'Belga Sport' is terug!

woensdag 30 september 2026

Voor het 12e seizoen doken de makers opnieuw in de rijke Belgische sportgeschiedenis en kwamen ze boven met zes parels van sportdocumentaires.

Zo keren we terug naar begin jaren 2000, toen Schalke 04 een gooi deed naar winst in de Bundesliga. ‘Die Königsblauen’ met basisspelers Nico Van Kerckhoven en Emile Mpenza streden tot op de laatste speeldag mee. Het werd een thriller die duurt tot diep in de extra tijd.


Er is ook het verhaal van Zulte Waregem, een fusieclub die in 2005 onder leiding van Francky Dury promoveert naar de Eerste Klasse. De mix van ervaring, jong geweld en hardwerkende semi-profs ​ werkt. Ze winnen de bekerfinale en in Waregem en omstreken weten ze meteen wat vieren is.

Voor de Wielerliefhebbers is er het moderne sprookje waarin de ‘baarlijke duivel’ Wouter Vandenhaute het in 2012 aandurfde om de Muur Geraardsbergen uit het parcours van de Ronde van Vlaanderen te schrappen. Gelukkig was er een prins genaamd Tom Boonen, die op zijn ros van carbon ‘Vlaanderens Mooiste’ redde. Ook de pogingen van de Lotto wielerploeg om met de Australiër Cadel Evans de Tour de France te winnen is een aflevering waard.

Voor het eerst ook een verhaal over triatlon. Luc Van Lierde, pionier van de sport, trekt in 1996 naar Hawaï voor zijn eerste Iron Man. De nieuwkomer verrast iedereen en ook zichzelf. Hij wint als eerste Europeaan de Ironman, in een nieuw wedstrijdrecord.

Hugo Broos ​ heeft een palmares waar elke Belgische speler of trainer enkel kan van dromen. En toch zat zijn carrière als trainer in 2016 op een zijspoor. Maar toen kwam ineens Kameroen, begon Hugo Broos aan zijn eerste avontuur als bondscoach en beleefde hij in de herfst van zijn carrière zijn absolute hoogtepunt. Met de Ontembare Leeuwen plaatste hij zich niet alleen voor de Africa Cup 2017, als outsider won hij ook nog eens het tornooi door topfavorieten Senegal, Ghana en Egypte te verslaan. Een onwaarschijnlijk voetbalsprookje overgoten met een flinke saus couleur locale en één ultieme vraag: is Hugo Broos de beste Belgische trainer ooit.

Zes uiteenlopende sportverhalen met één rode draad, de link met de Belgische sportgeschiedenis, verteld en gereconstrueerd door de hoofdrolspelers.

Aflevering 1
Op 7 april 1985 werd misschien wel de meest epische editie van de Ronde van Vlaanderen ooit verreden. In een regelrecht winterse editie lieten de weergoden zich tijdens Vlaanderens Mooiste van hun slechtste kant zien. Bij de start priemde er nog een schuchter voorjaarszonnetje door de wolken, maar dat zou onderweg snel veranderen. Slagregens zorgden ervoor dat het peloton op de kasseien werd uiteengeslagen. In een apocalyptisch decor zag het er voor Eric Vanderaerden aanvankelijk slecht uit. Vanuit een geslagen positie knokte hij zich op de stenen van de Koppenberg weer naar de kop van de wedstrijd. Op de Muur van Geraardsbergen liet hij zijn medevluchters Phil Anderson en Hennie Kuiper achter. Met een indrukwekkende solo van twintig kilometer trok de renner uit de ploeg-Post de overwinning naar zich toe. Met een van de kou opgezwollen gezicht kwam hij in zijn Belgische driekleur bibberend over de finish. Vlaanderen had er nieuw wieleridool bij. Met o.a. Eddy Planckaert, Eric Vanderaerden, Jean-Marie Wampers, Hennie Kuiper.

'Belga Sport' is een programma van Woestijnvis voor VRT.

'Belga Sport', donderdag 1 oktober om 21.25 uur op VRT Canvas.


Belga Sport op tv
Donderdag 1 oktober om 21u25  »
VRT Canvas
Selectie uit de documentaireserie over memorabele momenten en verhalen uit de moderne sportgeschiedenis. Gekozen en ingeleid door topsporters van nu.
Vrijdag 2 oktober om 18u25  »
VRT Canvas
Selectie uit de documentaireserie over memorabele momenten en verhalen uit de moderne sportgeschiedenis. Gekozen en ingeleid door topsporters van nu.
Donderdag 8 oktober om 21u25  »
VRT Canvas
Documentaireserie over memorabele momenten en verhalen uit de moderne sportgeschiedenis. Aan de hand van archiefbeelden en interviews wordt gezocht naar de waarheid.
Vrijdag 9 oktober om 18u25  »
VRT Canvas
Documentaireserie over memorabele momenten en verhalen uit de moderne sportgeschiedenis. Aan de hand van archiefbeelden en interviews wordt gezocht naar de waarheid.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



DOSSIER: Najaar 2026: alle plannen, alle zenders! (BE)

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm4 vtm

Stemacteur Daniel Hillard is dol op zijn drie kinderen, maar zijn vrouw Miranda is zijn onverantwoordelijke gedrag beu en vraagt de scheiding aan. De rechter geeft Miranda het hoederecht en Daniel mag zijn kinderen voortaan alleen nog op zaterdag zien. Wanneer zijn ex een zoekertje plaatst voor een kinderoppas, besluit Daniel zich te vermommen als een Schotse nanny en te solliciteren naar de baan.

'Mrs. Doubtfire', film uit 1993 met oa. Robin Williams, om 20.35 uur op VTM 4.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:35
    Thuis
    00:00
    Dagelijkse kost
  • 23:00
    Wielerclub Wattage
    00:06
    Het weer
  • 21:25
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:10
    Chicago Med
    00:05
    Kotmadam Sergeant
  • 20:00
    Darts
    00:00
    Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt
  • 23:30
    Accused
    00:30
    The Big Bang Theory
  • 23:55
    60 Days In
    00:55
    Caught on Dashcam
  • 23:50
    Five Gold Rings
    01:30
    Joe
  • 23:40
    'Allo 'Allo!
  • 23:40
    De Tafel van Gert
    00:55
    Zeg Eens Euh
  • 23:50
    Modern Family
    00:15
    Superman & Lois
  • 23:25
    Hawaii Five-0
    00:25
    Oep z'n bakkes
  • 23:35
    Love It or List It
    00:30
    Masterchef New Zealand
  • 23:50
    Cold Case
    01:25
    Geen uitzending
  • 23:49
    Car Upd8te
    23:58
    Z-Moving Forward
  • 23:51
    De tip
    00:00
    Oh What A Night
  • 23:30
    Hidden Gems
    00:20
    Toasted!
  • 23:00
    Murder in Provence
    00:40
    Miss Scarlet and the Duke
  • 23:20
    White Collar
    00:20
    Make You Laugh Out Loud
  • 23:40
    Eva
    00:35
    NOS Journaal Laat
  • 23:30
    NPO Doc: Pussymagnet, baby!
    00:00
    De Nachtzoen
  • 23:05
    Reizen Waes
    00:00
    De slimste mens