'Factcheckers' onderscheidt opnieuw feit van fictie in vierde seizoen

Ze zeggen wel eens: 'alle goede dingen bestaan uit drie'. Maar Britt Van Marsenille, Jan Van Looveren en Thomas Vanderveken bewijzen dat sommige goede dingen uit vier bestaan.
Na drie bijzonder succesvolle en spraakmakende seizoenen keren Vlaanderens bekendste feitencheckers dit najaar immers terug met het vierde seizoen van 'Factcheckers'.
Ook deze keer zetten ze hun beproefde technieken in om feit van fictie te onderscheiden: ze storten zich enthousiast in onderzoek, groots opgezette experimenten en spraakmakende testen. Bovendien gaat het trio meer dan ooit undercover in een poging de waarheid te achterhalen.
Van 15 november tot 3 januari zie je elke woensdagavond op VRT 1 en op VRT MAX hoe Britt, Jan en Thomas onder andere deelnemen aan verschillende wijnconcours met een niet-bestaande wijn, meedraaien in een kindercrèche, illegaal medicijnen kunnen kopen op het internet, een suikerdieet volgen, op ontdekking gaan in leegstaande gebouwen, onderzoeken of post- en pakjesdiensten hun beloftes wel nakomen en nagaan of het klopt dat zwartrijders nauwelijks gecontroleerd worden.
Het mag duidelijk zijn dat ook dit vierde seizoen boordevol straffe reportages zit. En hoewel elk onderwerp van deze nieuwe reeks hier het vermelden waard is, zijn er toch enkele checks die bij Jan, Britt en Thomas nog meer indruk hebben gemaakt.
Factcheck: Je ontvangt veel dickpicks via datingapps
Een van die reportages komt al meteen in de eerste aflevering van het nieuwe seizoen aan bod. In die aflevering zien we onder andere hoe Britt zich aanmeldt op de populairste datingapps. Niet om er een nieuwe liefde te zoeken, maar wel om uit te vogelen of je via dat soort apps overspoeld wordt door ongevraagde piemelfoto’s zoals het internet doet geloven. Dat wil Britt in een undercoverreportage onderzoeken: krijg je als vrouw op die apps te pas en te onpas dickpics doorgestuurd?
Britt Van Marsenille: 'Al onze reportages uit dit nieuwe seizoen zijn uiteraard de moeite waard, maar dit onderzoek zal me toch heel lang bijblijven. Ik kan me echt niet voorstellen wat iemand bezielt om zomaar een dickpic door te sturen. Om dit uit te zoeken, heb ik me onder een valse naam aangemeld op de populairste datingapps. Al snel kwam ik in contact met verschillende mannen. Maar al even snel kreeg ik ook zomaar ongevraagd een foto van een blote piemel op mijn telefoon. En ik ben zeker geen preutse, maar de manier waarop sommige mannen tekeergaan op die apps en wat voor goorheid je daar allemaal tegenkomt; ik heb er geen woorden voor.'
Factcheck: Zwerfvuil opruimen is dweilen met de kraan open
Jaarlijks slingeren er in Vlaanderen duizenden tonnen zwerfvuil rond. Het opruimen van deze rotzooi kost de gemeenschap miljoenen euro’s. Naast hoge kosten brengt zwerfvuil ook veel ergernis met zich mee. Daarom zijn er verschillende initiatieven voor grote opruimacties. Maar blijkbaar zorgen die niet voor een blijvend resultaat, want als je de krantenartikels mag geloven, blijft het opruimen van zwerfvuil dweilen met de kraan open.
Jan, die zich ook vaak blauw ergert aan rondslingerend vuilnis, roept de hulp in van Britt en Thomas. Samen ruimen ze enkele stukken openbare weg volledig op om na te gaan of en wanneer zwerfvuil zich er weer ophoopt.
Jan Van Looveren: 'Mijn plan was om Britt een stadsplein proper te laten maken, Thomas de afrit van een autosnelweg en ik wou zelf een snelwegparking opruimen. Dat bleek al een serieuze klus te zijn. Wat voor rotzooi we daarbij zijn tegengekomen … Ik snap dat niet! Onderbroeken, schroevendraaiers, flessen vol urine en ga zo maar door! Wat ik nog moeilijker vind om te begrijpen, is hoe snel een opgekuist stukje parking weer een complete vuilnisbelt kan worden! Daarom heb ik ook beslist om enkele sluikstorters op heterdaad te betrappen, in samenwerking met een toezichter van het Agentschap Wegen en Verkeer. Zo’n betrapping blijft toch een heel spannende onderneming. Ik zal nog niet alles verklappen, maar ook bij die actie heb ik toch een paar keer stevig de wenkbrauwen gefronst.'
