Driedelige NTR/NOS-serie 'Slavernij en Wij' bij de NPO

dinsdag 27 juni 2023

In 2023 is het 150 jaar geleden dat de slavernij in Nederland werd beëindigd. Formeel gebeurde dat op 1 juli 1863, maar tot 1873 voerden tot slaaf gemaakten nog werk uit op de plantages onder 'bijzonder toezicht' van de staat.

Naar aanleiding daarvan komen NTR en NOS met de driedelige serie 'Slavernij en Wij', over verhalen van tot slaaf gemaakten van achtereenvolgens Suriname, Sint Eustatius & Sint Maarten en Curaçao, Aruba & Bonaire.


Dansen, muziek, gerechten van kaaskorstjes. Maar ook gewaagde vluchtpogingen in kano’s en gewelddadige opstanden. Tot slaaf gemaakten zijn altijd op zoek geweest naar manieren om te ontsnappen aan het systeem, zich te verzetten en hun eigen cultuur te bewaren. Evita Mac-nack (presentator Jeugdjournaal), Kizzy (zangeres en presentator) en Ira Kip (theatermaker) gaan in Suriname en op de Boven- en Benedenwindse eilanden op zoek naar verhalen over de kracht van tot slaaf gemaakten. Wat is er overgeleverd in de voormalige Nederlandse koloniën? Hoeveel trots ontlenen de bewoners aan hun voorouders?

Deze driedelige serie van NTR en NOS wordt gemaakt in het kader van de herdenking van de officiële afschaffing van de slavernij en is van 28 t/m 30 juni te zien op NPO 2 (19.40 uur), NPO 1 (23.40 uur) en vanaf 28 juni meteen zijn geheel al op NPO Start.

Aflevering 1 (28 juni): Suriname
Presentator Evita Mac-nack gaat in Suriname op zoek naar moedige verzetsverhalen. Guerrilla-oorlogen die de marrons voeren tegen de koloniale overheid, geheime rijstsmokkel door Ma Pansa, maar ook de geest van vrijheidsstrijder Boni tonen de veerkracht waar Surinamers trots op zijn.

Aflevering 2 (29 juni): Sint Eustatius en Sint Maarten
Kizzy - zangeres en presentator – duikt in de erfenis van het slavernijverleden op de Bovenwindse eilanden. Zoals het verhaal over een uit slavernij weggelopen vrouw van wie een borst wordt afgehakt, spin Anansi en de Ponum-dans. Ze komt ook dilemma’s tegen; moet de rust van een slavengraf wel of niet worden gerespecteerd?

Aflevering 3 (30 juni): Curaçao, Aruba en Bonaire
Theatermaker Ira Kip reist naar de Benedenwindse eilanden en gaat op zoek naar de doorwerking van het slavernijverleden op het heden. Ze vindt bijzondere kruidenmengsels, Tambu-muziek als vorm van verzet maar ook een toenemend politiek zelfbewustzijn.

'Slavernij en Wij', woensdag 28, donderdag 29 en vrijdag 30 juni op NPO 2 (19.40 uur), NPO 1 (23.40 uur) en vanaf 28 juni meteen in zijn geheel al op NPO Start.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

April 1912. De Titanic verlaat de haven van Queenstown. Meer dan 2.000 passagiers zullen de overtocht over de Atlantische Oceaan meemaken. Het vaartuig is voor velen het schip der dromen, maar de jonge Rose beschouwt de Titanic als een slavenschip dat haar geketend terug naar huis terug zal brengen. Om de financiële problemen van haar ouders op te lossen is ze immers verplicht om met de rijke Cal te trouwen. Rose houdt niet van haar verloofde en besluit overboord te springen.

'Titanic', film uit 1997 met Kate Winslet en Leonardo DiCaprio, om 20.30 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:00
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    06:00
    Mr. Magoo
  • 08:00
    Radio 2: Weekwatchers
    06:00
    Sta op met Radio 2
  • 09:30
    Draken: Rijders van Berk
    04:55
    Geen uitzending
  • 08:30
    VTM Nieuws
    01:05
    Geen uitzending
  • 02:15
    Geen uitzending
    09:55
    Wordt aangekondigd
  • 05:25
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 07:00
    Willy
    00:50
    Geen uitzending
  • 08:55
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 09:30
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 09:20
    Open Vuur
    04:50
    Geen uitzending
  • 09:05
    Manifest
    02:10
    This Is Us
  • 09:15
    Storage Wars
    02:25
    Pawn Stars
  • 09:10
    Botched
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:25
    Without a Trace
    02:20
    Geen uitzending
  • 09:33
    Trends Talk
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:31
    Terras met tegeldragers
    05:55
    Sixties To Six
  • 09:00
    Meat Timon
    02:05
    Vietnjam, met Quyên
  • 08:30
    Death in Paradise
    02:35
    Call the Midwife
  • 09:25
    Scrubs
    02:30
    Below Deck
  • 09:00
    NOS WK Ontbijt
    02:25
    NOS Journaal
  • 09:05
    Woonkoorts
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 09:30
    Het betoverde dorp van Pinokkio
    02:55
    NOS De Avondetappe