'Psychedelisch pionieren' laat zien hoe geestelijk lijden wordt bestreden met psychedelica

Wat als de reguliere zorg geen verlichting meer biedt voor iemands mentale trauma? De BNNVARA-documentaire 'Psychedelisch pionieren' van Kim Smeekes volgt Fimme en Alex; twee mensen die vrijwel alle vormen van therapie hebben geprobeerd om hun psychisch lijden te verlichten.
Van cognitieve therapie tot EMDR, niks mocht baten. Nu grijpen ze zich vast aan hun laatste hoop: psychedelica. Maar deze vorm van therapie is met veel onbegrip en weerstand omgeven. Hoe gaan Fimme en Alex om met het risico van de voor hen enige overgebleven therapie, die in Nederland nog niet officieel is toegestaan?
Hoewel wereldwijd steeds meer onderzoek wijst op de effectiviteit van psychedelica bij onder andere PTSS en chronische pijn, is deze vorm van therapie in Nederland nog niet legaal. Onder toezicht van begeleiders gaan Alex en Fimme een psychedelisch traject toch aan. Wat doet deze therapie met hen op fysiek, emotioneel en mentaal gebied? Vinden ze er heling door? En krijgen ze weer grip op hun leven?
Fimme worstelt al jaren met verslavingen en een eetstoornis. Zijn vader is verslavingsdeskundige Bram Bakker, maar juist die achtergrond maakte het voor hem destijds moeilijker om hulp te vragen. Alex werkte jarenlang bij de NS en raakte zwaar getraumatiseerd nadat hij maar liefst 36 zelfdodingen moest meemaken en verwerken. Dat laatste lukte hem niet en hij kwam thuis te zitten. Beiden zijn ze uitbehandeld en dus radeloos. Maar niet reddeloos, want met de taboedoorbrekende behandeling met psychedelica hopen ze een uitweg te vinden.
'NPO Doc: Psychedelisch pionieren is een coproductie van Scenery en BNNVARA en kwam tot stand met steun van het CoBO Fonds.
'NPO Doc: Psychedelisch pionieren’, woensdag 11 september om 22.20 uur bij BNNVARA op NPO 2 en NPO Start.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: donderdag 16 april 2026
- Nieuwe serie 'About Face' vanaf zaterdag op TLC
- 'Daar Zijn Beelden Van': een hilarische duik in 70 jaar VRT-geschiedenis
- Dit zijn de artiesten van het nieuwe seizoen 'Beste Zangers'
- Play brengt de zondagochtendnostalgie van Samson en Gert eenmalig terug met originele aflevering
- Dit zie je zaterdag in 'Kassa'
- Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice': 'Deze song is vocaal het strafste dat er tussen zit'
- 'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn': tussen zware trainingssessies door oefent Ward Lemmelijn zijn skills als... verpleger
- 'Pointer' legt vinger op jarenlang verkeerde aanpak intieme terreur
- In 'Meldpunt Actueel': vaker diagnose ADHD bij ouderen
Multimedia SPOTLIGHT
-
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug!
Kijktip van de dag

Average Rob brengt beelden van enkele van zijn idolen mee, te beginnen met waaghals Tom Waes in 'Tomtesterom'. Ook beelden van 'Taboe' met comedian Philippe Geubels komen aan bod. Sander en Cato hebben het met Rob ook nog over zijn eigen wielerwedstrijd, de Turbocross. Ze leren hem ook een krachtpatser kennen die wel wat gemeen heeft met Rob zelf: tandacrobaat John Massis, die je gerust de Average Rob van de jaren 70 en 80 kan noemen.
'Daar Zijn Beelden Van', om 20.50 uur op VRT 1.



































