'Vroege Vogels' toont de veerkracht van de natuur in 'Hooiland'

maandag 8 januari 2024
Foto: © BNNVARA 2022

Het Binnenveld, een landbouwgebied tussen Wageningen en Veenendaal, was ooit het meest bloem- en vlinderrijke gebied van Nederland. Na de Tweede Wereldoorlog viel het ten prooi aan modernisering van de landbouw waardoor er niet meer dan grasveld overbleef en het leven langzaam verdween.

In 'Hooiland' toont de natuur haar veerkracht en is te zien hoe snel herstel plaatsvindt. Binnen enkele jaren was er een spectaculaire groei aan biodiversiteit. Tientallen soorten bloemen, kruiden, insecten, vissen en weidevogels keerden terug in het gebied en zo kreeg het herstel van de Binnenveldse en Achterbergse Hooilanden een bliksemstart.


Plan om de hooilanden terug te brengen
In 2018 hebben de provincies Gelderland en Utrecht een deel van het gebied aangewezen als natuurgebied. Staatsbosbeheer, lokale burgers verenigd in de Stichting Mooi Binnenveld en een coöperatie van lokale boeren zijn vervolgens samengekomen om een plan te maken voor het beheer van het gebied. Met als doel het terugbrengen van de oorspronkelijke hooilanden.

Aan het woord komt een 98-jarige voormalig boerenknecht die hier vóór de 2e wereldoorlog nog met de zeis heeft gemaaid. Hij vertelt hoe ongerept en mooi het gebied 80 jaar geleden was. Een ecoloog legt uit hoe het gebied tegenwoordig wordt beheerd en welke resultaten dat heeft opgeleverd. De natuur spreekt in ‘Hooiland’ vooral voor zichzelf en laat zien hoe een kale, afgegraven vlakte in luttele jaren weer kan veranderen in een botanische schatkamer vol leven. Door de juiste omstandigheden te creëren keren de bloemen, dieren en insecten weer terug in de hooilanden.

'Hooiland', dinsdag 9 januari om 20.30 uur bij BNNVARA op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Knokke Tof' (Play)

Robin Rouquart richtte op zijn 28ste een skincaremerk op dat afgelopen jaar één miljoen producten verkocht. Jake Atlass ruilt Knokke in voor LA als aanstormende popartiest met een Sony-deal op zak. De familie Verspecht kent zijn vintage horloges en vastgoed als geen ander. Tine Vandenberghe verkoopt de exclusiefste villa's van de badstad. Charlotte De Deken bouwde haar eigen pilatesstudio uit. Seppe Riolo zweert bij zijn eigen granola. Yannick Bouts maakt van La Réserve dé place to be. Océane Neslany ontwerpt juwelen in haar eigen winkels. En ook kunstenaar Sigurd Tanghe, gekend van 'The Sky Is the Limit', maakt zijn opwachting.

'Knokke Tof', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:05
    Coop Troep
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Sta op met Radio 2
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:10
    Timbalo
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:05
    Heidi
    02:00
    Geen uitzending
  • 01:30
    Geen uitzending
    09:00
    My Kitchen Rules
  • 06:00
    Qmusic
    01:35
    Geen uitzending
  • 01:45
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:40
    Geen uitzending
    15:10
    Matlock
  • 06:00
    Joe
    02:05
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:15
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    05:45
    Grey's Anatomy
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    Les Sentinelles
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:05
    De Hanslers: van de Piste naar de Playa
  • 05:00
    Geen uitzending
    07:20
    Without a Trace
  • 04:26
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:08
    De tip
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:10
    Lekker Messy
    02:15
    De Zomerkeuken
  • 06:00
    Ghosts
    01:40
    Agatha Christie's Marple
  • 06:00
    Storage Wars
    02:30
    NCIS
  • 06:10
    MAX Geheugentrainer
    05:50
    Nederland in Beweging
  • 01:10
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 06:10
    Sesamstraat
    02:20
    NOS Studio Sport Voetbal