Wim Daniëls neemt kijker mee terug in de tijd

donderdag 8 augustus 2024
Foto: © Omroep MAX 2022

'Nederland op Film' is terug! Een nieuw seizoen van de unieke documentaireserie, gemaakt met duizenden uren filmmateriaal van Nederlanders uit het gehele land.

Thema's die in deze reeks voorbijkomen zijn onder meer de tijd op de lagere school, auto's, onze gezondheid, die volledig is veranderd in een eeuw tijd en het ontdekken van het buitenland. Presentator Wim Daniëls neemt de kijker in vijf afleveringen mee door een eeuw grote en kleine Nederlandse geschiedenis.


Aflevering 1
Deze aflevering is het thema: De Nederlandse man. Hij heeft het niet makkelijk vandaag de dag, nog maar kortgeleden waren zijn positie en status onomstreden. Hij werkte hard, was de kostwinner van het gezin en werd verder op z’n weken bediend door z’n vrouw. Koken deed hij nooit, laat staan stofzuigen of ramen lappen. De kinderen lieten hem met rust als hij na een dag werken thuiskwam.

Jongens werden van kinds af aan opgevoed tot man. Ze werden geacht te stoeien, te rennen, met blokken en hijskranen te spelen. Fikkie stoken, voetballen en in bomen klimmen; jongens mochten niet huilen, ze moesten ‘sterk zijn’. Als de jonge man eenmaal zijn dienstplicht had vervuld, dan kon hij zich een ‘echte man’ noemen. In zijn schaarse vrije tijd zocht hij andere mannen op, waarmee hij mannendingen deed: een borrel in het café, vissen en praten over politiek.

Zo was het altijd geweest en niemand dacht dat het ooit zou veranderen. Maar dat gebeurde wel. Er kwamen barstjes in zijn bastion. Er begint iets te schuiven in de klassieke rolpatronen. De roep om emancipatie klinkt zachtjes, vanaf de jaren 60. De man mag ook wel eens helpen in huis, de kinderen naar bed brengen of voorlezen. We zien hem vaker aan de afwas, en hier en daar zelfs achter het fornuis. Dat gaat in de decennia daarna steeds verder. Met het veranderen van de echtscheidingswet zijn er ineens vrouwen die hun man verlaten, als hij niet meer voldoet. Vrouwen blijken ook eigen geld te kunnen verdienen en zijn niet langer afhankelijk van hem. De Nederlandse man raakt er danig van in de war, en in zekere zin is hij nog altijd niet over de schrik heen. De man moet op zoek naar een nieuwe identiteit. De gedwongen gedaanteverwisseling die de Nederlandse man heeft ondergaan is mooi in beeld te brengen aan de hand van films die gewone Nederlanders maakten.

'Nederland op Film' wordt geproduceerd door MediaLane.

'Nederland op Film', vanaf vrijdag 9 augustus om 19.50 uur bij MAX op NPO 2.


Nederland op film op tv
Zaterdag 27 juni om 13u10  »
NPO 2
Amateurfilms laten zien hoe belangrijk de middenstand was, en ook hoe het overgrote deel daarvan in enkele decennia verdween. De consument wilde meer keuze en gemak, en lagere prijzen. Het grootwinkelbedrijf nam praktisch alle handel over.
Zaterdag 4 juli om 13u10  »
NPO 2
De komst van de auto in Nederland is mooi in beeld gebracht met filmbeelden die gewone Nederlanders maakten in de afgelopen eeuw. Ook met filmbeelden van autoraces op het circuit van Zandvoort.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Na een jarenlange, vruchteloze zoektocht naar de ware ontmoet Charlie Cantilini eindelijk de man van haar dromen: chirurg Kevin Fields. Het koppel laat er geen gras over groeien en wil zo snel mogelijk in het huwelijksbootje stappen. Charlies toekomstige schoonmoeder Viola is echter niet te spreken over de verloving. Ze besluit er alles aan te doen om Charlie het leven zuur te maken en krijgt hierbij de hulp van haar vroegere assistente Ruby. Charlie laat zich echter niet afschrikken en vecht vastberaden terug.

'Monster-in-Law', film uit 2005 met oa. Jane Fonda, om 20.35 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:40
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    03:00
    VRT NWS laat
  • 00:05
    De Verrekijkers
    00:50
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
  • 22:45
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:05
    The Good Doctor
    01:00
    Geen uitzending
  • 00:15
    Blind getrouwd: Australië
    01:50
    Geen uitzending
  • 00:40
    How I Met Your Mother
    01:05
    Geen uitzending
  • 00:00
    Most Daring
    00:50
    Geen uitzending
  • 00:00
    Suits
    00:50
    Geen uitzending
  • 00:40
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 00:10
    Oogappels
    01:20
    Geen uitzending
  • 00:05
    Fire Country
    00:55
    This Is Us
  • 00:25
    Blue Bloods
    01:30
    Highway Thru Hell
  • 00:20
    Come Dine with Me: The Professionals
    01:15
    First on Scene
  • 00:30
    FBI: International
    01:20
    Geen uitzending
  • 00:19
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 00:36
    Het perfecte terras
    05:55
    Sixties To Six
  • 00:10
    Meat Timon
    00:55
    Hidden Gems
  • 00:00
    Death in Paradise
    00:50
    The Following Events are Based on a Pack of Lies
  • 00:35
    Scrubs
    01:00
    American Housewife
  • 21:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    05:50
    Nederland in Beweging
  • 00:35
    De Nachtzoen
    00:55
    Nieuwsuur
  • 00:00
    Dertigers
    00:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026