Coen Verbraak zoekt antwoord op de vraag: kan onze wankelende rechtsstaat omvallen?

De Rechtsstaat: gebouwd op de scheiding der machten. Een systeem waarin onze rechten en plichten zijn verankerd in democratische wetten, en waarin iedereen gelijk is. Een onaantastbaar systeem, zo lijkt het.
Maar die schijn bedriegt. In de driedelige serie ‘De Wankelende Rechtsstaat’ zoekt Coen Verbraak antwoord op een verontrustende vraag: kan onze rechtsstaat ook omvallen? Sommige officieren van justitie en rechters leven onder zware beveiliging, gerenommeerde advocaten worden bedreigd … of nog erger. En ook journalisten zijn hun leven niet altijd zeker. Wat tien jaar geleden nog ondenkbaar leek, is nu de bittere realiteit. Wat gebeurt er als de onderwereld in de bovenwereld terechtkomt door corruptie en omkoping? Hoe beïnvloeden bedreigingen en intimidaties het werk van rechters, advocaten en bestuurders? En hoe houdt onze rechtsstaat zich dan nog staande?
Verbraak spreekt met rechters, officieren van justitie, advocaten, burgemeesters, journalisten en politici – mensen die dagelijks met de rechtsstaat werken én de gevolgen van de druk van dichtbij meemaken, waaronder John van den Heuvel, Paul Vugts, Ferd Grapperhaus, Ulyssee Ellian, Bram Moszkowicz, Natacha Harlequin, Sjors Fröhlich en Nico Meijering. Volgens hen vormt niet alleen georganiseerde criminaliteit een bedreiging, maar zetten ook maatschappelijke onrust en politieke polarisatie de rechtsstaat onder spanning.
Coen Verbraak: 'Uit de gesprekken die ik heb gevoerd met rechters, advocaten, officieren van justitie, maar ook burgemeesters, journalisten en politici bleek hoe lastig hun werk geworden is. Ze krijgen niet alleen te maken met bedreigingen uit de hoek van de georganiseerde misdaad maar ook van ‘gewone’ burgers, bijvoorbeeld van mensen die in complottheorieën denken. Ik heb er bewondering voor dat zij hun werk ondanks dat alles blijven uitvoeren. Zij zijn cruciaal voor het voortbestaan van onze democratie.'
Aan de hand van persoonlijke verhalen, onder andere over de impact van de moorden op advocaat Derk Wiersum en journalist Peter R. de Vries, vertellen de geïnterviewden hoe bedreigingen en geweld hun persoonlijke en professionele levens raken. Tegelijkertijd zoekt Verbraak naar antwoorden: hoe kunnen we de rechtsstaat weerbaar maken? Wat moet er gebeuren om onze vrijheden en democratische waarden te beschermen?
De driedelige serie 'De Wankelende Rechtsstaat' is vanaf 12 mei om 22.10 uur te zien bij BNNVARA op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Wereldrecord voor Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe: iconisch koppel uit 'Familie' verovert Guinness Book of Records
- Nieuw programma 'World's Bargain Dream Homes' op HGTV
- Kijkcijfers: dinsdag 23 juni 2026
- Vanaf augustus terug Belgisch én internationaal topvoetbal bij Proximus
- Ketnet start na bijna een decennium met nieuwe opnames van 'De Dokter Bea Show'
- Dit zie je in 'Opsporing Verzocht'
- Maandag in 'Close Up': Thom Browne - Op maat gemaakte dromen
- Dit zijn de laatste gerechten van 'Dagelijkse Kost' voor dit seizoen
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Bekroonde jeugdfilm 'Koning van de Zwervers' bij KRO-NCRV op Zapp
- Mattie & Marieke stoppen als duo in de ochtend van Qmusic
- Van dance-classics tot latino-vibes: Milk Inc., Aaron Blommaert en Belle Perez op de affiche van JOE Parad’ice Beach in Westende
- Nieuwe ochtendshow: Radio 10 Staat Op! met Jan-Willem Roodbeen en Jeroen Kijk in de Vegte
- Uitverkocht Philips Stadion gaat uit zijn dak tijdens Qmusic Foute Party - The Big One
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Epe
Multimedia SPOTLIGHT
-
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld'
Kijktip van de dag

Vluchtgedrag op het openbaar vervoer van Rotterdam zorgt voor verwondingen, een dakloze man misdraagt zich in Amsterdam Centraal Station en in Leiden denkt een foutparkeerder ertussenuit te kunnen knijpen.
'Overtreders', om 20.30 uur op VTM 2.



































