'Getuigen van Gaza': eerste grote achtergrondverhaal over de hel in Gaza

dinsdag 11 februari 2025

In 'Getuigen van Gaza' reist Nadia Moussaid naar Egypte voor het menselijke verhaal achter het dodelijkste conflict van de 21ste eeuw.

Het sterftecijfer in Gaza ligt sinds 7 oktober 2023 op gemiddeld 250 Palestijnen per dag. Nadia praat met gevluchte Gazanen in Caïro en Amsterdam, die een ontluisterend beeld schetsen van de verschrikkingen die zij en hun familie hebben moeten doorstaan.


Nadia Moussaid: 'Al meer dan een jaar ben ik net als velen van ons getuige van een gelivestreamde afslachting van burgers, mannen, vrouwen, kinderen door Israël. De lichamen worden kapot gebombardeerd alsof ze van papier-maché zijn, alsof het geen echte mensen zijn. Duizenden en duizenden mensen zijn gedood of verwond. Maar achter deze getallen gaan levens schuil, dromen, families, geliefden, met namen en gezichten. Dit is een poging om ze een gezicht te geven, om deze getuigen van de hel van Gaza niet ongehoord te laten.'

Zoals Noor Shaheen en Amal Helles.

Noor Shaheen is een 31-jarige accountant die de hel van Gaza wist te ontvluchten. Hij is net twee weken getrouwd met psychologe Nagham Musallam als de Hamas aanslag van 7 oktober plaatsvindt. Hij verliest in het daaropvolgende Israëlische bombardement in een klap 20 familieleden, waaronder zijn ouders en broers en zussen. Hij vertelt: 'In de Messenger-app op mijn telefoon was er een groep voor mijn familie genaamd 'Mijn geliefden', waaraan iedereen was toegevoegd. Nu ben ik het alleen, met slechts twee anderen.'

Amal Helles is 29-jarige moeder van twee jonge kinderen en is journalist in Gaza tot de Hamas aanslag in Israël en de daaropvolgende Israëlische invasie van de Gazastrook. Ze heeft maandenlang bombardementen ternauwernood overleefd, terwijl ze verslag deed van de verschrikkingen ter plaatse voor de Britse krant The Times. In februari 2024 lukte het haar samen met haar kinderen als een van de weinigen Gaza te ontvluchten. Ze woont nu in Amsterdam met haar twee kinderen (7 & 5). Haar echtgenoot Samed Wajjeh bleef noodgedwongen achter in Gaza en blijft werken met gevaar voor eigen leven als journalist voor NBC News.

Internationale experts
Ook gaat Nadia in gesprek met internationaal gerenommeerde deskundigen, zoals special rapporteur van de VN voor de bezette Palestijnse gebieden, Francesca Albanese, IC-arts Tanya Taj Hassan, genocide-expert William Schabas en mediaspecialist Dina Matar over hun visie op de vragen waarmee velen worstelen. Is er sprake van een genocide? Klopt het dat de Westerse media al decennia te weinig oog hebben voor het lijden van de Palestijnen?

Extra interviews op NPO Start
Naast de uitzending van 'Getuigen van Gaza 'op NPO 2, zijn er vanaf woensdag 12 februari drie extra interviews te zien op NPO Start. Deze interviews bieden uitgebreide versies van de gesprekken met de experts, die ook in de documentaire aan het woord komen. Dit zijn Francesca Albanese, speciaal rapporteur van de Verenigde Naties voor de bezette Palestijnse gebieden, Prof. Dr. William Schabas, internationaal strafrecht en genocide-specialist en Prof. Dina Matar, media en politieke communicatie over de Arabische wereld met een focus op Palestina, Libanon en Syrië.

'Getuigen van Gaza' is geregisseerd door Sara Ishaq en te zien op woensdag 12 februari om 20.30 uur bij de NTR op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Kotmadam' (foto: VTM - © DPG Media 2020)

Er komt regelmatig een knappe gescheiden piloot langs in het snoephuisje. Mimi denkt dat de man een crush op haar heeft. Jeanne is er echter van overtuigd dat hij eerder een oogje op haar heeft. De twee dames zetten elk hun beste beentje voor om de man te charmeren.

'De Kotmadam', om 18.15 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 05:05
    Journaallus
    02:10
    VRT NWS laat
  • 05:00
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Zomerweekend
  • 22:45
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:00
    Geen uitzending
    05:45
    Plop & de Peppers
  • 01:30
    Geen uitzending
    01:20
    Familie Gillis: massa is kassa
  • 01:20
    Geen uitzending
    13:35
    The Irrational
  • 00:55
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:10
    Geen uitzending
    15:35
    La Brea
  • 00:45
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 05:00
    Geen uitzending
    08:35
    Tooldokter
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:40
    Manifest
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:20
    Pawn Stars
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:10
    Emma Willis: Delivering Babies
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:15
    Without a Trace
  • 04:09
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:35
    Het perfecte terras
    05:55
    Sixties To Six
  • 05:35
    Vanavond bij ons
    02:15
    Karola's Kitchen
  • 05:05
    Midsomer Murders
    02:40
    Inspector George Gently
  • 05:25
    Storage Wars
    02:10
    Below Deck
  • 02:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    03:00
    NOS WK Avond
  • 01:15
    NOS Journaal met gebarentaal
    02:30
    NOS Gesprek minister-president met gebarentaal
  • 05:00
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    02:45
    De Grannies van Amsterdam