'Het M-woord': kun je homo, lesbisch of transgender zijn binnen de islam?

woensdag 18 mei 2022

Kun je homo, lesbisch of transgender zijn binnen de islam? Toen journalist Haroon Ali op zijn 21ste uit de kast kwam als homo, vertelde hij zijn ouders dat hij geen moslim meer kon zijn.

Hij had toen het gevoel dat de islam hem niet accepteerde zoals hij is, en dat hij moest kiezen tussen zijn geloof en zijn vrijheid. Maar is dat nog steeds zo?


Ondertussen blijft het geweld en de haat jegens mensen uit de lhbtiq+ gemeenschap aanhouden. Slachtoffers geven vaak aan dat daders een islamitische achtergrond hebben. Na een reeks geweldsincidenten tegen homomannen merkte voormalig tv-recensent Arjen Fortuin op dat er in talkshows om een belangrijke vraag heen werd gedraaid: wat is de achtergrond van daders? Hij schreef dat talkshow 'M' (van Margriet van der Linden) worstelde met 'het M-woord'.

Waarom heerst er een taboe op het benoemen van dit probleem? In de documentaire 'Het M-woord', donderdag 19 mei op NPO 3, gaat Haroon op zoek naar antwoorden. Staat de M voor Marokkaanse Nederlanders, voor moslims, of allebei? En hoe relevant is het om dat te benoemen? In Het M-woord wordt dit gevoelige thema niet uit de weg gegaan en wil Haroon juist de dialoog aangaan met verschillende betrokkenen. Hoe kunnen we dit verhitte debat beter voeren? En wat moet er gebeuren om de acceptatie van lhbtiq+’ers binnen de islam te vergroten?

Haroon kijkt met prominente sprekers (onder anderen Rob Jetten en Margriet van der Linden) naar de pijnpunten in dit debat. Ook gaat hij langs bij slachtoffers van anti-homogeweld. Hij onderzoekt daarnaast hoe jonge moslims vandaag de dag kijken naar lhbtiq+’ers. En hij ziet hoop bij queer moslims, die hun geloof en geaardheid wél kunnen verenigen.

Na afloop van de uitzending schuift Haroon aan in de gelegenheidstalkshow van Ajouad El Miloudi. Ajouad ontvangt daarin sprekers die hij graag over deze kwesties aan het woord wil laten.

De documentaire en talkshow 'Het M-woord' zorgen voor een avondvullende discussie die het probleem zo grondig ontleedt, dat niemand meer kan wegkijken.

Haroon Ali (1983) is journalist voor onder meer de Volkskrant en Trouw. In 2020 publiceerde hij het non-fictieboek Half, over opgroeien tussen de Pakistaanse en Nederlandse cultuur, als homojongen in een islamitisch gezin. Hij is daarnaast columnist voor het Noordhollands Dagblad en LINDA.nl. Ook maakt hij met Yora Rienstra de podcast Opgewonden, over seksualiteit in alle vormen en maten.

De thema-avond 'Het M-woord' is onderdeel van speciale NPO-programmering in mei waarin extra aandacht wordt besteed aan racisme, discriminatie en diversiteit, onder de noemer 'De ander zien, jezelf zijn'.

De documentaire 'Het M-woord' wordt voor de NTR geproduceerd door Het Volk.

'Het M-woord', donderdag 19 mei: docu om 20.20 uur & talkshow om 21.10 uur  op NPO 3.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: BK Wielrennen
    18:40
    Sporza: Formule 1
  • 08:00
    Zomerbeelden
    16:50
    Alexander Armstrong in Sri Lanka
  • 16:30
    Eva & Adam
    17:50
    Zig & Sharko
  • 16:40
    Wie zoekt die wint
    17:50
    Hoe zal ik het zeggen?
  • 16:20
    Costa Belgica
    17:20
    Snackmasters
  • 15:20
    After We Collided
    17:15
    How I Met Your Mother
  • 16:45
    Caught on Dashcam
    22:30
    A Few Good Men
  • 16:35
    ER
    00:30
    Suits
  • 16:20
    Geen uitzending
    16:55
    SOS Piet
  • 15:55
    Stukken van mensen
    20:00
    Chateau Meiland La Dolce Vita
  • 16:00
    CSI: Crime Scene Investigation
    16:50
    Criminal Minds
  • 16:25
    3rd Rock From the Sun
    20:35
    Superman
  • 16:10
    Sort Your Life Out
    17:20
    Komen Eten
  • 16:00
    Killer at the Crime Scene
    20:30
    Soham: Catching a Killer
  • 16:31
    Z-Weekoverzicht
    17:05
    Trends Talk
  • 16:42
    Het perfecte terras
    17:00
    Play That Song
  • 16:00
    Lekker Messy - Weekmenu
    16:50
    Guillaume's Paris
  • 16:10
    The Good Ship Murder
    17:05
    Murdoch Mysteries
  • 16:30
    Law & Order: Special Victims Unit
    19:00
    The Resident
  • 13:35
    NOS Studio Sport Live
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 16:25
    Iedereen Verlicht
    16:49
    Socutera
  • 15:25
    In Oranje
    17:00
    Klaas Kan Alles Kort