Nederlands-Belgische helden krijgen na 200 jaar een podium in nieuwe Nederlandse documentaire 'Unsung Heroes of Waterloo'

dinsdag 14 oktober 2025
Foto: © The HISTORY Channel 2025

Al meer dan 200 jaar wordt het verhaal van Waterloo gedomineerd door verhalen over Britse en Pruisische moed, Napoleons noodlottige aarzeling en Wellingtons strategisch vernuft.

Wat echter vaak over het hoofd wordt gezien, is de cruciale rol die Nederlands-Belgische troepen speelden bij het hinderen van Napoleons leger en – essentieel – het zaaien van twijfel in zijn hoofd over zijn kansen op de uiteindelijke overwinning.


Twee dagen voor de grote slag – op 16 juni 1815 – vochten zwaar in de minderheid verkerende Nederlandse en Belgische troepen een heroïsche verdediging bij het cruciale kruispunt ten zuiden van Brussel, bekend als Quatre-Bras; waarmee ze kostbare tijd wonnen voor het hoofdleger van de geallieerden om zich in positie te brengen. Hun inspanningen waren doorslaggevend voor Napoleons uiteindelijke nederlaag, maar bleven grotendeels onbekend – tot nu toe. De nieuwe Nederlandse documentaire 'Unsung Heroes of Waterloo' vertelt hun verhaal.

Een vergeten verhaal van heldhaftigheid tot leven gebracht
De documentaire volgt Napoleons dramatische terugkeer naar Parijs vanuit zijn eerste ballingschap op Elba in maart 1815, zijn hereniging met de standaarden van zijn Grande Armée en zijn laatste wanhopige poging om Europa aan zijn wil te onderwerpen, die culmineert in de bitter bevochten confrontatie met de Nederlanders en Belgen bij Quatre-Bras in juni 1815, en de uiteindelijke, cataclysmische afrekening op de velden van Waterloo twee dagen later.
Met behulp van historische schilderijen, archiefmateriaal, interviews met experts, geanimeerde kaarten en dramatische naspelen op authentieke locaties, komt het verhaal van deze onbekende helden op levendige wijze tot leven. Het verhaal wordt gepresenteerd door de Belgische auteur en voormalig journalist Johan Op de Beeck en de Nederlandse historicus Jeroen Koch.

'Eindelijk krijgen de heroïsche daden van de Nederlands-Belgische troepen de erkenning die ze verdienen', zegt regisseur André Dellevoet. 'Hun inzet bij Quatre-Bras was doorslaggevend, maar tot nu toe ondergewaardeerd.'

Waarom je deze documentaire niet mag missen
Na eeuwen van onderschatting krijgt dit heroïsche verhaal eindelijk de erkenning die het verdient. 'Unsung Heroes of Waterloo' biedt een frisse blik op een van de meest iconische veldslagen uit de Europese geschiedenis en is een must-see voor geschiedenisliefhebbers en iedereen die benieuwd is naar vergeten verhalen van heldendom.

De documentaire is een coproductie van Soeverein Films en Eendracht Films (Nederland) voor The HISTORY Channel. 'Unsung Heroes of Waterloo' illustreert de voortdurende inzet van The HISTORY Channel om lokale verhalen en talenten in de schijnwerpers te zetten. Voortbouwend op eerdere successen zoals 'Corjan Mol' en 'The Curse of Oak Island', evenals de succesvolle 'My History Moment'-shorts, blijft de zender de kijkers boeien met meeslepende verhalen die vaak over het hoofd geziene momenten en figuren uit de geschiedenis belichten.

De documentaire is te zien op woensdag 15 oktober om 20.30 uur op The HISTORY Channel, beschikbaar via Ziggo, Odido, Tele2, NLZiet, Online.nl, KPN, Fiber, Delta and Canal Digitaal.


Persbericht The HISTORY Channel
https://www.history.nl/nl

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Alloo bij de Verkeerspolitie' (VTM)

Gsm-gebruik achter het stuur blijft een pest in het verkeer. Abdel maakt het nog maar eens duidelijk: een boete van meer dan honderd euro en een rijverbod van twee weken. Marc detecteert een chauffeur zonder correcte inschrijving en/of nummerplaat.

'Alloo bij de Verkeerspolitie', om 21.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:50
    In hemelsnaam
    06:00
    In bed met Olly
  • 21:10
    Het grote offensief
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 20:55
    Elixir
    05:45
    Geen uitzending
  • 20:35
    Mijn Restaurant
    01:40
    Geen uitzending
  • 20:00
    Darts
    00:00
    Andy en de Baksteen Belgen
  • 20:35
    The Da Vinci Code
    01:05
    The Big Bang Theory
  • 20:35
    The Thin Red Line
    01:25
    Geen uitzending
  • 20:35
    Trading Christmas
    01:30
    Joe
  • 20:35
    The X-Files
    00:40
    SOS Piet
  • 21:15
    De Slimste Mens Ter Wereld
    01:50
    De Tafel van Tine
  • 20:35
    We Were the Lucky Ones
    01:25
    FBI
  • 20:35
    The First 48
    01:25
    The Fresh Prince of Bel-Air
  • 20:35
    The Sky is the Limit
    01:15
    Age Gap Love
  • 20:30
    Homicide: Hours to Kill
    01:05
    Rizzoli & Isles
  • 21:15
    Z-Sustainable Future
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:19
    Hobbyklus
    00:00
    Oh What A Night
  • 20:50
    Foodies & The City
    01:05
    Winterse Kost
  • 21:00
    Sister Boniface Mysteries
    01:10
    The Outlaws
  • 20:35
    Saint Pierre
    01:00
    Hudson & Rex
  • 20:35
    Een huis vol herinneringen
    01:10
    Pauw & De Wit
  • 21:00
    Adieu God?
    01:10
    Ongehoord Nieuws
  • 21:05
    De Slopers
    01:25
    Eva