europa': Redden of terugduwen?
- Zondag in 'Kamp Jeroom': 'Stommerik! Jij bent hier degene die niemand kent!'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanuit het Jenevermuseum in Schiedam
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Willeke Alberti komt naar 'FM op 5'
- 'Sander tegen de Tijd' is terug: dit jaar samen tegen Sander!
Multimedia SPOTLIGHT
-
Wie blijft samen? Wie vraagt de scheiding aan? -
'Reputatieschade? Je m’en fous!' -
'De Verhulstjes' gaan bowlen! -
'Monsters: The Truth Behind the Myths' nieuw op National Geographic -
'Freak circus' zet podium van 'Got Talent' in vuur en vlam -
Stream de nieuwe mysterieserie'Phony' op Disney+ -
Eerste service legt pijnpunten bloot in 'Mijn Restaurant' -
'Taken: Natalee Holloway' in november nieuw op Netflix
-
Margriet Hermans gelooft Shauna Dewit voor geen haar -
Graaft Femke haar eigen graf in 'Thuis'? -
'De carwash draaide op mijn kosten' -
Mattias en Marjan nemen afscheid van elkaar voor het beslissingsmoment -
Streamz onthult trailer voor nieuwe dramareeks 'Omerta' -
Repetitie loopt mis voor Golden Buzzer Amoukanama -
Isabelle A getuigt over haar kankerdiagnose in 'Radio 2 Dansathon' -
Karolien Debecker komt toe in Zottegem voor Radio 2 Dansathon -
Verspreekt Kürt Rogiers zich in 'De Verraders'? -
Netflix onthult officiële trailer van animatiefilm 'Steps' -
Axel Daeseleire kijkt binnen in slaapkamer president Blue Angels -
Jury grijpt in, in 'Mijn Restaurant' -
Ellen en Matti stoppen het 'Blind Getrouwd'-experiment -
Netflix deelt trailer van David Finchers 'The Further Mis-Adventures Of Cliff Booth'
-
Bert is Faroek 2.0 in 'De Verraders' -
Ontdek de eerste beelden van de nieuwe 'Fabeltjeskrant' -
Marc Coucke spaart duo's niet in 'Mijn Restaurant' -
Een nieuwe ronde doet zijn intrede in 'Got Talent' -
Kijk vanaf vandaag naar 'Gevangenisdirecteurs' -
Alain Remue blikt terug op angstige minuten in 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Bert De Kock: 'Ik weet niet wat er gebeurde' -
'Nonkels 3' breekt records op Streamz
Kijktip van de dag

Wordt Shauna een van de nieuwe verraders? Als ze bezwijkt voor de verleiding, zijn de verraders terug met drie. En dat zal nodig zijn, want de munt van de waarheid komt in het spel.
'De Verraders', om 20.00 uur op VTM.




































