Streamingdiensten gaan 5% omzet investeren in Nederlandse producties

dinsdag 6 juni 2023
Foto: RTL 4 - © RTL 2019

Grote streamingdiensten die in Nederland actief zijn, gaan 5% van hun Nederlandse jaaromzet investeren in Nederlandse producties.

De Tweede Kamer heeft ingestemd met een wetsvoorstel van staatssecretaris Gunay Uslu (Cultuur en Media). Dankzij deze investering komt er meer geld beschikbaar voor het maken van Nederlands aanbod.


Met deze maatregel wil staatssecretaris Uslu ervoor zorgen dat er ook voldoende Nederlandse producties te zien zijn bij grote streamingdiensten zoals Netflix, Disney+ en Videoland. Nederlandse verhalen krijgen op deze platforms steeds minder ruimte, met name door groeiende budgetten voor buitenlandse films, series en documentaires.

Met dit wetsvoorstel wil de staatssecretaris ervoor zorgen dat er meer series als 'Het Jaar van Fortuyn', 'De Verschrikkelijke Jaren Tachtig', 'Dirty Lines' en 'Het Gouden Uur' zijn te zien. En films zoals 'Knor', 'Soof' en 'Along the Way' of prachtige documentaires zoals 'Shabu' en 'Shadow Game'.

€ 40 miljoen extra voor Nederlandse film- en televisiesector
Het wetsvoorstel verplicht streamingdiensten met een jaaromzet in Nederland van meer dan € 10 miljoen om 5% van die omzet te investeren in Nederlandse producties. Zo’n investering houdt bijvoorbeeld in dat streamingdiensten zelf een Nederlandse titel (co)produceren, of een bestaande, recente Nederlandse productie aankopen en aanbieden. Dit levert zeker € 40 miljoen aan extra investeringen op in de Nederlandse film- en televisiesector.

De helft van de investeringen moet naar films, series en documentaires, de andere helft kan door de streamingdienst zelf besteed worden, zolang het om een Nederlandse productie gaat. Investeringen in verslag doen van sportevenementen of -wedstrijden vallen niet onder het wetsvoorstel. In het wetsvoorstel is ervoor gekozen dat minimaal 60% van de producties gemaakt moet zijn door een onafhankelijke producent. Op deze manier is er meer variatie in het aanbod en verstevigen we de Nederlandse productiesector.

De nieuwe wet kan in werking treden na goedkeuring door de Eerste Kamer.


Persbericht Rijksoverheid

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play5 logo

Maikel belt naar 112 omdat een uitbater gewond in zijn snackbar ligt. Maikel wil zo snel mogelijk weg, maar centralist Bilal draagt hem op om te blijven. De wond moet meteen behandeld worden. Maikel stemt alleen in als Bilal akkoord gaat met een vreemd verzoek: er mag absoluut geen politie gestuurd worden.

'NOOD', om 22.55 uur op Play5.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:00
    radio2 op VRT 1: ann&daan
    12:00
    Herfstbeelden
  • 07:30
    Ketnet Junior
    12:30
    Herfstbeelden
  • 10:25
    Smurfen, De
    10:50
    Mighty Mike
  • 09:55
    Geen uitzending
    11:55
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
  • 10:00
    Hell's Kitchen USA
  • 08:55
    Geen uitzending
    11:25
    Sturm der Liebe
  • 10:15
    Geen uitzending
    14:30
    Chicago Fire
  • 22:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:00
    Joe
    14:40
    Geen uitzending
  • 10:10
    Hollyfood
    10:30
    Geen uitzending
  • 10:05
    Geen uitzending
    11:10
    New Amsterdam
  • 09:50
    Lethal Weapon
    10:35
    Storage Wars
  • 09:35
    Blok Australië, Het
    11:55
    Dress to Impress
  • 10:05
    De Smaaktoerist
    10:40
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 06:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 10:00
    Léééf !
    12:00
    Dit Is Wat Mijn Mama Zei
  • 10:10
    De kunstenaar
    10:34
    Roger
  • 10:00
    De Koepelzaal
    18:00
    Welzijn - Studio Commissie
  • 09:25
    Motorcross
    11:35
    WK Rugby 2023
  • 10:05
    Midsomer Murders
    11:00
    Sister Boniface Mysteries
  • 10:25
    Shark Tank
    11:20
    Last Man Standing
  • 10:15
    Nederland in Beweging
    10:31
    MAX Geheugentrainer
  • 10:11
    Nieuwsuur
    11:00
    NOS Journaal
  • 10:06
    Maan en ik
    10:28
    Kiri & Lou