Directeur Omroep MAX houdt Kees Lunshoflezing 2022

Directeur van Omroep MAX Jan Slagter hield vanmiddag in Nieuwspoort de Kees Lunshoflezing 2022. Met als centrale thema 'Talkshows op de Nederlandse televisie' sprak Slagter zijn waardering uit voor de hardwerkende redacties, maar was vooral ook kritisch op het uitnodigingsbeleid, de invloed van spindoctors en het niet kunnen bereiken van maatschappelijk teleurgestelden.
Hij doelt hiermee vooral op 'Op1', omdat hij daar het meest bij betrokken is. Slagter noemt talkshows in Nederland te braaf, te beleefd en te weinig confronterend. De Kees Lunshoflezing, vernoemd naar de in 2007 overleden voorzitter van Nieuwspoort, keert jaarlijks terug. Nieuwspoort wil hiermee een bijdrage leveren aan een open debatcultuur over de verhouding tussen politiek en journalistiek.
Redacties zouden met elkaar moeten afstemmen welke onderwerpen zij behandelen om doublures te voorkomen en het uitnodigingsbeleid is volgens Slagter toe aan een update. 'Af en toe heb ik het idee dat Instituut Clingendael een kantoor heeft bij de redactie van 'Op1'.' Verder mist Slagter het soms ongemakkelijke, onhandige optreden van politici. Redacties gaan te veel mee in de voorwaarden die vooraf worden gesteld door woordvoerders van politici. 'Ik zou graag zien dat wekelijks een minister of staatssecretaris zijn of haar beleid komt uitleggen en dat dan niet de usual suspects aan tafel zitten, maar de gewone burger die gevolgen van het beleid aan den lijve ondervindt en daar dan over in discussie gaat.'
De grootste zorg van Slagter is dat 'Op1' niet in staat is om de maatschappelijk teleurgestelde kijker te bereiken, de zgn. afgehaakten, met vaak een lagere opleiding, een probleem dat al veel langer speelt bij de NPO. 'Als het gaat om journalistieke, informerende en duidende programma’s is het bereik onder deze groep erg laag.' Een van de redenen waarom Ongehoord Nederland toegang kreeg tot het bestel, goed voor de externe pluriformiteit. Slagter is echter kritisch over deze nieuwe publieke omroep die 'zichzelf in de voet heeft geschoten'. 'Deze aspirant-omroep had een rol van betekenis kunnen spelen. Maar ik vrees dat Ongehoord Nederland die kans heeft verspeeld', aldus Jan Slagter.
Politieke wartaal
Jan Slagter was vereerd dat hij de Kees Lunshoflezing 2022 mocht uitspreken. 'Helaas heb ik Kees Lunshof niet persoonlijk gekend, maar ik ken deze eminence grise onder de parlementaire journalisten onder meer van de politieke columns die hij schreef.' Slagter vermoedt dat Kees Lunshof de vloer zou hebben aangeveegd met complottheorieën die sommige Kamerleden aanhangen, hoe journalisten door deze volksvertegenwoordigers worden uitgemaakt voor ‘tuig van de richel’ en ‘ratten’. 'Op zijn geëigende wijze had hij deze Kamerleden de maat genomen', meent Slagter. 'Want Lunshof vond, zo heb ik uit zijn columns begrepen, hoe dan ook dat de democratie er alleen maar mee gediend is als je, ondanks alles, toch met elkaar in gesprek blijft. In mijn woorden: de rede wint het uiteindelijk van politieke wartaal.'
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'Zondag Matchdag': Carl Dircksens brengt voetbalsamenvattingen terug naar Play
- Duizenden kilometers, één eindstreep: deze koppels gaan de strijd aan in 'Race Across The World'?
- Kijkcijfers: dinsdag 25 augustus 2026
- De Belgen uit 'Jade en de Belgen' maken kennis met hun kersverse host: 'Who the f*ck is Jade Mintjens?'
- Zalmsperma, slakkenslijm en grote dromen in de eerste aflevering van 'Knokke Tof'
- Documentaire over Dolly Parton vanavond na 'Nieuwsuur'
- 'Dit is de Kwestie' over de Russisch-Orthodoxe kerk in Nederland
- Dit is het maandmenu van 24Kitchen
- Ontdek wat er in september op STAR Channel te zien is
- Van geraffineerde misleiding tot mysterieuze vakantieverdwijningen: nieuw op Crime+Investigation in september
- Dit zijn de 800 favoriete 80s-hits van de JOE-luisteraar
- TOP vernieuwt najaarsprogrammering met nieuwe ochtend- en avondshows
- Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint… een nieuwe thuis zonder verhuis'
- Sebastiaan Ockhuysen trapt weekend af met nieuwe 'BVO Show' op NPO 3FM
- Rani De Coninck stopt met avondspits bij JOE
Multimedia SPOTLIGHT
-
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM! -
Ruben Van Gucht windt er geen doekjes om in 'De Verraders' -
Streamz deelt trailer van 'Naked Attraction Vlaanderen' -
Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem in 'Met Vier In Bed' -
Prime Video kondigt nieuw seizoen aan van 'Young Sherlock' -
Nieuwe trailer voor derde seizoen van 'Percy Jackson and the Olympians' -
CAMILLE geeft exclusieve inkijk achter de schermen van 'Tien Om Te Zien' -
Netflix deelt officiële trailer van 'De Eetclub' -
Kijk nu de podcast 'Vik & Marie: Studio 100 Rewind' bij Play -
Netflix deelt officiële teaser van 'Animals' -
'Topgangster' vertelt hoe hij grootste diamantroof ooit minutieus voorbereidde -
'De Kabouterdans'... 'Ik Weet Er Alles Van' -
De lat ligt letterlijk en figuurlijk hoog in 'Met Vier in Bed' -
Jamine vertelt over haar transitie in 'B&B Zoekt Lief' -
Prime Video deelt officiële trailer van 'L*VE KLEINE'
Kijktip van de dag

Robin Rouquart richtte op zijn 28ste een skincaremerk op dat afgelopen jaar één miljoen producten verkocht. Jake Atlass ruilt Knokke in voor LA als aanstormende popartiest met een Sony-deal op zak. De familie Verspecht kent zijn vintage horloges en vastgoed als geen ander. Tine Vandenberghe verkoopt de exclusiefste villa's van de badstad. Charlotte De Deken bouwde haar eigen pilatesstudio uit. Seppe Riolo zweert bij zijn eigen granola. Yannick Bouts maakt van La Réserve dé place to be. Océane Neslany ontwerpt juwelen in haar eigen winkels. En ook kunstenaar Sigurd Tanghe, gekend van 'The Sky Is the Limit', maakt zijn opwachting.
'Knokke Tof', om 21.15 uur op Play.



































