De middag van '44: een EO-special over het 'vergeten' bombardement op Nijmegen

80 jaar geleden werd Nijmegen getroffen door een bombardement met zo'n 800 slachtoffers. In de EO-special 'De middag van '44' wordt dit bombardement van Nijmegen opnieuw tot leven gewekt.
Presentator Kefah Allush neemt de kijker mee in de dramatische uren van deze middag op 22 februari 1944. Dat doet Allush op dezelfde, indrukkende manier als bij De nacht van ’53 (geselecteerd voor Film by the Sea 2023) met authentieke ooggetuigenverhalen van de laatst levenden en indrukwekkende digitale visualisaties. De Nijmeegse zanger Frank Boeijen verzorgt de gelijknamige titelsong van de EO-special.
Het wordt ook wel de zwartste dag uit de Tweede Wereldoorlog in Nederland genoemd: het bombardement op Nijmegen op 22 februari 1944. Er kwamen rond de 800 mensen om, waaronder 24 kinderen van een kleuterschool. Ook vielen er duizenden gewonden. Grote delen van het centrum van Nijmegen werden verwoest. Het bombardement lag in al die jaren extra gevoelig, omdat het door de Amerikanen is uitgevoerd.
Ooggetuigen doen hun verhaal
De impact van de aanval is na 80 jaar nog enorm. Dat blijkt ook uit de verhalen van de ooggetuigen in de EO-special. Een van hen is Addy Hendriks. Zij liep altijd samen met haar broertje Jopie naar de basisschool. Addy overleefde het bombardement, maar Jopie niet.
Addy heeft nog jarenlang last gehad van schuldgevoel, omdat ze door haar ‘ongeduldigheid’ op een ander plek was dan de andere kinderen uit haar klas. Hierdoor overleeft zij het. Hendriks vertelt: 'Ik had mijn schoollunch al op en ging naar de gang om mijn nieuwe kralenketting aan vriendinnen te laten zien. Jopie was nog aan het eten in het klaslokaal. Als ik toen op hem had gewacht, of hem had meegenomen naar de gang, dan had ik hem misschien nog kunnen redden.'
Toen en nu
'De middag van ’44' brengt, in navolging van 'De nacht van ’53', de geschiedenis op een unieke en indringende wijze tot leven. Met behulp van drie elementen: vertelling, ooggetuigen en moderne visuele technieken, worden de gebeurtenissen uit het verleden op indringende wijze in het nu (her)beleeft. Als kijker krijg je een gedetailleerd beeld, hoe het is om -anno 2024- zo’n traumatische gebeurtenis mee te maken.
'De middag van '44' is tot stand gekomen in samenwerking met de Gemeente Nijmegen, het vrijheidsmuseum in Groesbeek en het oorlogsmuseum in Overloon.
'De middag van '44' is donderdag 22 februari om 22.18 uur te zien op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- NPO reageert op verzoek ledenomroepen over Ongehoord Nederland
- De baktent gaat weer open voor 'Heel Holland Bakt Kids'
- Kijkcijfers: maandag 24 augustus 2026
- Kijkcijfers: ‘Bockie Gaat Naar School’ bezorgt Play een veelbelovende seizoenstart
- Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' en onthult extra details
- 'Dit is de Kwestie' over de Russisch-Orthodoxe kerk in Nederland
- Dit is het maandmenu van 24Kitchen
- Ontdek wat er in september op STAR Channel te zien is
- Van geraffineerde misleiding tot mysterieuze vakantieverdwijningen: nieuw op Crime+Investigation in september
- Dit staat in september op de planning bij National Geographic
- Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint… een nieuwe thuis zonder verhuis'
- Sebastiaan Ockhuysen trapt weekend af met nieuwe 'BVO Show' op NPO 3FM
- Rani De Coninck stopt met avondspits bij JOE
- Radio 10 start nieuw digitaal station voor liefhebbers van Soul & Jazz
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanuit havenervaringscentrum Portlantis op de Maasvlakte
Multimedia SPOTLIGHT
-
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
Ontstaat er een romantische klik tussen Steven en Greet? -
De cast van 'De Verraders' is compleet! -
Streamz lost een eerste teaser van 'Breendonk' -
Kijk de eerste beelden van 'Bockie Gaat Naar School' -
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM! -
Ruben Van Gucht windt er geen doekjes om in 'De Verraders' -
Streamz deelt trailer van 'Naked Attraction Vlaanderen' -
Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem in 'Met Vier In Bed' -
Prime Video kondigt nieuw seizoen aan van 'Young Sherlock' -
Nieuwe trailer voor derde seizoen van 'Percy Jackson and the Olympians' -
CAMILLE geeft exclusieve inkijk achter de schermen van 'Tien Om Te Zien' -
Netflix deelt officiële trailer van 'De Eetclub' -
Kijk nu de podcast 'Vik & Marie: Studio 100 Rewind' bij Play -
Netflix deelt officiële teaser van 'Animals' -
'Topgangster' vertelt hoe hij grootste diamantroof ooit minutieus voorbereidde -
'De Kabouterdans'... 'Ik Weet Er Alles Van' -
De lat ligt letterlijk en figuurlijk hoog in 'Met Vier in Bed' -
Jamine vertelt over haar transitie in 'B&B Zoekt Lief' -
Prime Video deelt officiële trailer van 'L*VE KLEINE'
Kijktip van de dag

Robin Rouquart richtte op zijn 28ste een skincaremerk op dat afgelopen jaar één miljoen producten verkocht. Jake Atlass ruilt Knokke in voor LA als aanstormende popartiest met een Sony-deal op zak. De familie Verspecht kent zijn vintage horloges en vastgoed als geen ander. Tine Vandenberghe verkoopt de exclusiefste villa's van de badstad. Charlotte De Deken bouwde haar eigen pilatesstudio uit. Seppe Riolo zweert bij zijn eigen granola. Yannick Bouts maakt van La Réserve dé place to be. Océane Neslany ontwerpt juwelen in haar eigen winkels. En ook kunstenaar Sigurd Tanghe, gekend van 'The Sky Is the Limit', maakt zijn opwachting.
'Knokke Tof', om 21.15 uur op Play.



































