Portret 'Wilhelmina, een leven voor de troon' op NPO 2

zondag 24 april 2022
Foto: © NTR 2022

Als koning Willem III in 1890 overlijdt, is zijn dan tienjarige dochter Wilhelmina de enige troonopvolger. Acht jaar later, in 1898, wordt ze officieel tot koningin gekroond. De eerste koningin van Nederland, amper 18 jaar oud.

Tijdens haar regeerperiode, die een halve eeuw zou duren, krijgt de vorstin o.a. te maken met twee wereldoorlogen en een grote economische crisis. Ondertussen moet ze ook zorgen voor het voortbestaan van de Oranje-dynastie. De 4-delige serie Wilhelmina, een leven voor de troon biedt een intrigerende inkijk in het leven van een zwaar beproefde, lastige én idealistische vorstin.


Bij haar overlijden in 1962, nu zestig jaar geleden, wordt koningin Wilhelmina vooral geroemd vanwege haar rol in de Tweede Wereldoorlog. Ze is dan de 'Moeder des Vaderlands', de stem van Radio Oranje. Het beeld dat we daar nog steeds bij hebben is dat van een oudere, bijna vierkante dame.

Haar rol tijdens de lange regeerperiode die vooraf gaat aan de Tweede Wereldoorlog; nadat als ze als 18-jarige – even oud als prinses Amalia nu – wordt ingehuldigd, en als jonge vrouw (de Amerikanen noemen haar zelfs ‘Queen pretty face’) de eerste vrouw op de Nederlandse troon wordt, zijn op de achtergrond geraakt. In de 4-delige serie gaan de makers van Andere Tijden dieper in op het leven van Wilhelmina. Van haar vroegste jeugd waarin ze spelend met poppen leert hoe om te gaan met haar onderdanen, tot de opvang van Hongaarse vluchtelingen in de jaren 50 op Paleis Het Loo. De filmploeg bezoekt onder meer het speelhuisje dat speciaal voor Wilhelmina bij Het Loo is gebouwd, de kassen waar ze als jong meisje vaak met haar vader is en het kasteel waar Wilhelmina en Hendrik elkaar hebben leren kennen. Uit het rijke archief komen o.a. beelden van de inhuldiging van Wilhelmina in 1898, die tot de oudste bewegende beelden van ons land behoren. Met behulp van deskundigen en bijzondere ooggetuigen ontstaat zo een indringend portret van de vrouw die maar liefst een halve eeuw de Nederlandse troon bekleedt - het langst van alle Oranjevorsten.

Wilhelmina, Een leven voor de troon wordt gepresenteerd door Dieuwertje Blok, staande bij de vele standbeelden van Wilhelmina door het land, die haar in de verschillende fases van haar leven weergeven. Van alle Oranjes werd Wilhelmina het vaakst uit steen gehouwen of in brons gegoten. Actrice Ricky Koole – die eerder in een mini dramaserie de jonge Wilhelmina speelde – vertolkt in voice-over citaten van Wilhelmina. Speciaal voor deze serie zijn sommige foto’s en films ingekleurd, die Wilhelmina op een bijzondere manier nog meer tot leven brengen.

Aflevering 1: Het koninginnetje - 25 april om 22.20 op NPO 2
De opvoeding van de 10-jarige Wilhelmina komt helemaal in het teken van de troonsopvolging te staan nadat haar vader Willem III is overleden. Een publiciteitscampagne rond het kleine meisje moet de populariteit van de Oranjes vergroten. Met succes. Al is er nog even sprake van terroristische dreiging, het overgrote deel van Nederland juicht als Wilhelmina in 1898 officieel wordt gekroond.

Aflevering 2 De Oranje-taak - 26 april om 22.20 op NPO 2
Wilhelmina zet zich aan haar regeringstaak. Maar ook een andere plicht roept: het voortbestaan van de Oranjes. Ze vindt aanvankelijk het geluk bij prins Hendrik die haar, na diverse miskramen, dochter Juliana schenkt. Maar het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, een bijna-revolutie en de ontrouw van haar echtgenoot brengen nieuwe problemen.

Aflevering 3 Vastberaden - 27 april om 22.10 op NPO 2
Vanwege de economische crisis schrapt Wilhelmina officiële ontvangsten en galakleren. Meer kleur komt er in de Oranje-familie weer door het huwelijk van Bernhard en Juliana, ook al komt de echtgenoot uit het gehate Hitler-Duitsland. Als WOII daadwerkelijk uitbreekt, geven de jonge generatie en de vernieuwingsgedachte de koningin in Londen nieuwe inspiratie.

Aflevering 4: Gewoon leven - 28 april om 22.20 op NPO 2
Bij terugkeer in Nederland hoopt koningin Wilhelmina nog even dat oude verhoudingen in de politiek doorbroken kunnen worden. Als dat niet het geval blijkt, is haar energie op. In 1948 geeft ze het stokje over aan haar dochter Juliana. Ze trekt zich terug op Het Loo waar ze zich wijdt aan godsdienst en schilderen. Als prinses biedt ze nog menigeen de helpende hand, maar haar karakter maakt het moeilijk om daadwerkelijk contact te leggen.

De 4-delige serie Wilhelmina, een leven voor de troon is vanaf 25 maart in z’n geheel te streamen op NPOPlus.

'Wilhelmina, een leven voor de troon', maandag 25 t/m donderdag 28 april om 22.20 uur bij de NTR op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: BK Wielrennen
    18:40
    Sporza: Formule 1
  • 17:35
    Conquistadors: The Rise and Fall
    18:25
    Vera
  • 18:15
    De week van Karrewiet
    18:30
    Wannabe's
  • 17:50
    Hoe zal ik het zeggen?
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:20
    Snackmasters
    18:45
    Axel Gaat Binnen
  • 18:00
    How I Met Your Mother
    20:35
    H4Z4RD
  • 17:40
    Caught on Dashcam
    22:30
    A Few Good Men
  • 18:10
    ER
    00:30
    Suits
  • 17:55
    SOS Piet
    19:30
    Drie mannen onder een dak
  • 18:00
    Stukken van mensen
    20:00
    Chateau Meiland La Dolce Vita
  • 17:45
    Criminal Minds
    20:25
    CIA
  • 17:55
    3rd Rock From the Sun
    20:35
    Superman
  • 18:05
    Komen Eten
    20:35
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 17:50
    Killer at the Crime Scene
    20:30
    Soham: Catching a Killer
  • 17:49
    Fleet TV
    18:23
    Alle Zaken op een Rijtje
  • 18:16
    Zo doe je het!
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:10
    Toasted on wheels!
    18:35
    Over (h)eerlijke groenten
  • 18:00
    Hope Street
    18:55
    Return to Paradise
  • 18:10
    Law & Order: Special Victims Unit
    19:00
    The Resident
  • 18:10
    NOS Studio Sport
    19:00
    Beste Zangers
  • 18:10
    Michael Palin in Nigeria
    18:55
    18 miljoen mensen
  • 18:20
    Wilde buren
    18:35
    Welkom in de Middeleeuwen