Aandacht voor oogaandoeningen in 'Tijd voor MAX'

maandag 2 maart 2026
Foto: © Janita Sassen - Omroep MAX 2022

In Nederland hebben ruim 1,2 miljoen mensen een oogaandoening. Het aantal mensen dat blind of slechtziend is blijft stijgen. Vaak is achteruitgang in zicht te voorkomen, als je er tijdig bij bent.

Daarom vraagt 'Tijd voor MAX' samen met het Oogfonds aandacht voor de gezondheid van onze ogen. Te gast is onder anderen schrijver Ronald Giphart. Hij heeft de oogziekte maculadegeneratie en de kans bestaat dat zijn ogen hem in de steek gaan laten. Oogarts en onderzoeker Camiel Boon vertelt over een doorbraak in de behandeling van erfelijke netvliesaandoeningen en Francis van Broekhuizen treedt op.


Meer dan driehonderdduizend Nederlanders zijn slechtziend of blind. Oogaandoeningen kunnen iedereen treffen en ontstaan vaak geleidelijk, waardoor mensen ze niet meteen opmerken. Vroege opsporing en behandeling kan het verlies van gezichtsvermogen in veel gevallen voorkomen. Maar voor veel oogziektes is nog geen goede oplossing.

Oogziekte Ronald Giphart
Schrijver en ambassadeur van het Oogfonds Ronald Giphart heeft de oogziekte maculadegeneratie, net als zijn vader en oma. 'Op dit moment merk ik daar nog niets van, maar hoe gaat dat als straks mijn zicht wegvalt? Niet meer kunnen lezen en dat gekoppeld aan mijn beroep, dat is voor mij echt een schrikbeeld', aldus Giphart. Hoogleraar Caroline Klaver, als oogarts verbonden aan het Erasmus MC en het Radboudumc, werkt aan een doorbraak om deze oogaandoening beter te kunnen voorspellen. 'Met deze kennis kunnen we vroegtijdig de juiste behandeling inzetten. Ook de ontwikkeling van gerichte behandelingen is heel hoopvol', aldus Klaver.  

Moeder en kinderen dezelfde oogaandoening
In 'Tijd voor MAX' het verhaal van Kristy (33), die als gevolg van een erfelijke netvliesaandoening steeds meer van haar zicht verliest: 'De afgelopen vier jaar is mijn zicht met bijna de helft achteruitgegaan, ik zie nu nog maar voor zestien procent', vertelt ze. Kristy heeft al haar hoop gevestigd op gentherapie, vooral voor haar twee kinderen die dezelfde oogziekte hebben: 'Voor mij komt het te laat, maar het kan mijn kinderen misschien nog helpen. Deze therapie kan hun toekomst bepalen, de tijd dringt.'

Doorbraak erfelijke oogaandoeningen
Hoogleraar Oogheelkunde Camiel Boon van Amsterdam UMC is betrokken bij nieuw onderzoek om erfelijke netvliesaandoeningen veilig en effectief te kunnen behandelen. Met gentherapie wil Boon een defect gen in de cellen repareren of een gezond gen toevoegen; een aanpak die voor meerdere erfelijke aandoeningen een oplossing moet gaan bieden. 'We zitten in de beginfase van een kleine revolutie. Na jarenlang onderzoek zien we nu steeds beter welke mogelijkheden gentherapie biedt. Dat geeft hoop voor heel veel families', aldus Boon.

Over het Oogfonds
Het aantal mensen met een oogaandoening stijgt en de oplossing ligt in voorlichting, preventie en wetenschappelijk onderzoek naar snellere en betere diagnoses, betere behandelingen en waar mogelijk genezing. Het Oogfonds financiert wetenschappelijk onderzoek naar het voorkomen en behandelen van oogziektes en geeft voorlichting over ooggezondheid. Met als ultieme doel: het voorkomen van blindheid en slechtziendheid als gevolg van oogziektes.

'Tijd voor MAX', dinsdag 3 maart om 17.10 uur bij MAX op NPO 1.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

TVV Familie 2026 Peter Bulckaen als Mathias (VTM)

Mathias is in alle staten wanneer de kleine Victor wordt ontvoerd. Ook voor Cédric is de schok enorm. