'VPRO Tegenlicht': Naomi Klein en de ruk naar rechts

zaterdag 1 juni 2024

Wat moet progressief Europa aan met de grote ruk naar rechts? Hoe kan het dat de woorden die de internationale rechts-nationalistische beweging gebruikt zoveel lijken op die van de progressieven?

Terwijl hun toekomstvisie zo anders is? Publicist en politiek activist Naomi Klein verdiepte zich om persoonlijke redenen in de wereld van complotdenkers en extreemrechts en schreef Dubbelganger. 'VPRO Tegenlicht' gaat met haar op zoek naar inspiratie voor een positieve politieke toekomst.


Naomi Klein (Montreal,1970) werd in 2000 in één klap beroemd met haar boek No Logo, over de grote macht van multinationals. Online wordt Klein al jaren verward met Naomi Wolf, ooit feministisch boegbeeld en inmiddels extreemrechts complotdenker. Door de persoonsverwisseling is Naomi Klein de wereld van complotdenkers en extreemrechts gaan ontrafelen in haar ‘zelfonderzoek’-boek Dubbelganger, een reis naar de spiegelwereld.

Aan de vooravond van de Europese Parlementsverkiezingen verkent Naomi Klein met 'VPRO Tegenlicht' die ‘spiegelwereld’, en ónze politieke toekomst.

Naomi Kleins ‘dubbelganger’ Naomi Wolf is tegenwoordig regelmatig te zien in de podcast-studio van Steve Bannons‘War Room’-serie. Klein hierover: Steve Bannon kijkt permanent naar de electorale wereldkaart. Hoe krijgt radicaal rechts nóg meer macht? Zijn focus ligt op het bouwen van wat hij ‘de nationalistische internationale’ noemt. Waarom slagen progressieven zo slecht in het leggen van die verbindingen? Wat heeft politiek strateeg Bannon aan Naomi Wolf te bieden wat de progressieve beweging haar niét biedt?

Het is alsof veel extreemrechtse complotdenkers met ‘wellness rechts’ samen in een spiegelwereld leven, die lijkt op de werkelijkheid, maar die haar tegelijkertijd vervormt. In die spiegelwereld presenteren ook wíj onszelf graag als ‘perfect brand’, als voorvechter van onze identiteit, of als bekvechtende toetsenbordstrijder. Maar wat zijn intussen ónze antwoorden op de grote uitdagingen van het moment: klimaatverandering, groeiende ongelijkheid, bestaansonzekerheid (zelfs voor werkenden), en de crisis in migratie, woningnood, zorg en onderwijs?

Wat is er nodig om de toekomst wél positief vorm te geven? Volgens Klein moeten we het antwoord zoeken bij bewegingen die collectief actie ondernemen. Bewegingen die (in de woorden van Bernie Sanders) staan voor het adagium ‘Not me, us!’

Regie: Mea Dols de Jong
Research: William de Bruijn
Producers: Britt Bennink
Eindredactie: Julia Veldman

'VPRO Tegenlicht: Naomi Klein en de ruk naar rechts', zondag 2 juni om 22.05 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

De jonge Reggie Dwight, een verlegen pianotalent, gaat in Londen naar het beroemde conservatorium Royal Academy of Music. Zo maakt hij kennis met songwriter Bernie Taupin, met wie hij een succesvolle samenwerking aangaat. Reggie zal uiteindelijk uitgroeien tot de extravagante wereldster Elton John.

'Rocketman', film uit 2019 met oa. Taron Egerton, om 22.30 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:35
    De Raad van Soekie
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:35
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 07:35
    De Smurfen
    05:40
    Geen uitzending
  • 07:25
    VLOGLAB Mystery #Stories
    02:15
    De Branche-Expert
  • 01:45
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:50
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 07:00
    Willy
    01:15
    Geen uitzending
  • 06:25
    A Christmas in Switzerland
    05:25
    Engaged by Christmas
  • 06:00
    Joe
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:25
    De Gezonde Goesting
    04:50
    Geen uitzending
  • 07:15
    FBI: Most Wanted
    02:00
    How to Get Away With Murder
  • 07:20
    Heavy Rescue: 401
    02:00
    Pawn Stars: Best Of
  • 07:30
    Apero - Dining
    02:40
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:15
    Without a Trace
  • 00:22
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:28
    Simple diy
    05:55
    Sixties To Six
  • 07:25
    Vanavond bij ons
    02:20
    Meat Timon
  • 06:55
    Rosemary and Thyme
    02:55
    Murdoch Mysteries
  • 06:55
    Below Deck Down Under
    02:05
    NCIS
  • 02:55
    NOS Journaal
    02:15
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 02:20
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 07:35
    Olivia
    01:25
    De sleutel van Pete