'VPRO Tegenlicht': Naomi Klein en de ruk naar rechts

zaterdag 1 juni 2024

Wat moet progressief Europa aan met de grote ruk naar rechts? Hoe kan het dat de woorden die de internationale rechts-nationalistische beweging gebruikt zoveel lijken op die van de progressieven?

Terwijl hun toekomstvisie zo anders is? Publicist en politiek activist Naomi Klein verdiepte zich om persoonlijke redenen in de wereld van complotdenkers en extreemrechts en schreef Dubbelganger. 'VPRO Tegenlicht' gaat met haar op zoek naar inspiratie voor een positieve politieke toekomst.


Naomi Klein (Montreal,1970) werd in 2000 in één klap beroemd met haar boek No Logo, over de grote macht van multinationals. Online wordt Klein al jaren verward met Naomi Wolf, ooit feministisch boegbeeld en inmiddels extreemrechts complotdenker. Door de persoonsverwisseling is Naomi Klein de wereld van complotdenkers en extreemrechts gaan ontrafelen in haar ‘zelfonderzoek’-boek Dubbelganger, een reis naar de spiegelwereld.

Aan de vooravond van de Europese Parlementsverkiezingen verkent Naomi Klein met 'VPRO Tegenlicht' die ‘spiegelwereld’, en ónze politieke toekomst.

Naomi Kleins ‘dubbelganger’ Naomi Wolf is tegenwoordig regelmatig te zien in de podcast-studio van Steve Bannons‘War Room’-serie. Klein hierover: Steve Bannon kijkt permanent naar de electorale wereldkaart. Hoe krijgt radicaal rechts nóg meer macht? Zijn focus ligt op het bouwen van wat hij ‘de nationalistische internationale’ noemt. Waarom slagen progressieven zo slecht in het leggen van die verbindingen? Wat heeft politiek strateeg Bannon aan Naomi Wolf te bieden wat de progressieve beweging haar niét biedt?

Het is alsof veel extreemrechtse complotdenkers met ‘wellness rechts’ samen in een spiegelwereld leven, die lijkt op de werkelijkheid, maar die haar tegelijkertijd vervormt. In die spiegelwereld presenteren ook wíj onszelf graag als ‘perfect brand’, als voorvechter van onze identiteit, of als bekvechtende toetsenbordstrijder. Maar wat zijn intussen ónze antwoorden op de grote uitdagingen van het moment: klimaatverandering, groeiende ongelijkheid, bestaansonzekerheid (zelfs voor werkenden), en de crisis in migratie, woningnood, zorg en onderwijs?

Wat is er nodig om de toekomst wél positief vorm te geven? Volgens Klein moeten we het antwoord zoeken bij bewegingen die collectief actie ondernemen. Bewegingen die (in de woorden van Bernie Sanders) staan voor het adagium ‘Not me, us!’

Regie: Mea Dols de Jong
Research: William de Bruijn
Producers: Britt Bennink
Eindredactie: Julia Veldman

'VPRO Tegenlicht: Naomi Klein en de ruk naar rechts', zondag 2 juni om 22.05 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Kotmadam Sarafian' (VTM)

Barbara Sarafian verwelkomt opnieuw zeven studenten op haar kot in Gent. Wat begint met een onwennige kennismaking, eindigt laat op café. 's Ochtends ontdekt Barbara bovendien een achtste kotgenoot.

'Kotmadam Sarafian', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:55
    Thuis
    00:20
    Dagelijkse kost
  • 23:45
    Het weer
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:25
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:20
    Blind getrouwd
    00:40
    NYPD Blue
  • 23:55
    Fare Dodgers: At War With The Law
    00:50
    Mr. Frank Visser Doet Uitspraak
  • 23:45
    Snowpiercer
    00:45
    Anoniem
  • 23:35
    MythBusters
    00:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 23:25
    ER
    00:15
    Suits
  • 23:40
    'Allo 'Allo!
  • 23:55
    De Tafel van Gert
    01:10
    Zeg Eens Euh
  • 23:35
    Modern Family
    00:45
    Superman & Lois
  • 22:55
    The Ark
    00:00
    NCIS: Los Angeles
  • 23:20
    Love It or List It
    00:30
    MasterChef UK
  • 23:15
    CSI: Crime Scene Investigation
    00:05
    Cold Case
  • 23:51
    Z-Nieuws
    00:10
    Z-Food
  • 23:50
    De perfecte badkamer
    00:00
    Oh What A Night
  • 23:25
    De Open Vuur Roadtrip naar Zweden
    00:05
    Guillaume's Paris
  • 23:00
    Vienna Blood
    00:00
    A Remarkable Place to Die
  • 23:30
    Prison Break
    00:30
    Burn Notice
  • 23:40
    Eva
    00:35
    NOS Journaal Laat
  • 23:25
    De dierenarts van Yorkshire
    00:10
    De Nachtzoen
  • 23:10
    The Making of De Jeugd van Tegenwoordig
    00:35
    De Grannies van Amsterdam