VRT stopt per direct de samenwerking met topman Ricus Jansegers en netmanager Lotte Vermeir

vrijdag 30 augustus 2024
Foto: © VRT 2021

De VRT-directie heeft vandaag een actieplan aangekondigd om de organisatiedynamiek binnen de directie Content te herstellen. Het gaat onder meer om acties om de zichtbaarheid van de directie te verhogen, het intensifiëren van opleidingen op vlak van leiderschap, de creatie van welzijnsgroepen onder de medewerkers, een meer verbindende communicatie en een heldere organisatiestructuur in de afdelingen die het meest geïmpacteerd worden door het wijzigende mediagebruik.

Het actieplan is een rechtstreeks gevolg van een onafhankelijk onderzoek van de dienst welzijn over de verstoorde organisatiedynamiek in de directie Content, hierin bijgestaan door de externe preventieadviseur. Expert Integriteit in Organisaties Prof. Dr. Rob van Eijbergen werd eind april als onafhankelijk bemiddelaar aangesteld door de VRT-directie en vakorganisaties om het interne vertrouwen te herstellen. Hij heeft zijn advies voorgesteld aan vakorganisaties, directie en de Raad van Bestuur van VRT. Hiervoor baseert hij zich op het bovenvermelde uitgebreid onafhankelijk onderzoek. 


Prof. Rob van Eijbergen: "Het onderzoek is zeer gedegen uitgevoerd en bracht de nodige objectivering binnen. Dat was nodig om bij VRT het vertrouwen te kunnen herstellen. Emotie is van tel in grote organisaties, maar je kan niet aan de slag met veralgemeningen en puur subjectieve standpunten of ervaringen. Mijn advies is op het onderzoek gebaseerd en staat dus op stevige fundamenten." ​ 

De directie werkt de komende weken het actieplan uit met verschillende maatregelen om interne communicatie te verbeteren, de zichtbaarheid en aanspreekbaarheid van de directie en het management te verhogen en het algemeen welzijn te verbeteren. Ze zal dat doen in overleg met de medewerkers van Content en de vakorganisaties. ​ 

Bovendien evolueert VRT naar een ander model voor programma-aanbod. Sinds de rebranding die gestart is in 2022, staat het overkoepelende merk VRT zélf meer centraal. En als innovatieve en toekomstgerichte organisatie zal VRT de digitale content nog sterker in de cockpit zetten. Dat vraagt om een andere benadering en organisatie. VRT zal dit nu versneld doorvoeren. ​ 

Naar aanleiding van het rapport en het advies, heeft Ricus Jansegers besloten VRT te verlaten. Ricus: "Het was een eer en ik kijk met veel trots terug op mijn periode bij de publieke omroep: het radio- en tv-aanbod van VRT is vandaag scherper, gevarieerder en jonger dan voorheen. VRT staat in haar sterkte. Maar mijn stijl en aanpak matchen niet altijd met iedereen bij VRT en de aansturing van de ploeg begon daaronder te lijden. Ik wil me excuseren bij mensen die zich gekwetst voelen. Alles bij elkaar is het beter nu de fakkel door te geven." 

Er komt op basis van hetzelfde advies ook een einde aan de samenwerking met Lotte Vermeir, netmanager VRT 1 en VRT Canvas. Lotte is in 2008 gestart bij de VRT-studiedienst en maakte in 2015 de sprong naar het team van het netmanagement. Met haar scherp inzicht en een hart voor de publieke omroep zorgde ze voor een gedegen invulling van VRT 1 en VRT Canvas. De vakkennis van Lotte en Ricus wordt alom geprezen, maar de werking van de Content-directie bleef structureel haperen ondanks eerdere begeleiding. ​ 

Het rapport bevat nog verschillende aanbevelingen rond de interne werking. De directie van VRT zal àlle adviezen van prof. Dr. Rob van Eijbergen onverkort en consequent uitvoeren, ook als het gaat over de directie zelf. VRT CEO Frederik Delaplace: "Onze verantwoordelijkheid en bekommernis gaan in de eerste plaats uit naar het héle VRT-team, want dat moet dagelijks in de best mogelijke omstandigheden de complexe opdracht van VRT kunnen vervullen. Daarom volgen we de voorgestelde ingrepen om de organisatie van onze contentafdelingen aan te passen. We leggen ook de nodige zelfkritiek en zelfreflectie aan de dag. We zullen doen wat nodig is om het vertrouwen te herstellen."

Uit respect voor de privacy van de verschillende betrokkenen, geeft VRT verder geen details over de inhoud van het rapport. ​ ​ ​ 

Liesbet Vrieleman, algemeen directeur Informatie, neemt tijdelijk de leiding van de afdeling content over. "Liesbet is de geknipte persoon om de sereniteit en focus op de werkvloer te herstellen terwijl we onze toekomstplannen voor het aanbod versnellen", besluit Frederik Delaplace. Om ten alle tijde de onafhankelijkheid van de nieuwsredactie te waarborgen, zal de directie aan de redactieraad voorstellen Griet De Craen in diezelfde periode aan te stellen als algemeen hoofdredacteur ad interim.


DOSSIER: Crisis bij de VRT

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Blind Gekocht' (Play)

Anne en Hannelore geven de experten twee opties: een woning voor Anne alleen of een huis voor hen samen. Britt en Nils hopen dan weer op een laagbouwwoning voor henzelf en hun dochtertje Gloria.

'Blind Gekocht', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:35
    De repair shop
    22:15
    VRT NWS laat
  • 21:25
    De Campus Cup
    22:15
    Michael Palin in Venezuela
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:50
    Moordzaken: Liefde is geen Alibi
    23:00
    Ze Zeggen Dat
  • 21:20
    The Rainmaker
    22:50
    The Good Doctor
  • 20:35
    R.I.P.D.
    22:15
    Underworld
  • 20:35
    10 Minutes Gone
    22:15
    Call the Bailiffs: Time To Pay Up
  • 21:35
    Snowpiercer
    22:30
    ER
  • 21:35
    De Planckaerts
    22:40
    Baywatch
  • 21:15
    Blind Gekocht
    22:20
    De Container Cup
  • 20:35
    The Girl With the Dragon Tattoo
    23:35
    Friends
  • 21:30
    Seal Team
    22:25
    Doom Patrol
  • 21:25
    Komen Eten
    22:20
    Huizenjagers
  • 21:25
    World's Most Evil Killers
  • 21:28
    De CFO podcast
    22:02
    Z-accelerate
  • 21:45
    Mijn tuin
    22:55
    Sorry Music Classics
  • 21:50
    Beach Barbecue
    22:15
    De Dagschotel
  • 21:00
    Beyond Paradise
    22:05
    Vienna Blood
  • 21:45
    Prison Break
    22:40
    NCIS: Los Angeles
  • 21:30
    Blauw
    22:20
    Pauw & De Wit
  • 21:10
    Oorlog is Erfelijk
    22:00
    Nieuwsuur
  • 20:25
    Het Verloren Transport
    22:05
    Het verhaal van Nederland - De Tweede Wereldoorlog