Factcheck: Het is gemakkelijk om dj te worden
In de voorlaatste aflevering van 'Factcheckers' probeert Thomas een echte dj te worden. Als je sommige video’s op YouTube mag geloven, dan is het kinderspel om een geslaagde dj-set te spelen. Op het internet zijn er honderden compilaties te vinden van dj’s die niet eens de knoppen van hun draaitafel aanraken en enkel maar doen alsof ze staan te mixen. Er zijn al evenveel artikels te vinden die effectief beweren dat het simpel is om dj te worden. Jan daagt Thomas uit om de proef op de som te nemen met de hulp van niemand minder dan de wereldbekende dj Anouk Matton.
Thomas Vanderveken: 'Voor het programma Thomas speelt het hard heb ik bloed, zweet en tranen gelaten om het pianoconcerto van Grieg volledig onder de knie te krijgen. Maar op een manier ging mij dat toch nog beter af dan deze uitdaging, want dit was heel erg uit mijn comfortzone. Op één maand tijd moest ik de klus klaren, al een serieuze uitdaging door mijn overvolle agenda. Maar Jan had ook nog eens geregeld dat ik als apotheose een optreden mocht geven in een bomvolle discotheek. Om nog wat extra druk op de ketel te zetten, kon dat wel tellen.'
'Factcheckers', vanaf 15 november elke woensdag om 20.45 uur op VRT 1 en VRT MAX.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
DOSSIER: Najaar 2023: alle plannen, alle zenders! (BE)
volledig dossier- Het wordt geen Stille Nacht bij VRT 1, VRT CANVAS en Ketnet
- Dit zijn de juryleden van Sven de Leijer in de chalet van 'Vrede Op Aarde'
- Mathias Coppens wordt 'Boer Coppens' en gaat samen met een bekende hulpboer 'farmsitten'
- Internetfenomenen Jordy en Els gaan op zoek naar de ultieme televisieparels in 'Het Beste van 2023'
- Piet Huysentruyt blust opnieuw culinaire brandjes in 'SOS Piet XL'
- Spectaculaire nieuwe talentenshow 'Starstruck' brengt wereldsterren naar VTM
- Straffe professionals met 'De Gevaarlijkste Jobs van Vlaanderen' nemen kijkers mee in de danger zone
- 'Mijn Eerste Reis': een trip langs acht onvergetelijke levensverhalen
- 'Factcheckers' onderscheidt opnieuw feit van fictie in vierde seizoen
- Lieve Blancquaert brengt in 'Het Laatste Portret' een hartverwarmend eerbetoon aan leven en liefde
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Ook Stan Van Samang, Line De Dauw en EN ZO... treden op op 'Tien Om Te Zien'
- Nieuwe serie 'Little Singles' op TLC
- Liefde, macht en manipulatie in nieuwe dramaserie ‘Gaslight’ van BNNVARA
- EO Metterdaad start campagne voor Zuid-Soedan
- Kijkcijfers: maandag 6 juli 2026
- Natasja Gibbs reist langs zes Caribische eilanden in 'Natuur in de Cariben'
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- De programmering van Paramount in juli: van romantische komedie tot nostalgische cultseries
- Paul McCartney en de vermiste bas in 'Het Uur van de Wolf'
- Dit zie je in juli op de Disney Channels
- Radio Noordzee is deze zomer te vinden op de Nijmeegse Vierdaagsefeesten.
- NPO 3FM lanceert nieuw 3FM Talent: Flaire
- 'Dijkstra en Evenblij ter Plekke' komt zondag vanuit Roerdalen
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Ruben Van Gucht trapt nieuwe seizoen af van 'Tess on the Beach': 'Als je dat wilt weten, zul je met mij moeten daten'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Marc Coucke zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
Ruben Van Gucht beleeft de Tour de France op VTM GO -
Dominique Van Malder over gastric bypass in 'Viva 50' -
Kijk naar 'True Crime Belgium: Moord zonder Lijk' op Streamz -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Jana en Jelle vinden elkaar in 'B&B Zoekt Lief' -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Glitter, glamour en Nederlandse directheid in 'The Real Housewives van het Zuiden' -
Ruben Van Gucht daagt Tess uit op JOE
-
'Taylor Swift, a love story' in 'Telefacts Zomer' -
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye
Kijktip van de dag

Huisvader Saeed is op religieuze missie: hij wil de voor hem heilige Iraanse stad Mashhad zuiveren van de immorele straatprostituees. Na enkele vrouwen te hebben vermoord, is hij erg aangedaan door het gebrek aan maatschappelijke aandacht voor zijn missie. Journalist Rahimi krijgt ondertussen wel lucht van de moorden en start een onderzoek.
'Holy Spider', film uit 2022 met oa. Mehdi Bajestani, om 22.25 uur op VRT Canvas.



































