Deze zomer vier nieuwe 'Marathoninterviews' bij VPRO

vrijdag 14 juni 2024

Een lang gesprek, twee microfoons en drie uur onafgebroken de tijd waarin interviewer en gast allebei op de proef worden gesteld.

Dat zijn de vaste ingrediënten voor het 'Marathoninterview'. Met dit jaar: psychiater Jim van Os, oud-diplomaat Robert Serry, schrijver/kunstenaar Marion Bloem en jurist/letterkundige Hans Ulrich d’Oliveira.


Zaterdag 15 juni - Jim van Os, interview: Eva Koreman
Sommigen noemen zijn ideeën omstreden of zelfs radicaal. Psychiater Jim van Os pleit voor afschaffing van de DSM-5 (het internationale classificatiesysteem voor psychiatrische aandoeningen) en daarmee eigenlijk voor een nieuwe inrichting van de geestelijke gezondheidszorg. En hij pleit voor de mogelijkheid van euthanasie bij mensen met geestesziekten. Hiermee zette hij het debat over ondraaglijk lijden ongewild op scherp. Van Os is hoogleraar en voorzitter van de Divisie Hersenen van het Universitair Medisch Centrum Utrecht. Hij is meermalen benoemd tot ‘Psychiater van het jaar’.

Eva Koreman is VPRO radiomaker, presentator en interviewer en dol op eigenwijze mensen. In eerdere Marathoninterviews sprak zij met schrijver Manon Uphoff en politica Sylvana Simons.

Zaterdag 22 juni - Robert Serry, interview: Tim de Wit
Oud-diplomaat en VN-onderhandelaar Robert Serry was ooit Nederlands eerste ambassadeur in Oekraïne. De Russische invasie in Oekraïne raakte hem ook persoonlijk, omdat hij daar nog altijd een deel van de tijd woont. In de jaren 90 werd hij ook, als hoofd van de divisie Midden-Oosten op het ministerie van Buitenlandse Zaken, door Max van der Stoel meegenomen naar vredesgesprekken tussen Israël en de Palestijnen. Serry gebruikt zijn ervaring in deze conflicten nu om een bijdrage te leveren aan het naar rustiger vaarwater dirigeren van de meest ingewikkelde dossiers van de internationale betrekkingen.

Tim de Wit is presentator van het VPRO’s 'Bureau Buitenland' en van de populaire podcast Europa draait door, die hij samen met Arend Jan Boekestijn maakt. Vorig jaar sprak hij in het 'Marathoninterview' met Rob de Wijk.

Zaterdag 29 juni - Marion Bloem, interview: Sophie Derkzen
Schrijver, dichter en kunstenaar Marion Bloem weet al vijftig jaar een groot publiek bereiken. Zij was ook vijftig jaar samen met schrijver, arts en hoogleraar Ivan Wolffers, die in 2022 overleed. Bloem onderzoekt haar rouwproces minutieus - de rouw is rauw. Op een ander persoonlijk terrein laat Marion Bloem ook nog steeds van zich horen. Sinds haar boek Geen gewoon Indisch meisje (1983) heeft ze duidelijke opvattingen over de verhoudingen tijdens het Nederlandse koloniale bewind in Indonesië. Haar boek Indo (2020) is een persoonlijke zoektocht naar haar identiteit en aan welke kant van de geschiedenis ze staat.

Sophie Derkzen is presentator van VPRO's 'Bureau Buitenland'. Eerder maakte ze Marathoninterviews met Amade M’charek, Boris Dittrich en Mathieu Segers.

Zaterdag 6 juli - Hans Ulrich Jessurun d'Oliveira, interview: Nadia Moussaïd
Jurist en letterkundige Hans Ulrich ‘Ulli’ Jessurun d’Oliveira (1933) is een alleskunner. Hij schrijft boeken, voor kranten, bedrijft politiek activisme en functioneert nog altijd als een pater familias voor zijn voormalige kantoorgenoten. d’Oliveira, zelf Holocaustoverlevende, kwam onlangs in het nieuws door zijn protestactie tijdens de toespraak van de Israëlische president Herzog bij de opening van het Holocaustmuseum. 'Een vertegenwoordiger van de genocidale staat Israël is de slechts denkbare gast om aanwezig te zijn bij de opening van dit museum' aldus d’Oliveira. In zijn recent verschenen boek Natiestaat en kolonialisme - een ongemakkelijk verbond: Ras en nationaliteit in de negentiende eeuw, levert hij een bijdrage aan het huidige debat over de Nederlandse dekolonisatie.

Nadia Moussaïd is programmamaker bij de VPRO en presenteert het muziekprogramma 'On Stage' en heeft in 2022 de documentaire serie 'Mijn vader de gelukszoeker' voor VPRO televisie gemaakt.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Knokke Tof' (Play)

Robin Rouquart richtte op zijn 28ste een skincaremerk op dat afgelopen jaar één miljoen producten verkocht. Jake Atlass ruilt Knokke in voor LA als aanstormende popartiest met een Sony-deal op zak. De familie Verspecht kent zijn vintage horloges en vastgoed als geen ander. Tine Vandenberghe verkoopt de exclusiefste villa's van de badstad. Charlotte De Deken bouwde haar eigen pilatesstudio uit. Seppe Riolo zweert bij zijn eigen granola. Yannick Bouts maakt van La Réserve dé place to be. Océane Neslany ontwerpt juwelen in haar eigen winkels. En ook kunstenaar Sigurd Tanghe, gekend van 'The Sky Is the Limit', maakt zijn opwachting.

'Knokke Tof', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:50
    112 Hulp is onderweg
    00:35
    Journaallus
  • 23:59
    Het weer
    00:05
    Agent
  • 20:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:50
    Chicago P.D.
    00:35
    NYPD Blue
  • 23:25
    Sympathy for the Devil
    01:00
    Border Security: Australia's Front Line
  • 23:55
    S.W.A.T.
    00:50
    Anoniem
  • 23:40
    MythBusters
    00:45
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 23:15
    ER
    00:55
    Suits
  • 23:50
    'Allo 'Allo!
  • 23:15
    De Tafel van Gert
    00:35
    Zeg Eens Euh
  • 23:45
    Modern Family
    00:50
    Superman & Lois
  • 23:10
    The Ark
    00:20
    NCIS: Los Angeles
  • 23:30
    Love It or List It
    00:35
    MasterChef UK
  • 23:20
    CSI: Crime Scene Investigation
    00:15
    Cold Case
  • 23:51
    Z-Nieuws
    00:10
    Z-Food
  • 23:54
    De perfecte werkplaats
    01:00
    Roger
  • 23:30
    Vanavond bij ons
    00:05
    Guillaume's Paris
  • 23:50
    Truelove
    01:15
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
  • 23:50
    Prison Break
    00:40
    Burn Notice
  • 23:40
    Goedenavond Nederland
    00:40
    NOS Journaal Laat
  • 23:35
    De wilde ruimte
    00:20
    De Nachtzoen
  • 23:10
    Tribe with Bruce Parry
    00:20
    Meiden die rijden