Nieuwe docuserie met Jojanneke van den Berge bij de EO

donderdag 10 juli 2025
Foto: © EO 2025

Wat gebeurt er als jouw meest intieme beelden in handen vallen van iemand met slechte bedoelingen? In de indringende vierdelige EO-docuserie Jojanneke en de sextortiontapes duikt presentator Jojanneke van den Berge in de wereld van online afpersing.

Ze laat zien wat online seksueel misbruik doet met de levens van slachtoffers en de mensen om hen heen.


Sociale media spelen een steeds grotere rol in de seksuele ontwikkeling van jongeren. Dat kan leuk en spannend zijn, maar kent ook gevaren: een op de twee jongeren tussen de 12 en 25 jaar krijgt te maken met online seksueel misbruik en ook volwassenen overkomt het. Een heftige vorm daarvan is sextortion: chantage met naaktbeelden. Slachtoffers hiervan voelen zich machteloos, schamen zich diep en raken soms zo in paniek dat ze geen andere uitweg zien dan zelfdoding.


Paniek 
In de EO-serie 'Jojanneke en de Sextortiontapes' spreekt presentator Jojanneke van den Berge met slachtoffers, nabestaanden, ouders, experts, zedenrechercheurs en politici. Zo vertellen familieleden van de 21-jarige Lars hoe hij uit paniek een einde aan zijn leven maakte nadat hij werd gechanteerd met naaktbeelden.

Daarnaast ontmoet Jojanneke de 17-jarige Eline, die maandenlang wordt afgeperst met naaktbeelden en -filmpjes. Ook volgt de serie Eva in haar rechtszaak tegen de man die haar leven tot een hel maakte, doordat hij haar afperste met naaktfoto’s. Uiteindelijk komt Eva oog in oog met hem te staan. 

Schaamte 
Eindredacteur Jos de Jager: 'De zorgen over online seksueel misbruik nemen toe. De politie noemt het een ‘epidemisch’ probleem, scholen zien het aantal incidenten toenemen en hulporganisaties krijgen steeds meer hulpvragen binnen. Wat mij vooral raakt in de verhalen van slachtoffers zijn de verstikkende schaamte en angst. Mensen denken dat het hun eigen schuld is, waardoor ze er met niemand over praten en in paniek kunnen raken. Met Jojanneke en de sextortiontapes willen we juist laten zien: je bent niet alleen. Praat erover. Er is altijd hoop, al voelt dat op het moment zelf niet zo.'

Experiment 
Sextortion is een probleem dat dichterbij is dan veel mensen denken, zo toont een experiment in de serie aan. Als de 14-jarige Joy, een meisje dat is gecreëerd met behulp van AI, een account aanmaakt op Snapchat, beginnen meerdere mannen al binnen een paar dagen met haar te chatten over seks. Waar stopt dit? 

De vierdelige documentaireserie 'Jojanneke en de Sextortiontapes' is vanaf woensdag 3 september wekelijks te zien om 21.15 uur op NPO 3. De gehele serie is direct na de eerste uitzending beschikbaar op NPO Start.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



DOSSIER: Najaar 2025: alle plannen, alle zenders! (NL)

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Iedereen draagt zijn steentje bij om samen met Herrmann een inzamelingsactie voor de school op poten te zetten terwijl Cindy haar kankerbehandeling ondergaat. De broer van Carver daagt onverwachts op en vraagt hem om een gunst. Een dankbare burger wil Brett en Severide bedanken voor hun hulp en het redden van zijn leven.

'Chicago Fire', om 23.10 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:00
    VRT NWS journaal 19u
    19:45
    Thuis
  • 18:40
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    21:10
    Terzake
  • 19:10
    Grizzy & the Lemmings
    19:14
    Videoclips #likeme
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:55
    Het Weer
  • 19:05
    Blind getrouwd: Australië
    20:30
    De Hygiënepolitie
  • 19:10
    The Simpsons
    19:40
    How I Met Your Mother
  • 18:50
    Top 20 Funniest
    20:35
    The Green Mile
  • 19:10
    S.W.A.T.
    20:50
    Fair Trade
  • 18:50
    Nonkel Jef
    19:15
    De keuken van Sofie
  • 18:45
    De Container Cup
    19:30
    Stukken van mensen
  • 18:55
    The Rookie
    19:45
    FBI: International
  • 18:50
    Storage Wars
    19:45
    Highway Thru Hell
  • 18:45
    Next Level Chef
    19:30
    The Block Australia
  • 18:55
    Killer at the Crime Scene
    19:45
    Snapped
  • 15:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 19:08
    Mijn tuin
    19:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 18:55
    Pasta & Risotto
    19:15
    De Wereldkeuken
  • 19:10
    Father Brown
    20:05
    Hudson & Rex
  • 18:50
    Grey's Anatomy
  • 18:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    20:55
    NOS WK Avond
  • 19:00
    Opium op Oerol
    19:30
    Vuurtorenverhalen
  • 19:00
    NOS Jeugdjournaal
    19:25
    De Grannies van Amsterdam