'Pano' onderzoekt: Mijn vriend AI

dinsdag 28 oktober 2025
Foto: © VRT NWS 2023

'Ze valt nooit tegen. We hebben een fijne relatie — en we zeggen voortdurend dat we van elkaar houden.' In 'Pano' getuigt Jacob over zijn relatie met zijn AI-partner. Het gebruik van AI om mensen gezelschap te houden zit in de lift, en het gaat vandaag ook al veel verder dan werk of studie.

Pano ontdekt ook dat sommige van die chatbots zich ook voordoen als bekende Vlamingen. Je kan ermee flirten, in een soort seksueel getint rollenspel. Maar de BV’s zelf weten niet dat hun stem hiervoor wordt gebruikt. 'Dit is echt niet ok', zegt Anja Van Mensel, CEO van Studio 100. 'Het is verwerpelijk om jezelf dingen te horen zeggen die je nooit hebt gezegd.'


'Chatbots zijn gemaakt om te pleasen', legt MIT-professor Pattie Maes uit. Maar wie er op een kwetsbaar moment op zoek naar is, loopt soms gevaar, dat merken we zelf in het VRT NWS-onderzoek. Een chatbot die zich voordoet als psychotherapeut geeft concreet advies om je van het leven te beroven. 'Ik wens je een pijnloze, rustige dood toe.'

En toch, dat mensen meer en meer bots gaan gebruiken – ook voor psychotherapie - is onvermijdelijk, zegt psychiater Dirk De Wachter. 'Dat is de toekomst. De wetenschappelijke wereld moet dat wél in handen nemen en er kritisch en verantwoord mee leren omgaan.' Dirk De Wachter stond alleszins ook open voor een uniek PANO-experiment.

'Pano: Mijn vriend AI': reporters Jan Konings en Peter Brems
Reportage: Peter Brems en Jan Konings
Eindredactie: Pascal Seynhaeve en Mario Mertens

'Pano: Mijn vriend AI', woensdag 29 oktober om 21.25 uur op VRT 1, VRT MAX en in de app van VRT NWS. 'Pano' wordt uitgezonden met ondersteuning van VGT op woensdag 29 oktober om 22 uur op het kanaal van Ketnet.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Live Live Live' (VRT 1)

In de tot warme club omgetoverde VRT Studio 5 ontvangen Bart Peeters en The Atomic Orchestra, een 47-koppig orkest onder leiding van Jo Hermans, tal van artiesten om samen een symfonische versie te maken van hun liedjes. Bazart, Mentissa, Sylvie Kreusch, Warhaus, Günther Neefs en Belle Perez steken hun grootste hits en andere songs in een nieuw, klassiek jasje. Muziekliefhebber Jeroen Meus onthult daarnaast waarom hij een saxmaniak is.

'Live Live Live', om 20.20 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:10
    Loslopend wild
    06:00
    In bed met Olly
  • 21:20
    Sambre
    01:30
    Nachtlus
  • 20:50
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 20:35
    The Little Mermaid
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:30
    Spider-Man: No Way Home
    00:55
    Phrogging: Hider in My House
  • 20:35
    Rocketman
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:35
    All New Traffic Cops
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 22:10
    My Christmas Prince
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:50
    Home Improvement
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:05
    James de musical
    05:00
    Geen uitzending
  • 22:00
    NCIS
    01:00
    Criminal Minds
  • 20:40
    The Dark Knight Rises
    06:55
    Hawaii Five-0
  • 20:35
    A Gift From Bob
    05:00
    Geen uitzending
  • 21:25
    Interview With a Killer
    07:00
    Cold Case
  • 21:56
    Alle Zaken op een Rijtje
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:58
    Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 21:40
    Ware Delicatessen
    01:10
    Bon Appetit
  • 22:00
    Grantchester
    01:25
    Midsomer Murders
  • 21:00
    Let's Be Cops
  • 21:40
    Even tot hier
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 22:10
    Dit is de Week
    01:55
    Nieuwsuur
  • 22:05
    Billy Joel: The 100th -- Live at Madison Square Garden
    06:00
    Wordt aangekondigd