'Onbekend en wereldberoemd: Gebroeders van Lymborch' bij BNNVARA

Waarom is de kunst van de Gebroeders van Lymborch wereldwijd zo gewaardeerd, maar in Nederland nauwelijks bekend? Hoe hebben deze drie broers uit Nijmegen de schilderkunst van hun tijd zo ingrijpend veranderd? En waarom weet Nederland niet dat hun grootste meesterwerk als de belangrijkste kunstschat uit de middeleeuwen wordt beschouwd?
In een nieuwe BNNVARA-reeks duiken journalist Sinan Can en kunsthistoricus Pieter Roelofs van het Rijksmuseum in de geschiedenis van de Gebroeders van Lymborch. Deze drie Nijmeegse broers veranderden in de late middeleeuwen de internationale schilderkunst voorgoed. Sinan, die normaal gesproken afreist naar conflictgebieden, en Pieter, hoofd Beeldende Kunst van het Rijksmuseum, vormen een opmerkelijk duo. Verbonden door hun liefde voor de stad Nijmegen en hun fascinatie voor de Gebroeders van Lymborch ontdekken zij samen hoe deze drie broers niet alleen hun tijd ver vooruit waren, maar ook vandaag de dag nog invloed uitoefenen op de kunstwereld.
Sinan en Pieter reizen door Europa om de naam van deze 'Godfathers' van de Nederlandse schilderkunst terug te geven. De zoektocht voert hen langs verborgen kunstwerken en de sporen die de broers achterlieten in de kunstwereld. De reis leidt hen ook naar hun beroemdste meesterwerk, een kunstschat zo kostbaar en beschermd dat men zegt dat het makkelijker is de paus de hand te schudden dan dit werk te zien.
'Onbekend en wereldberoemd: Gebroeders van Lymborch' is een coproductie van Helder TV en BNNVARA.
'Onbekend en wereldberoemd: Gebroeders van Lymborch', vanaf dinsdag 6 januari vier weken lang om 20.30 uur bij BNNVARA op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: donderdag 16 april 2026
- Nieuwe serie 'About Face' vanaf zaterdag op TLC
- 'Daar Zijn Beelden Van': een hilarische duik in 70 jaar VRT-geschiedenis
- Dit zijn de artiesten van het nieuwe seizoen 'Beste Zangers'
- Play brengt de zondagochtendnostalgie van Samson en Gert eenmalig terug met originele aflevering
- Dit zie je zaterdag in 'Kassa'
- Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice': 'Deze song is vocaal het strafste dat er tussen zit'
- 'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn': tussen zware trainingssessies door oefent Ward Lemmelijn zijn skills als... verpleger
- 'Pointer' legt vinger op jarenlang verkeerde aanpak intieme terreur
- In 'Meldpunt Actueel': vaker diagnose ADHD bij ouderen
Multimedia SPOTLIGHT
-
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug!
Kijktip van de dag

Nadat zijn ouders voor zijn ogen worden neergeschoten door een overvaller, wordt miljonairszoon Bruce Wayne opgevangen door zijn butler Alfred. Jaren later reist de gedesillusioneerde Bruce naar Azië, waar hij in contact komt met de mysterieuze Henri Ducard, die hem opleidt tot ninja. Nadien besluit Bruce terug te keren naar Gotham City om zijn geboortestad te zuiveren van corruptie en misdaad.
'Batman Begins', film uit 2005 met oa. Christian Bale, om 20.35 uur op Play.



































