Huub Stapel op zoek naar 'Het Nieuwe Land' bij MAX

donderdag 25 juli 2024
Foto: © Omroep Max 2024

In de serie 'Het Nieuwe Land' verdiept Huub Stapel zich opnieuw in de geschiedenis van de Zuiderzee. Waar hij in de voorloper Eens ging de zee hier tekeer inzoomde op de gevolgen van het verdwijnen van de Zuiderzee voor de vissersfamilies, gaat hij dit keer op zoek naar een ander verhaal.

Namelijk dat van de polderpioniers die huis en haard achterlieten om hun leven op te bouwen op deze kale vlakte.


Het afsluiten van de Zuiderzee betekende voor de vissers weliswaar het einde van een tijdperk, toch was het voor veel boeren juist een nieuw begin. Grote delen van de voormalige zeebodem werden ingepolderd. Ruim 200.000 hectare kostbare landbouwgrond lag klaar om te worden ontgonnen.

Maar niet iedereen was er welkom. Het geloof in de maakbaarheid van de samenleving was grenzeloos. En in die fonkelnieuwe polders - die volledig vanaf de tekentafel waren ontworpen - werden óók de bewoners langs de meetlat gelegd. Voor de perfecte polder waren immers alleen de beste boeren goed genoeg. Wie aanspraak wilde maken op een plekje in het nieuwe land werd aan een strenge voorselectie onderworpen. Maar om te aarden is meer nodig dan alleen goede grond. Dus hoe zorg je ervoor dat nieuw land een kloppend hart krijgt?

In gesprekken met pioniers, hun nazaten en schrijver Eva Vriend ontdekt Huub Stapel wat dat maakbaarheidsideaal teweeg heeft gebracht, hoe het doorwerkt in latere generaties en wat er tegenwoordig nog over is van de befaamde pioniersgeest én het kloppend hart van de polder.

Aflevering 1 - Terug naar het begin
De bouw van de Afsluitdijk betekent het einde van de allesvernietigende overstromingen van de Zuiderzee. Maar hoe indrukwekkend ook, die enorme dam is slechts een onderdeel van Cornelis Lely’s masterplan; er staan maar liefst vijf gloednieuwe polders in de planning.

In deze eerste aflevering reist Huub Stapel samen met schrijver Eva Vriend af naar de plek waar het ooit allemaal begon: de proefpolder Andijk. In de Wieringermeerpolder ontmoet hij de zonen van twee polderpioniers die aan het begin van de vorige eeuw vol verwachting met hun ouders meekwamen om het nieuwe land te koloniseren, terwijl visserman Jurie op Urk vertelt wat de drooglegging van de Noordoostpolder voor de inwoners van zijn dorp heeft betekend.

De serie is geïnspireerd op het gelijknamige boek van Eva Vriend.

'Het Nieuwe Land', vanaf zaterdag 31 augustus om 20.35 uur bij Omroep MAX op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



DOSSIER: Najaar 2024: alle plannen, alle zenders! (NL)

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm2 logo

Vluchtgedrag op het openbaar vervoer van Rotterdam zorgt voor verwondingen, een dakloze man misdraagt zich in Amsterdam Centraal Station en in Leiden denkt een foutparkeerder ertussenuit te kunnen knijpen.

'Overtreders', om 20.30 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 16:00
    Het Huis
    17:10
    Witse
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    17:40
    Eva Longoria: Searching for Mexico
  • 16:30
    Belfort & Lupin
    16:55
    3Hz
  • 16:40
    Sara
    17:15
    Aspe
  • 16:05
    My Kitchen Rules
    17:35
    De Planckaerts
  • 15:10
    Downton Abbey: A New Era
    17:25
    9-1-1
  • 16:40
    Cheers
    17:10
    Stargate SG-1
  • 16:00
    Matlock
    16:55
    Suits
  • 16:15
    Geen uitzending
    16:45
    Wat nu weer?
  • 16:20
    Oogappels
    17:25
    Lang Leve de Liefde
  • 16:35
    This Is Us
    17:20
    Manifest
  • 15:55
    Leverage: Redemption
    16:50
    Two and a Half Men
  • 16:15
    Property Brothers
    17:05
    Come Dine with Me: The Professionals
  • 16:30
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 16:36
    Het perfecte terras
    16:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 16:25
    Urban Barbecue
    16:45
    Open Vuur
  • 15:50
    The Doctor Blake Mysteries
    17:00
    Death in Paradise
  • 16:35
    American Housewife
    17:00
    Below Deck
  • 15:55
    The Great British Bake Off
    17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
  • 16:30
    Van boerenkool tot kurkuma
    17:10
    MAX Geheugentrainer
  • 16:40
    Dino Daan & Lucy
    16:55
    Troublemakers