'Drugs dus', een nuchtere kijk op geestverruimende middelen bij Streamz

woensdag 31 juli 2024
Foto: © Streamz/VRT CANVAS 2024

Otto-Jan Ham maakt een programma over drugs. Omdat drugs hem al een heel leven lang fascineren, maar ook en misschien vooral omdat hij zelf drie jonge dochters heeft.

Hij kijkt ook naar 'Het Journaal'. Hij wéét hoe alomtegenwoordig drugs zijn. Het is een kwestie van tijd voor zijn oogappels MDMA aangeboden krijgen, of toch minstens een haastig gerolde joint. En dus, omdat zijn nachtrust hem dierbaar is, wil hij de vijand recht in de ogen kijken. Objectief en met een open geest. 'Drugs dus', ​ een nuchtere kijk op geestverruimende shit.


Otto-Jan gaat op zoek gaat naar de waarheid over legale en illegale roesmiddelen. Welke drugs zijn er? Wat is verslaving? Welk drugbeleid voert ons land, en waarom? En zijn echt álle drugs slecht? Om te weten of hij op het juiste spoor zit, laat hij alles wat hij gefilmd heeft, zien aan zes mensen: toxicoloog Jan Tytgat, drugscommissaris Ine Van Wymersch, criminoloog Tom Decorte, psychiater Mathieu Seynaeve, collega-muzikant Ron Reuman – die jaren met een alcoholverslaving kampte – én compagnon de route Stijn Van de Voorde. Samen onderzoeken ze wat er van onze sterke meningen over drugs overblijft als we de hysterie én de romantiek wegnemen.

Aflevering 1
Bij het Nationaal Instituut voor Criminologie en Criminalistiek (NICC) krijgt Otto-Jan te zien wat er in België zoal in omloop is, van cannabis tot crystal meth. In Engeland ontmoet hij hoogleraar neuropsychofarmacologie David Nutt en ook Dominic Milton Trott, die voor zijn ‘Drugs Bible’ meer dan 180 verschillende soorten drugs testte. Voorts gaat Otto-Jan op consultatie bij Geert Dom, medisch directeur van de grootste verslavingskliniek in België, om zijn eigen alcoholgebruik onder de loep te nemen. En tenslotte heeft hij het met de Canadese professor Bruce Alexander over diens revolutionaire ‘Rat Park’-experiment.

Aflevering 2
Otto-Jan werd in 1996 betrapt met een kleine hoeveelheid cannabis, met onder meer een huiszoeking tot gevolg. Intussen zijn we bijna 30 jaar verder, maar weet hij wat er vandáág wel en niet mag? ​ Met Tom Decorte heeft Otto-Jan het over het drugbeleid in Portugal, waar drugs ook illegaal zijn, maar veel meer wordt ingezet op ‘harm reduction’. Dat dat ook in ons land zou kunnen, bewijst een bezoek aan Modus Fiesta in Brussel, waar je je illegale drugs preventief kan laten testen. En een bezoek dat een nog diepere indruk nalaat, is dat aan ’s lands eerste gebruikersruimte, in Luik. Mensen met een verslaving kunnen er op een veilige manier drugs gebruiken.

Aflevering 3 ​
In de derde en laatste aflevering heeft Otto-Jan het over de medicinale werking van drugs. Wanneer is iets een medicijn, en wanneer noemen we het een drug? Hij gaat dieper in op de heropleving van psychedelica in psychotherapie, een eeuwenoud gebruik dat na enkele decennia stilstand een wetenschappelijke renaissance beleeft. Otto-Jan ontdekt hoe psychedelica werken in het brein, en praat met twee ervaringsdeskundigen, die met de hulp van psilocybine hun trauma’s probeerden te verwerken. Ook professor Nutt keert nog eens terug: Otto-Jan vergezelt hem naar het Europees Parlement, waar hij gaat lobbyen voor het medicinaal gebruik van psychedelica. In eigen land, tenslotte, blijkt minister van Staat Johan Vande Lanotte aan hetzelfde zeel te trekken.

'Drugs dus' is een programma van Woestijnvis voor VRT CANVAS en Streamz. Vanaf 8 augustus te zien bij Streamz en later dit najaar op VRT CANVAS.


DOSSIER: Najaar 2024: alle plannen, alle zenders! (BE)

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT1 logo

Mira is een jonge alleenstaande moeder, altijd positief en boordevol energie. Ze heeft een fijne job als thuisverpleegster, hechte vrienden en een goede relatie met haar jongste broer. Maar dan krijgt ze nieuws dat inslaat als een bom. Mira besluit om het contact met haar oudste broer te herstellen in een poging het gezin dat er nooit echt één was te herenigen. En zo trekt deze niet-alledaagse en op zijn zachtst gezegd kleurrijke familie voor een weekend naar de Ardennen. Mira wacht een uitdaging om de familiebanden aan te halen.

'J'aime La Vie', film uit 2023 met oa. Jurgen Delnaet, om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 12:30
    Blokken
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 12:00
    Radio 1: Nieuwe Feiten
    13:00
    Winterbeelden
  • 12:50
    Mega Mindy
    13:15
    Monster Shaker
  • 12:25
    Sara
    13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
  • 12:50
    MasterChef Australia: Back to Win
    14:15
    Random Breath Test
  • 11:50
    Geen uitzending
    14:35
    S.W.A.T.
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:30
    All New Traffic Cops
  • 08:55
    Geen uitzending
    16:05
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 12:05
    De Tafel van Gert
    13:20
    Het Beste Bod
  • 12:30
    NCIS
    13:25
    C.S.I. New York
  • 12:35
    MacGyver
    13:30
    Mr. & Mrs. Smith
  • 12:45
    Botched
    13:35
    Tot op de Graat
  • 11:45
    The Boy by the Pool
    13:20
    Cold Case Killers
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 12:45
    De ambachter
    13:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 12:50
    Loïc: Zot van Koken
    13:05
    De Sterrenkaart
  • 12:50
    Sister Boniface Mysteries
    13:45
    Miss Scarlet and the Duke
  • 12:40
    Scrubs
    13:05
    Cougar Town
  • 12:45
    NOS Journaal
    13:20
    Bak mee met MAX
  • 12:40
    Andere Tijden Kort
    13:00
    NOS Journaal
  • 12:50
    Casper en Emma
    13:01
    Zin in Zappelin