Menno Bentveld oog in oog met roedel wolven bij start nieuw seizoen 'Vroege Vogels'

zaterdag 6 september 2025
Foto: © BNNVARA 2025

Tijdens het filmen van een nieuwe aflevering op militair oefenterrein ASK 't Harde staat Menno Bentveld plots oog in oog met vijf wolven. Het team van 'Vroege Vogels' hoopte al jaren dit meest besproken roofdier van Nederland vast te leggen.

Tot nu toe bleef het bij sporen en drollen, maar dit seizoen is het raak. Een bewijs dat de Nederlandse natuur nog altijd vol verrassingen zit, én dat de aanpak van 'Vroege Vogels' werkt: permanent in de natuur aanwezig zijn, met de beste experts en natuurfilmers.


Dit najaar trekt 'Vroege Vogels' langs uiteenlopende gebieden: van de Groningse meren tot de Zeeuwse kust en van defensieterreinen tot verborgen beekdalen. Overal blijkt hoe rijk en veerkrachtig onze natuur is en hoeveel er nog is om te beschermen.

Menno Bentveld: 'Onwaarschijnlijk om voor het eerst oog in oog te staan met een wolf. En dan meteen maar liefst vijf jonge wolven, die deel uitmaken van de grote roedel op de Noord-Oost Veluwe. Vijftig meter voor ons op het pad, minutenlang — echt een onvergetelijk moment! Juist nu de aanwezigheid van de wolf zoveel discussie oproept, is het bijzonder om dit dier in zijn natuurlijke omgeving te zien. Dat vind ik zo geweldig aan Nederland, je hoeft echt niet ver te reizen om bijzondere natuur te beleven. Die veelzijdigheid maakt ieder seizoen van 'Vroege Vogels' weer verrassend.'

Zuidlaardermeer en Vliegbasis Soesterberg
Het seizoen opent op 7 september met een bezoek aan het Zuidlaardermeer in Groningen, waar zeldzame witwangsterns en steltkluten gefilmd worden. Een week later strijkt het team neer op Vliegbasis Soesterberg, waar de natuur langzaam het oude vliegkamp overneemt. Waar ooit gevechtsvliegtuigen verdekt opgesteld stonden, floreert nu een rijk insectenleven en laten zangvogels uitbundig van zich laten horen. Het team slaapt uiteraard in een oude vliegtuighangar. 

Vervolgens volgt een expeditie door heel Nederland. Iedere aflevering toont hoe mens en natuur elkaar beïnvloeden en hoe verrassend dichtbij zeldzame soorten te vinden zijn. Wat ontdek je langs de Veluwerandmeren? Hoe voelt de stilte van het Drentse Elperstroomgebied? En welke verrassingen schuilen er aan de Zeeuwse kust? Er is aandacht voor al wat onze natuur bedreigt: droogte, stikstof, bebouwing, maar ook voor het moois dat nog te redden valt. 

'Vroege Vogels' festival bij Fort Altena
Op zondag 28 september viert 'Vroege Vogels' de natuur met een groots festival op Fort Altena in Brabant. Presentator Menno Bentveld leidt de grote natuurquiz en bezoekers kunnen deelnemen aan uiteenlopende workshops en natuurwandelingen. Met bijdragen van o.a. schrijver Bibi Dumon Tak, paleontoloog Melanie During en artiest én fervent vogelaar Ruben Hein. In de radio-uitzending van 'Vroege Vogels' wordt die dag de winnaar van de Natuurboekenprijs 2025 bekendgemaakt. De genomineerden en winnaar van deze prijs vervullen een feestelijke rol op het festival. Kaartjes zijn te koop via bnnvara.nl/tickets/vroegevogelsfestival.

'Vroege Vogels' is vanaf zondag 7 september wekelijks om 19.25 uur te zien bij BNNVARA op NPO 2.


Vroege Vogels op tv
Zaterdag 27 juni om 08u15  »
NPO 2
Dierenwelzijn, milieu, klimaat en natuur in Nederland staan centraal. Als 'advocaat van de natuur en spreekbuis van het milieu' maakt Vroege Vogels zich al meer dan 40 jaar hard voor een groener Nederland.
Zaterdag 4 juli om 08u20  »
NPO 2
Dit seizoen wordt geopend met een ode aan de eigen natuurfilmers. Deze Vier Seizoenen special toont de cyclus van de natuur die zich elk jaar opnieuw voltrekt.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm2 logo

Vluchtgedrag op het openbaar vervoer van Rotterdam zorgt voor verwondingen, een dakloze man misdraagt zich in Amsterdam Centraal Station en in Leiden denkt een foutparkeerder ertussenuit te kunnen knijpen.

'Overtreders', om 20.30 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:30
    Blokken
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 18:20
    Fugitive: The Mystery of the Crypto Queen
    19:10
    Belgen in oorlog: Korea
  • 18:30
    Hallo Kroket
    18:45
    Home Sweet Rome!
  • 18:15
    De kotmadam
    19:00
    VTM Nieuws
  • 18:20
    Home and Away
    18:50
    Blind getrouwd: Australië
  • 18:40
    Home Economics
    19:05
    The Simpsons
  • 18:00
    Top 20 Funniest
    20:35
    Mercury Rising
  • 18:25
    ER
    19:15
    S.W.A.T.
  • 18:20
    Nonkel Jef
    19:15
    De keuken van Sofie
  • 17:55
    Het Blok
    18:50
    De Container Cup
  • 18:05
    Fire Country
    18:55
    The Rookie
  • 18:15
    3rd Rock From the Sun
    18:45
    Storage Wars
  • 18:25
    Sort Your Life Out
    19:30
    The Block Australia
  • 17:15
    Abducted: The Mary Stauffer Story: Extras
    18:50
    Killer at the Crime Scene
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 18:33
    Zo doe je het!
    19:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 18:20
    De Zomerkeuken
    18:50
    Comfort Food
  • 18:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:55
    Below Deck
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 18:25
    EenVandaag
    19:00
    Floortje naar het einde van de wereld
  • 18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
    19:10
    Van boerenkool tot kurkuma
  • 18:20
    Waku Waku
    18:45
    Het Klokhuis