EO brengt unieke serie over vergeten strijd in Zeeland: 'Het Grote Offensief'

zaterdag 6 september 2025
Foto: © Evangelische Omroep 2025

Wat gebeurde er in de elf maanden tussen D-Day in juni 1944 en de uiteindelijke bevrijding van Nederland in mei 1945? In Zeeland werd achter het geallieerde front een onderbelichte strijd uitgevochten.

De EO-serie 'Het Grote Offensief' ontrafelt dit verborgen deel van de geschiedenis met een unieke mix van drama en docu. Een indringend verhaal over de onderlinge rivaliteit tussen generaals, strategische misstappen en de desastreuze impact op de Zeeuwse bevolking. 


Met een unieke mix van dramascènes, indringende archiefbeelden en een levensgrote digitale maquette maakt Het grote offensief invoelbaar hoe de Zeeuwse bevolking de dupe werd van een machtsstrijd tussen twee generaals. Met zijn prachtige stem brengt verteller Gijs Scholten van Aschat het verhaal tot leven.  

Bittere rivaliteit
Terwijl de geallieerde legers in het najaar van 1944 oprukken na het succes van D-Day, ontstaat er achter de schermen een bittere rivaliteit tussen de Amerikaanse generaal Eisenhower en de Britse veldmaarschalk Montgomery. Het conflict wordt pijnlijk blootgelegd als Montgomery na de bevrijding van Antwerpen afwijkt van het gezamenlijke plan. Terwijl iedereen denkt dat de Duitsers omsingeld zijn, ontstaat er in Zeeland plots ruimte voor een ontsnapping van de vijandelijke troepen.

Alles of niets
De haven van Antwerpen wordt fel verdedigd door de Duitsers en de geallieerden staan voor een moeilijke keuze: hoever moeten ze gaan om de haven te veroveren? Bombardementen op Breskens en Westkapelle en het onder water zetten van polders en dorpen kosten veel burgerlevens, maar is het genoeg om de Duitse macht te breken? In de slotfase van het offensief volgt een alles-of-nietsaanval. Geallieerde troepen steken onder hevig vuur de Schelde over. Ze zetten alles op alles om hun missie te voltooien, terwijl de lokale bevolking de hoogste prijs betaalt.

Vrijheid
De EO vindt het belangrijk om feestdagen te vieren, maar ook om stil te staan bij de grote momenten uit onze geschiedenis. Dit jaar is het tachtig jaar geleden dat Nederland werd bevrijd van de Duitse bezetter, waarmee een einde kwam aan vijf jaar oorlog. Het grote offensief laat zien hoe persoonlijke ambities en machtsconflicten de koers van de bevrijding beïnvloedden, maar ook hoe hoop en doorzettingsvermogen voor verandering hebben gezorgd.  

Over de serie 
'Het Grote Offensief' is een productie van Matthijs van Heijningen en Alain de Levita van Dark Alley Pictures (bekend van o.a. 'De Joodse Raad' en 'De Slag om de Schelde'), met scenario van Maarten van der Duin ('Het Verhaal van Nederland') en regie door Victor D. Ponten. De EO is coproducent. De voice-over is acteur Gijs Scholten van Aschat en in de cast zitten o.a. Michael Krass, Martijn Oversteegen, Mike Reus en Aus Greidanus. Op initiatief van Stichting 80 jaar Vrijheid Zeeland. Een coproductie met het Belgische productiehuis Lunanime, met steun van de Netherlands Film Production Incentive, de Tax Shelter-maatregel van de Belgische federale overheid en de VRT. 

'Het Grote Offensief' is vanaf zondag 7 september om 21.20 uur te zien bij de EO op NPO 1 en op NPO Start.



DOSSIER: Najaar 2025: alle plannen, alle zenders! (NL)

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Daar Zijn Beelden Van' (VRT 1)

Average Rob brengt beelden van enkele van zijn idolen mee, te beginnen met waaghals Tom Waes in 'Tomtesterom'. Ook beelden van 'Taboe' met comedian Philippe Geubels komen aan bod. Sander en Cato hebben het met Rob ook nog over zijn eigen wielerwedstrijd, de Turbocross. Ze leren hem ook een krachtpatser kennen die wel wat gemeen heeft met Rob zelf: tandacrobaat John Massis, die je gerust de Average Rob van de jaren 70 en 80 kan noemen.

'Daar Zijn Beelden Van', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:15
    Sisters
    02:15
    Journaallus
  • 00:15
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 06:25
    Simon
    06:00
    Tik Tak
  • 05:15
    Geen uitzending
    01:20
    De Branche-Expert
  • 02:15
    Geen uitzending
    07:15
    Urk!
  • 04:40
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:25
    Geen uitzending
    01:30
    Police Interceptors
  • 01:00
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:30
    This Is Us
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:25
    Blood & Treasure
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:20
    Property Brothers
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:55
    Shades of Blue
  • 04:24
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:23
    Wonen
    05:55
    Sixties To Six
  • 06:15
    Veldvers
    02:10
    De Garde van Gert
  • 06:00
    Rosemary and Thyme
    02:20
    Happy Valley
  • 06:20
    Shipping Wars
    02:00
    Cougar Town
  • 03:00
    NOS Journaal
    02:00
    EenVandaag
  • 02:05
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 06:25
    Hoi Duggee
    02:45
    Eva