'Allen Tegen Allen': EOdoc over de opkomst van het Nederlands fascisme

zaterdag 1 mei 2021

Wat is een fascist? Kan ieder mens een fascist worden? Schuilt er een rotzakje in ons allemaal? Was het fascisme een kortstondige stuiptrekking uit de vorige eeuw, een uit de hand gelopen egotrip van een aantal zonderlingen?

Filmmaker Luuk Bouwman gaat in 'Allen Tegen Allen' op zoek en laat in deze zeer goed ontvangen EO-documentaire zien dat het vooroorlogse fascisme in Nederland veel meer versnipperd was dan we misschien denken.


Bouwman gaat naar de beginjaren van de vorige eeuw en stuit op een wirwar van partijen en partijtjes die door voortdurende ruzies en intriges met elkaar overhoop lagen, zich telkens weer afsplitsten, ophieven en opnieuw oprichtten. Talloze kleine führers met grote ego’s en weinig zelfinzicht probeerden zichzelf ten koste van elkaar tot Rijksleider van Nederland op te werpen.

De film zweeft ondertussen boven een idyllisch Nederland, waarbij we neerdalen op curieuze plekken zoals een kerk in Limburg vol marmer van Mussolini en een camping met Poolse seizoenarbeiders in Lunteren, waar partijbijeenkomsten van de NSB plaatsvonden. En terwijl verzamelaars en historici verzamelingen van fascistische curiosa laten zien, horen en zien we oud-fascisten herinneringen ophalen aan de beginjaren van het Nederlands fascisme.

'Allen Tegen Allen' legt het vroege fascisme in Nederland onder de loep. Nieuwsgierig en zonder te oordelen legt Luuk Bouwman de mechanismes bloot, waardoor nationalistische gevoelens in Nederland konden radicaliseren.

'Allen Tegen Allen' ontving lovende recensies in de pers, zo prees de Volkskrant de film met 4 sterren als een 'Intrigerende, uiterst zorgvuldig gemaakte film' en noemde NRC het - ook met 4 sterren- een 'onmisbare docu over Nederlands fascisme'.

'EOdoc: Allen Tegen Allen', zondag 2 mei om 22.10 uur bij de EO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Telefacts Zomer' - Birgit Van Mol (VTM)

29 jaar geleden kwam prinses Diana, de ex-vrouw van de Britse koning Charles, om bij een auto-ongeluk. Na al die jaren is het voor haar voormalige bodyguard Ken Wharfe nog altijd moeilijk om te aanvaarden dat het zo gelopen is in die tunnel in Parijs. Hij maakte van dichtbij mee hoe de relatie van Diana met Charles uitliep op een scheiding. Zij snakte naar een normaal leven en uiteindelijk leidde dat ook tot een breuk met haar persoonlijke beveiligingsteam. En daardoor kon ze niet meer ontsnappen aan de paparazzi. Dat werd uiteindelijk haar dood. Bodyguard Ken Wharfe vertelt over zijn uitzonderlijke relatie met Diana.

'Telefacts Zomer', om 22.15 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:30
    Niks te zien
    23:24
    Eurodreams
  • 21:35
    The serpent: conversation with a criminal
    23:05
    Titane
  • 22:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 22:15
    Telefacts Zomer
    23:20
    B&B zoekt Lief
  • 22:45
    Shaft
    00:45
    Mr. Frank Visser Doet Uitspraak
  • 22:50
    Costa!!
    00:50
    S.W.A.T.
  • 22:25
    Foute vrienden
    23:05
    The Rolling Stones: Welcome to Shepherd's Bush
  • 22:20
    ER
    00:15
    Suits
  • 22:30
    Cheers
    23:00
    Chez Bompa Lawijt
  • 22:45
    De Tafel van Gert
    00:00
    Zeg Eens Euh
  • 22:45
    Friends
    23:15
    Modern Family
  • 22:35
    The Ark
    23:35
    NCIS: Los Angeles
  • 22:25
    Komen Eten
    23:20
    Love It or List It
  • 22:15
    Without a Trace
    23:05
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 22:52
    Z-Nieuws
    23:03
    Z-Beurs
  • 22:53
    Het zelfbouwhuis
    23:00
    Knuffel Pop
  • 22:35
    A la carte
    23:00
    Lekker Messy
  • 22:00
    Agatha Christie's Marple
  • 22:25
    Hudson & Rex
    23:20
    The Resident
  • 22:20
    Goedenavond Nederland
    23:15
    NOS Journaal Laat
  • 22:40
    De Kist
    23:15
    De Joodse wereld: Palestijnen zijn Joden
  • 22:50
    Louis Theroux
    23:55
    Meiden die rijden