Bezuinigingen raken AVROTROS fors

dinsdag 25 november 2025
Foto: © AVROTROS 2022

De bezuinigingen die 2027 ingaan, raken AVROTROS fors in de programmering. Cultuur- en radioprogramma's worden getroffen. Na de eerder aangekondigde maatregelen voor 2026 volgen nu extra stappen om de bezuinigingsopgave voor 2027 op te vangen.

AVROTROS neemt daarin haar verantwoordelijkheid, maar de impact op externe producenten, musea, orkesten, theaters en het publiek is groot.


AVROTROS is genoodzaakt om van onder andere de volgende bekende en voor de cultuursector waardevolle programma’s afscheid te nemen:

- 'Close Up', met zijn nationale en internationale cultuur documentaires.
- 'Opium op Oerol', dagelijks verslag van het jaarlijkse kunst-, muziek- en theaterfestival Oerol, op Terschelling.
- 'Zondagochtend Concert', een uur klassieke muziek op de zondagochtend door de beste orkesten en musici, uitgezonden vanuit het Concertgebouw in Amsterdam.
- 'Nu te Zien!', waarin museumdirecteuren het hele land door reizen om niet te missen tentoonstellingen te laten zien.
- 'Man en Kunst', bijzondere anekdotes over een kunstwerk uit de Nederlandse musea.

Impact op radio
Over meerdere radioprogramma’s worden op dit moment gesprekken gevoerd. Het is zeer waarschijnlijk dat 'De Sandwich' (NPO Radio 5) en 'Andermans Veren' (NPO Radio 5) en 'Opium' (NPO Klassiek) stoppen. Verder wordt er op 'Muziekcafé' (NPO Radio 2) aanzienlijk bezuinigd, waardoor per uitzending minder artiesten de kans en ruimte krijgen voor een live optreden.

NPO 1 titels
Naast de al bekende stopzetting van 'Flikken Rotterdam' en 'Het Mooiste Meisje van de Klas', verdwijnt het programma 'Draadstaal'. Een aantal grote titels op NPO 1 wordt minder vaak geprogrammeerd, waardoor sommige programma’s mogelijk niet meer jaarlijks te zien zijn. Hierover worden nog gesprekken gevoerd. 'EenVandaag' heeft meerjarige zekerheid gekregen, maar moet per 2027 een opgelegde bezuiniging opvangen.

Jeugdtitels
De bezuinigingen raken ook de jeugdprogrammering: het bijna 25-jarige 'Zappsport' wordt qua afleveringen fors ingeperkt. En ook 'Mollenstreken' verdwijnt na 2026 uit de programmering.

Mediadirecteur Bart Barnas: 'Helaas moeten we afscheid nemen van belangrijke en betekenisvolle titels. Dat heeft gevolgen voor onze collega’s, ons publiek en de culturele sector in Nederland. Deze beslissingen vallen ons zwaar, maar we rechten onze rug. AVROTROS blijft, samen met onze partners, alles doen om ook in 2027 en de jaren hierna relevante en waardevolle programma’s te maken op het gebied van cultuur en rechtvaardigheid. Op die manier blijven we een onmisbare bijdrage leveren aan een sterke en onafhankelijke publieke omroep.’'


TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



DOSSIER: Bezuinigingen bij NPO

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Februari 1954: Marilyn Monroe onderbreekt haar huwelijksreis in Japan en vliegt naar het door oorlog verscheurde Korea. Voor meer dan 100.000 uitgeputte soldaten staat ze op het podium - voor het eerst in haar leven écht op een podium - en zingt ze zich de ziel uit haar lijf in de ijzige kou. Het is het moment waarop Marilyn Monroe ophoudt een filmster te zijn en zichzelf ontdekt als iets veel groters. Via gerestaureerde archiefbeelden duikt deze documentaire in een weinig bekend maar bepalend hoofdstuk uit haar leven.

'Marilyn Monroe: The Rise of an Icon', om 20.15 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:10
    Thuis
    20:40
    Spoed 24/7
  • 20:15
    Marilyn Monroe: The Rise of an Icon
    21:10
    De Campus Cup
  • 20:00
    Finale Koningin Elisabethwedstrijd cello 2026
    23:10
    VRT NWS journaal met VGT
  • 20:00
    Familie
    20:35
    Huis Gemaakt
  • 19:05
    Blind getrouwd: Australië
    20:30
    Tracker
  • 20:05
    How I Met Your Mother
    20:35
    Men in Black 3
  • 19:35
    Ultimate Police Interceptors
    20:35
    The Tax Collector
  • 20:00
    S.W.A.T.
    20:50
    La Brea
  • 20:05
    Ramona
    20:35
    Patrouille Linkeroever
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    21:15
    Blind Gekocht
  • 19:45
    FBI: International
    20:35
    The Terminal
  • 19:45
    Lost Car Rescue
    20:35
    The First 48
  • 19:45
    Wat goééééd! Het beste van Chateau Meiland
    20:35
    Junior Bake Off Vlaanderen
  • 19:45
    Snapped
    20:30
    Snapped: Killer Couples
  • 19:56
    Trends Talk
    20:28
    De CFO podcast
  • 20:00
    Sunset Boulevard
    20:55
    Sorry Music Classics
  • 20:05
    Beach Barbecue
    20:25
    Soep!
  • 20:10
    Hudson & Rex
    21:00
    Miss Scarlet
  • 19:45
    NCIS: Los Angeles
    20:35
    From
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    20:30
    Blauw
  • 19:50
    Met het Mes op Tafel
    20:25
    Radar
  • 19:25
    First Dates
    20:25
    Daten in het Dorp op Texel