Play4 krijgt boete van 20.000 euro voor sponsoring bij 'Topmakelaars'

woensdag 30 november 2022
Foto: Play4 - © SBS Belgium 2022

De Vlaamse Regulator voor de Media (VRM) controleerde de lineaire uitzendingen van de reeks 'Topmakelaars' (Play4 – zes afleveringen uitgezonden in juni – juli 2022). En dat leverde de zender een boete op, zo meldt de Regulator in een persbericht.

Het betreft een gesponsord programma, met ERA (een samenwerkingsverband van makelaars in residentieel vastgoed) als structurele sponsor. De kijkers worden hier op passende wijze op gewezen. Dit gebeurt door het tonen van een sponsorboodschap bij elke lineaire aflevering en door de visuele vermelding 'Met dank aan ERA' aan het einde van elke aflevering.


Wat de inhoud van dit gesponsorde programma betreft, blijkt dat de tien makelaars die in 'Topmakelaars' worden gevolgd, allemaal uit het ERA-netwerk komen en het programma bijgevolg exclusief in het teken van ERA staat.

Eén van de voorwaarden waaraan gesponsorde omroepdiensten en programma’s moeten voldoen is dat de inhoud en, in geval van lineaire uitzendingen, de programmering, nooit dusdanig mogen worden beïnvloed door de sponsor dat daardoor de verantwoordelijkheid en de redactionele onafhankelijkheid van de omroeporganisatie worden aangetast.

Gelet op het verweer van SBS Belgium, blijkt er volgens de VRM geen redelijke of objectieve inhoudelijke verantwoording te zijn om voor een docureeks over 'topmakelaars' alleen maar met ERA-makelaars te werken. Uit het gegeven dat in het programma voortdurend en exclusief ERA-makelaars op een positieve wijze aan bod komen, kan dan ook niet anders dan worden afgeleid dat de overeenkomst met ERA, de redactionele inhoud van het programma op dusdanige wijze heeft beïnvloed, dat de redactionele onafhankelijkheid hierdoor is aangetast.

De verklaring van de producent over de onafhankelijke totstandkoming van het programma, bevestigt dat de redactionele vrijheid bij het maken van 'Topmakelaars' op voorhand was ingeperkt tot het kiezen 'binnen het ERA netwerk'.

De VRM besluit dat er in de zes afleveringen van het programma 'Topmakelaars' sprake is van een duidelijke en verregaande beïnvloeding door de programmasponsor van de inhoud, waardoor de verantwoordelijkheid en de redactionele onafhankelijkheid van de omroeporganisatie werd aangetast. Bijgevolg heeft NV SBS Belgium de bepalingen van artikel 91, 1°, van het Mediadecreet geschonden.

Bij het bepalen van de sanctie kan de VRM niet voorbijgaan aan de ernst van de inbreuk, het feit dat deze inbreuk plaats vond doorheen zes afleveringen, die in prime time werd uitgezonden, waarbij een groot aantal kijkers werd bereikt. Anderzijds wordt rekening gehouden met het gegeven dat een voorgaande gelijkaardige inbreuk van nv SBS Belgium al dateert van 2019 (beslissing 2019-003: Beïnvloeding programmasponsor 'De Slimste Mens ter Wereld').

De VRM besluit een administratieve geldboete van 20.000 euro op te leggen.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'The Voice van Vlaanderen' (VTM)

Het is zover: de grote finale van 'The Voice van Vlaanderen'. Wie van de vier finalisten wint het tiende seizoen en welke coach viert mee op het podium? Of gaat, net als vorig seizoen, de Comeback Stage met de overwinning lopen?

'The Voice van Vlaanderen', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:05
    Witse
    18:04
    VRT NWS Update
  • 17:04
    Stil water
    18:05
    The Mystery of the Nazca Lines
  • 17:00
    3Hz
    17:25
    GameKeepers
  • 16:40
    Máxima
    17:45
    Eenmaal Andermaal
  • 16:40
    Achter gesloten deuren
    17:40
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 17:15
    9-1-1
    18:10
    The Goldbergs
  • 16:45
    Stargate SG-1
    17:40
    Ultimate Police Interceptors
  • 16:40
    Suits
    17:30
    ER
  • 17:10
    SOS Piet
    17:40
    Nonkel Jef
  • 16:50
    The Real Housewives of Antwerp
    17:55
    Topdokters van Morgen
  • 17:00
    Manifest
    17:55
    Fire Country
  • 17:10
    Two and a Half Men
    17:40
    3rd Rock From the Sun
  • 16:55
    Interior Design Masters
    18:05
    Million Dollar Listing Los Angeles
  • 17:15
    Garage Sale Mystery: The Deadly Room
    18:50
    Killer at the Crime Scene
  • 13:23
    Herhalingslus
    19:00
    Z-Extra
  • 17:10
    Lifestyle en wonen
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:10
    Sarah's Sweet Table
  • 17:15
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:00
    Below Deck Mediterranean
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:10
    Tijd voor Max
    17:56
    Politieke Partijen
  • 17:05
    Planet Earth III
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:05
    De Zoo
    17:20
    Lucas etc.