Opnieuw zware boete voor VRT! Te veel reclame in 'Iedereen Beroemd'.

De Vlaamse Regulator voor de Media, de onafhankelijke toezichthouder voor de Vlaamse audiovisuele media, legt VRT opnieuw een zware boete op. Nadat de openbare omroep eerder al een boete kreeg voor te veel reclame in 'Dagelijkse Kost' is er nu een boete voor 'Iedereen Beroemd'.
De VRT krijgt een boete van 15.000 euro n.a.v. de uitzending van niet conforme productplaatsing in het programma ‘Iedereen Beroemd’. De onderzoekscel van de VRM controleerde de uitzending van het programma ‘Iedereen Beroemd’ van 4 november 2024 op VRT1.
In het programma wordt de rubriek ‘Met De Doos In Huis’ uitgezonden, opgedeeld in drie fragmenten doorheen de aflevering. In deze rubriek bezoekt een programmamedewerkster een gezin en legt een opdracht voor waarbij een (geld)prijs van 500 euro kan worden gewonnen. In de betrokken aflevering kan een cadeaukaart van een webwinkel gewonnen worden.
De onderzoekscel van de VRM stelt vast dat het merklogo gedurende 107 seconden getoond wordt, de volledige duurtijd van de rubriek bedraagt 456 seconden. Het merklogo wordt dus gedurende meer dan 23% van de duurtijd van de rubriek getoond.
Het Mediadecreet laat omroeporganisaties toe om commerciële communicatie uit te zenden. Ze moeten hierbij wel rekening houden met de beperkingen en verplichtingen die worden vermeld in het Mediadecreet. Dat bepaalt de voorwaarden waaraan programma’s met productplaatsing moeten voldoen. Zo mogen de producten of diensten in kwestie geen overmatige aandacht krijgen.
De VRM oordeelt dat VRT de limieten overschrijdt van de aandacht die in geval van productplaatsing aan de partner in kwestie mag worden besteed. Er is aldus sprake van overmatige aandacht.
Bij het bepalen van de sanctie houdt de VRM voorts rekening met het feit dat het programma in prime time werd uitgezonden en een groot aantal kijkers bereikt. Bovendien werd aan VRT in het verleden reeds herhaaldelijk administratieve geldboetes opgelegd voor zeer gelijkaardige inbreuken. Dat maakt dat de boete deze opnieuw hoog is, namelijk 15.000 euro.