Hanneke Groenteman presenteert drieluik voor EO

zaterdag 22 april 2023

In het nieuwe drieluik 'Laat oorlog geen generaties duren' gaat journalist en programmamaker Hanneke Groenteman in gesprek met ouders en hun kinderen over de vraag of oorlogstrauma's van generatie op generatie worden doorgegeven.

Ze spreekt met Boudewijn de Groot en zijn dochter Caya, Debby Petter en haar dochter Sterre en met de Afghaanse activiste Kamela Hamidy en haar dochter Morvarid. Het drieluik is een samenwerking van de EO en War Child.


Oorlog kruipt onder je huid. En kan je een leven lang achtervolgen als je het niet op tijd verwerkt. Je kunt het overdragen op je kinderen zonder het te beseffen. Op welke manier hebben de oorlogservaringen van de ouders hun kinderen beïnvloed? En bestaat het gevaar dat die kinderen bepaalde traumatische ervaringen ook weer doorgeven aan de volgende generatie?

Zwijgen
Hanneke Groenteman over het drieluik: 'Ik moest als Joods meisje onderduiken. Na de oorlog werd daar altijd over gezwegen. Ik heb hier lang last van gehad. Het heeft mij getekend, maar ook mijn zoon en misschien ook wel mijn kleinkinderen.'

Zanger en songwriter Boudewijn de Groot herkent dat: geboren in een Jappenkamp en met de gruwel van de oorlog altijd zwijgend aan de keukentafel. 'Mijn vader heeft het Jappenkamp overleefd, maar mijn moeder is in het laatste oorlogsjaar in het kamp overleden. Hij sprak sinds haar dood nooit meer over haar of over het verleden', vertelt De Groot. 'Mijn vader leefde na de oorlog voor zichzelf en was niet in staat liefde of warmte te geven. Het gemis van mijn moeder blijft mij altijd bezighouden.' In hoeverre heeft dit Boudewijn de Groot gevormd? En welke weerslag heeft zijn verleden op zijn dochter Caya gehad? 

De moeder van presentatrice en cabaretière Debby Petter overleefde als enige uit haar gezin de Holocaust. Welke gevolgen heeft dit gehad voor de relatie tussen Debby en haar moeder? Gaf haar moeder de traumatische ervaringen aan Debby door? En wat merkt de dochter van Debby Petter, inmiddels de derde generatie, van de trauma’s bij de voorgaande generaties?

Actueel
De problematiek van het doorgeven van traumatische ervaringen is nog steeds actueel. Wereldwijd groeien 230 miljoen kinderen op met oorlog en geweld. Al ruim een jaar woedt er ook weer een nieuwe oorlog in Europa. Traumatisch voor nu, maar hoe lang zal deze oorlog nog doorwerken? Of de oorlogen in Syrië of Afghanistan? In het drieluik vertellen de, voor de Taliban gevluchte, Afghaanse activiste Kamela Hamidy en haar dochter hierover.

Psychosociale steun
War Child zet zich al jaren in voor psychosociale steun aan kinderen die met oorlog te maken hebben, zowel oude als recentere oorlogen. War Child helpt kinderen in 14 landen om traumatische ervaringen een plek te geven, zodat kinderen weer zelfvertrouwen krijgen en zo stabiel mogelijk verder kunnen leven.

‘Laat oorlog geen generaties duren’ is een samenwerking van de EO en War Child. De serie bestaat uit drie afleveringen, die worden uitgezonden op 23 en 30 april en op 7 mei om 22.40 uur bij de EO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

April 1912. De Titanic verlaat de haven van Queenstown. Meer dan 2.000 passagiers zullen de overtocht over de Atlantische Oceaan meemaken. Het vaartuig is voor velen het schip der dromen, maar de jonge Rose beschouwt de Titanic als een slavenschip dat haar geketend terug naar huis terug zal brengen. Om de financiële problemen van haar ouders op te lossen is ze immers verplicht om met de rijke Cal te trouwen. Rose houdt niet van haar verloofde en besluit overboord te springen.

'Titanic', film uit 1997 met Kate Winslet en Leonardo DiCaprio, om 20.30 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:50
    De playlist
    15:20
    Flikken Maastricht
  • 10:00
    Zomerbeelden
    17:25
    Jamie Cooks the Mediterranean
  • 15:05
    Sam & Julia
    15:15
    Sarah: Sokpop en de klanken
  • 14:30
    Chicago Fire
    16:25
    I Can See Your Voice
  • 13:55
    The Boss
    15:40
    De Bogaartjes
  • 14:40
    Jason Bourne
    16:45
    9-1-1
  • 15:00
    Airwolf
    16:45
    Caught on Dashcam
  • 08:55
    Geen uitzending
    15:50
    La Brea
  • 14:45
    Joe
    15:15
    Geen uitzending
  • 14:40
    Komen Eten
    15:40
    Formule 1
  • 14:50
    NCIS
    22:40
    Criminal Minds
  • 14:45
    Two and a Half Men
    15:40
    Formule 1
  • 14:25
    Property Brothers
    15:15
    The Block Australia
  • 14:50
    Snapped
    17:05
    World's Most Evil Killers
  • 15:08
    CEO van mijn leven
    15:18
    Fleet TV
  • 15:01
    Kan ik het ook?
    15:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:50
    Het Weekmenu
    15:25
    Foodies & The City
  • 14:25
    Midsomer Murders
    15:20
    Miss Scarlet
  • 14:40
    Below Deck
    18:10
    White Collar
  • 14:20
    Cruijff
    15:15
    Sterren NL Top 25
  • 14:35
    Attenborough: Kingdom
    15:30
    Fryslân Dok
  • 15:05
    Koen Kampioen
    15:30
    Achtste groepers huilen niet