'VPRO Tegenlicht': Naomi Klein en de ruk naar rechts

zaterdag 1 juni 2024

Wat moet progressief Europa aan met de grote ruk naar rechts? Hoe kan het dat de woorden die de internationale rechts-nationalistische beweging gebruikt zoveel lijken op die van de progressieven?

Terwijl hun toekomstvisie zo anders is? Publicist en politiek activist Naomi Klein verdiepte zich om persoonlijke redenen in de wereld van complotdenkers en extreemrechts en schreef Dubbelganger. 'VPRO Tegenlicht' gaat met haar op zoek naar inspiratie voor een positieve politieke toekomst.


Naomi Klein (Montreal,1970) werd in 2000 in één klap beroemd met haar boek No Logo, over de grote macht van multinationals. Online wordt Klein al jaren verward met Naomi Wolf, ooit feministisch boegbeeld en inmiddels extreemrechts complotdenker. Door de persoonsverwisseling is Naomi Klein de wereld van complotdenkers en extreemrechts gaan ontrafelen in haar ‘zelfonderzoek’-boek Dubbelganger, een reis naar de spiegelwereld.

Aan de vooravond van de Europese Parlementsverkiezingen verkent Naomi Klein met 'VPRO Tegenlicht' die ‘spiegelwereld’, en ónze politieke toekomst.

Naomi Kleins ‘dubbelganger’ Naomi Wolf is tegenwoordig regelmatig te zien in de podcast-studio van Steve Bannons‘War Room’-serie. Klein hierover: Steve Bannon kijkt permanent naar de electorale wereldkaart. Hoe krijgt radicaal rechts nóg meer macht? Zijn focus ligt op het bouwen van wat hij ‘de nationalistische internationale’ noemt. Waarom slagen progressieven zo slecht in het leggen van die verbindingen? Wat heeft politiek strateeg Bannon aan Naomi Wolf te bieden wat de progressieve beweging haar niét biedt?

Het is alsof veel extreemrechtse complotdenkers met ‘wellness rechts’ samen in een spiegelwereld leven, die lijkt op de werkelijkheid, maar die haar tegelijkertijd vervormt. In die spiegelwereld presenteren ook wíj onszelf graag als ‘perfect brand’, als voorvechter van onze identiteit, of als bekvechtende toetsenbordstrijder. Maar wat zijn intussen ónze antwoorden op de grote uitdagingen van het moment: klimaatverandering, groeiende ongelijkheid, bestaansonzekerheid (zelfs voor werkenden), en de crisis in migratie, woningnood, zorg en onderwijs?

Wat is er nodig om de toekomst wél positief vorm te geven? Volgens Klein moeten we het antwoord zoeken bij bewegingen die collectief actie ondernemen. Bewegingen die (in de woorden van Bernie Sanders) staan voor het adagium ‘Not me, us!’

Regie: Mea Dols de Jong
Research: William de Bruijn
Producers: Britt Bennink
Eindredactie: Julia Veldman

'VPRO Tegenlicht: Naomi Klein en de ruk naar rechts', zondag 2 juni om 22.05 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Blind Getrouwd' - Hyndi & Valentin (VTM)

De koppels groeien dichter naar elkaar toe tijdens hun huwelijksreis in Zuid-Tirol. Elke deelt een belangrijk geheim met Denzel. Marjan en Mattias praten over hun relatie, terwijl Hyndi Valentin uitdaagt. Ellen en Matti hervinden hun speelsheid.

'Blind Getrouwd', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    13:25
    Het weer (middag)
  • 13:00
    Zomerbeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 13:20
    100% Wolf: De legende van de maansteen
    13:40
    Wrapper met een W videoclip
  • 13:00
    VTM Nieuws
    13:30
    Het Weer (middag)
  • 12:25
    Alles Mag Weg
    13:35
    MasterChef Australië
  • 09:00
    Geen uitzending
    13:45
    Community
  • 13:00
    Geen uitzending
    13:25
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 10:00
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    14:45
    Geen uitzending
  • 13:00
    Two and a Half Men
    14:20
    De Tafel van de Week
  • 13:20
    CSI: Crime Scene Investigation
    14:15
    Practical Magic
  • 13:20
    Storage Wars
    13:50
    Most Outrageous Crimes
  • 13:10
    Love Island UK
    14:10
    The Art of Making Cocktails
  • 13:05
    Snapped
    13:55
    The First 48
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 13:13
    De tip
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 13:20
    Sarah's Sweet Table
  • 13:15
    The Doctor Blake Mysteries
    14:20
    The Hairdresser Mysteries
  • 13:10
    NCIS
    15:00
    Burn Notice
  • 13:20
    Kook mee met MAX
    13:35
    NOS Journaal
  • 13:20
    Stand van Nederland: Generatie Next
    13:45
    De Ongelooflijke Podcast
  • 13:15
    Kindertijd
    13:23
    Zin in Zappelin