Nationale Herdenking 15 augustus rechtstreeks bij de NOS

Rechtstreeks verslag van de herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog en van de slachtoffers van de oorlog tegen Japan en de Japanse bezetting van toenmalig Nederlands-Indië.
De herdenking vindt plaats bij het Indisch Monument in Den Haag. De presentatie van het programma is in handen van Winfried Baijens. De herdenking is ook online te volgen.
Naast de herdenking is er aandacht voor de verhalen van de slachtoffers van de Japanse bezetting: Indische Nederlanders, Indonesiërs en Nederlanders. Er is nauwelijks beeld van de oorlogsjaren. Eén van de kinderen die gevangen zat in het Japanse interneringskamp Tjideng op Java herkende zichzelf pas enkele jaren geleden op foto’s die kort na de bevrijding in het kamp zijn gemaakt. Ze vertelt over de kamptijd en over hoe de oorlog haar leven beïnvloedde.
Toespraken en muziek
Tijdens de Nationale Herdenking wordt gesproken door Reggie Baay, auteur van fictie- en non-fictieboeken over de koloniale geschiedenis en de impact ervan, en zangeres Frédérique Spigt, die een gedicht van Wim Kan voordraagt. Zangeres Elize zingt het Indisch Onze Vader, onder begeleiding van de Koninklijke Militaire Kapel Johan Willem Friso. Zanger Boudewijn de Groot verloor zijn moeder tijdens de Japanse bezetting. Hij legt, samen met zijn dochter en kleindochter, de driegeneratiekrans bij het Indisch Monument.
Onder de aanwezigen bij de plechtigheid zijn verder demissionair minister-president Rutte, demissionair staatssecretaris Van Ooijen van VWS, de Haagse burgemeester Van Zanen en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, Bruijn en Bergkamp.
Twee miljoen Nederlanders
Op 15 augustus, kort na de atoombomaanvallen op Hiroshima en Nagasaki, gaf Japan zich over. Daarmee eindigden ook in Azië de vijandelijkheden en was de Tweede Wereldoorlog in alle werelddelen voorbij.
Twee miljoen Nederlanders hebben een band met het toenmalig Nederlands-Indië. Toch maakt dit deel van de geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden nog niet nadrukkelijk deel uit van ons collectieve geheugen.
'NOS Nationale Herdenking 15 augustus 1945', dinsdag 15 augustus tussen 18.55 en 19.59 uur op NPO 1. Vanaf 19.10 uur wereldwijd via BVN. Na 20.00 uur is het vervolg van de herdenking te zien op NOS.nl en op TV West.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Een zieke, een mogelijke dode, een vertrek en een onverwachte plottwist? Met deze 4 vragen gaan de 'Thuis'-fans de zomer in
- Warre is nu echt de absolute 'Blokken'-kampioen!
- Kijkcijfers: donderdag 25 juni 2026
- VRT spreekt Filip Joos aan na uitspraken over Iraans regime tijdens WK-commentaar
- Chaima Saysay verlaat ochtendshow van Radio 2 voor nieuwe uitdaging
- Het mooiste motorsportweekend van het jaar: TT van Assen 2026 live op Ziggo Sport
- Dit zie je in 'Opsporing Verzocht'
- Maandag in 'Close Up': Thom Browne - Op maat gemaakte dromen
- Dit zijn de laatste gerechten van 'Dagelijkse Kost' voor dit seizoen
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
- JOE-luisteraars bepalen starttijd Coen & Sander Show morgen na nachtelijke wedstrijd van Oranje
- Mattie & Marieke stoppen als duo in de ochtend van Qmusic
- Van dance-classics tot latino-vibes: Milk Inc., Aaron Blommaert en Belle Perez op de affiche van JOE Parad’ice Beach in Westende
Multimedia SPOTLIGHT
-
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten
Kijktip van de dag

April 1912. De Titanic verlaat de haven van Queenstown. Meer dan 2.000 passagiers zullen de overtocht over de Atlantische Oceaan meemaken. Het vaartuig is voor velen het schip der dromen, maar de jonge Rose beschouwt de Titanic als een slavenschip dat haar geketend terug naar huis terug zal brengen. Om de financiële problemen van haar ouders op te lossen is ze immers verplicht om met de rijke Cal te trouwen. Rose houdt niet van haar verloofde en besluit overboord te springen.
'Titanic', film uit 1997 met Kate Winslet en Leonardo DiCaprio, om 20.30 uur op VTM.



































