Tweede seizoen 'Vaarwel Nederland' bij MAX op NPO 2

maandag 11 mei 2020

Gelukszoekers werden ze genoemd, de Nederlanders die in de jaren 50 de oversteek waagden naar het nieuwe land. In 1948 dacht 1 op de 3 Nederlanders erover om ons land te verlaten. Ruim een half miljoen Nederlanders stapten ook echt op de boot.

In het tweede seizoen van de documentaireserie 'Vaarwel Nederland' volgt MAX het spoor van landverhuizers in onder andere Israël, Brazilië en Zuid-Afrika. Het is te zien bij MAX, vanaf dinsdag 12 mei, om 20.25 uur op NPO 2.


Lang niet voor iedereen was de landverhuizing een succesverhaal. Veel geëmigreerde Nederlanders keerden gedesillusioneerd terug naar Nederland. Na de eerste uitzending op www.MAXVandaag.nl/VaarwelNederland het verhaal van deze mensen in de interviewreeks 'Retour Nederland'.

Aflevering 1: Israël, 12 mei om 20.25 uur op NPO 2
Veel Joodse overlevenden van de Holocaust kunnen na de bevrijding moeilijk het gewone leven weer oppakken. Familieleden zijn vermoord, huizen geplunderd en daarom voelen ze zich niet langer thuis in Nederland. Om het verdriet en de leegte van de oorlog achter zich te laten, verlangen ze naar een eigen land, dat ze hopen te vinden in Palestina, het latere Israël. In de eerste aflevering van de serie 'Vaarwel Nederland' vertellen deze Nederlanders met welk motief zij zijn vertrokken. Hoe was het om te pionieren in een nieuw land? En hoe kijken ze 70 jaar later terug op hun emigratie naar het beloofde land?

Mirjam Bolle komt uit Amsterdam en ontmoet daar ook haar grote liefde Menachem. Al voor de oorlog heeft hij het verlangen om naar Palestina te gaan en in 1938 vertrok hij met het idee dat Mirjam hem snel zal volgen. Als de oorlog uitbreekt lukt het niet om haar toekomstige man achterna te reizen.

Tijdens een razzia in Amsterdam wordt Mirjam opgepakt en samen met haar ouders en zus komt ze via Westerbork in het concentratiekamp Bergen-Belsen terecht. In het kamp krijgt het gezin een speciale status omdat ze een visum hebben voor Palestina. De nazi’s werken namelijk in het diepste geheim met de Britten aan een plan om Duitse krijgsgevangen in Palestina te ruilen voor Joodse gevangen uit Bergen-Belsen. Mirjam en haar familie behoren tot de 222 gevangenen die worden uitgekozen voor de ruil. op 1 april 1944 worden ze vrijgelaten uit Bergen-Belsen en kan de reis naar Palestina beginnen.

Vardit Meijer-Heymans overleeft de oorlog ondergedoken op veertien verschillende adressen in Nederland. Haar ouders en oudste zus ziet ze nooit meer terug. Alleen een broer en een zus overleven de oorlog. Omdat Vardit minderjarig is, wordt ze na de oorlog opgevangen in een weeshuis in Hilversum. Voor Joodse weeskinderen is het in die tijd logisch om naar Israël te gaan want wie hebben ze nog in Nederland? 'Ze zeiden tegen mij, je gaat naar Palestina maar ik had helemaal geen idee wat dat was.'

Simon en Rini Shalish wonen in de buurt van Tel Aviv. Ze zijn trots op hun drie kinderen en negen kleinkinderen: 'Deze familie geeft een fantastisch gevoel van wraak op de nazi's.' Simon en Rini leren elkaar al voor de oorlog kennen bij een Joodse jeugdbeweging in Amsterdam. Tijdens de oorlog verliezen ze elkaar uit het oog. Simon duikt onder bij een gezin in Friesland. Rini wordt met haar familie opgepakt door de Duisters en overleeft het kamp Bergen-Belsen. Door een toevallige ontmoeting krijgt ze na de oorlog weer contact met Simon. Bij veel Joodse jongeren leeft de wens om een eigen land te stichten en daarom besluiten ze naar Palestina te gaan. Illegaal, want de Britten die dan nog het gezag hebben over Palestina houden de grens dicht. In 1947 stappen Rini en Simon aan boord van de Theodor Herzl, een gammel overbeladen schip. Met geweld wordt het schip door de Britten overmeesterd en komen Rini en Simon in een opvangkamp terecht.  

Verder in deze aflevering de verhalen van arts Eldad Kisch en de 91-jarige Riek Levie, die 25 jaar Nederlandse immigranten opving op het vliegveld Ben Goerlon.

'Vaarwel Nederland', vanaf dinsdag 12 mei om 20.25 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Maria is een levenslustig meisje. Ze is als novice het klooster binnengetreden, maar heeft moeite om zich neer te leggen bij de strenge leefregels. Ook al is ze vastberaden om God naar behoren te dienen en non te worden, de Abdis oordeelt dat ze tijdelijk het klooster moet verlaten om levenservaring op te doen en uit te vissen hoe ze haar toekomst ziet. Zo komt ze terecht in Salzburg bij de familie Von Trapp. Kapitein Von Trapp is een weduwnaar die alleen instaat voor de opvoeding van zijn zeven kinderen. Hij heeft net zijn twaalfde gouvernante aan de deur gezet.

'The Sound of Music ', om 20.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:15
    The Personal History of David Copperfield
    01:00
    Dagelijkse kost
  • 00:45
    Wellington Paranormal
    01:50
    Nachtlus
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    04:55
    Geen uitzending
  • 23:55
    Blind getrouwd
    02:05
    Geen uitzending
  • 20:30
    WK Darts 2026
    02:05
    Geen uitzending
  • 22:20
    Transformers: Dark of the Moon
    01:00
    S.W.A.T.
  • 00:05
    Xena: Warrior Princess
    01:10
    Geen uitzending
  • 23:35
    A Cinderella Christmas
    01:55
    JOE XMAS
  • 00:35
    SOS Piet
    01:25
    Geen uitzending
  • 00:20
    Play kerst haardvuur 2025
    08:35
    Geen uitzending
  • 00:05
    FBI
    01:20
    Neighbours: A New Chapter
  • 22:30
    Red One
    01:00
    Bar Rescue
  • 00:00
    A Christmas Letter
    02:05
    Play kerst haardvuur 2025
  • 23:20
    Cold Case
    01:40
    Coroner
  • 00:45
    Z-Beleggen
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:41
    Tooldokter
    05:55
    Sixties To Six
  • 00:45
    Toasted on wheels!
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:35
    Harry Wild
    01:40
    Sherwood
  • 23:15
    Ready or Not
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:25
    Vera
    02:00
    NOS Journaal
  • 00:25
    Nieuwsuur
    08:00
    Sporen van Slavernij
  • 00:40
    Een huis vol
    01:10
    Sluipschutters