Publieke omroep in oorlogstijd belicht in 'Het Verraad van Hilversum'

dinsdag 27 augustus 2024

In 'Het Verraad van Hilversum' wordt de rol van de publieke omroep tijdens de Duitse bezetting gedurende de Tweede Wereldoorlog geschetst.

Dit programma, gemaakt door de Joodse redactie van de EO, toont een beeld van de tijd waarin de nationale radio uiteindelijk wordt overgenomen door de nazi’s.


In de jaren dertig veroverde de radio steeds meer de Nederlandse huiskamers. Zo groeide de radio uit tot een massamedium met voor het eerst live nieuws en verslaggeving van bijvoorbeeld sportevenementen. In deze periode rukt in Duitsland het nationaalsocialisme op. Naziminister Joseph Goebbels zag al snel in dat radio bij uitstek geschikt was om miljoenen mensen te bereiken met propaganda. Na een effectieve aanpak in eigen land, wilden de nazi’s in alle bezette landen radio inzetten om hun boodschap te verspreiden.

Propaganda-apparaat
'Het Verraad van Hilversum' laat zien hoe de Nederlandse omroepen reageerden op de bezetting, en hoe ze zich opstelden ten opzichte van de Duitsers. Nog voordat de nazi’s dit hadden verordend, zegden enkele omroepen de samenwerking met hun Joodse personeelsleden op.

Het programma toont dat een aantal publieke omroepen zich coöperatief opstelde. Hierdoor konden zij worden ingezet als propaganda-apparaat voor de nazi’s. Een houding met zeer ingrijpende gevolgen.

De Nederlandsche Omroep
Gaandeweg namen de Duitsers de nationale zenders steeds meer autonomie af. Vanaf maart 1941 werden de omroepen door de nazi’s opgeheven en eigende De Nederlandsche Omroep zich het alleenrecht in de ether toe. Dit was een gedwongen samenwerkingsverband, onder leiding van NSB’ers en nazi’s.

Wat was het effect van de nazistische programmering van de omroepen? Waarom ging het personeel van de omroepen in groten getale mee naar de nieuwe nazi-zender? Welke rol speelde de Nederlandsche Omroep bij de anti-Joodse maatregelen? Wat was de rol van de NSB in deze programmering? En waarom zwegen de omroepen hierover na de oorlog?

Eindredacteur Alfred Edelstein: 'De publieke omroepen hebben in de afgelopen bijna 80 jaar weggekeken van hun oorlogsverleden. Daarom vind ik het zo belangrijk dat dit programma is gemaakt. Ik ben van mening dat het de omroepen zou sieren om een herdenkingsmonument te realiseren waarmee de vermoorde omroepmedewerkers zoals sportverslaggever Han Hollander kunnen worden herdacht.'

Geïnterviewden in dit programma zijn onder anderen: journalist Dick Verkijk, radiopresentator Govert van Brakel, recensent Henk van Gelder, oud VPRO-directeur Jan Haasbroek, programmamaker Marnix Koolhaas, tv-journalist Fons de Poel, historicus Bart Wallet en KRO-NCRV directeur Peter Kuipers.

'Het Verraad van Hilversum' is op woensdag 28 augustus om 22.05 uur te zien bij de EO op NPO 2. Deze film is gemaakt door de Joodse redactie van de EO.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:15
    F.C. De Kampioenen
    20:55
    Reizen Waes: de bucketlist
  • 20:30
    Het weer
    20:35
    Ancient Superstructures
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    20:55
    Geen uitzending
  • 20:05
    Familie
    20:40
    B&B zoekt Lief
  • 19:40
    Mr. Frank Visser Doet Uitspraak
    20:40
    UEFA Champions League
  • 19:40
    S.W.A.T.
    20:35
    Speed 2: Cruise Control
  • 19:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 19:55
    24
    20:50
    Grosse Pointe Garden Society
  • 19:55
    'Allo 'Allo!
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    21:15
    Axel Terug Naar Amerika
  • 19:40
    Superman & Lois
    20:35
    Good American Family
  • 19:40
    Most Outrageous Crimes
    20:35
    V for Vendetta
  • 19:40
    Het Roer Om
    20:35
    Het Blok
  • 20:30
    Death of the Party
    21:25
    World's Most Evil Killers
  • 20:28
    Z-Nieuws
    20:39
    Z-Beurs
  • 20:25
    Roger
    20:55
    Sorry Music Classics
  • 20:10
    Meat Timon
    20:40
    Lekker Messy
  • 20:05
    The Chelsea Detective
    21:00
    Death Valley
  • 19:45
    Grey's Anatomy
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    20:35
    We zijn er Bijna!
  • 20:25
    NPO Doc: De marathonloper
    22:00
    Nieuwsuur
  • 20:20
    A Beautiful Mess
    21:15
    Welkom Terug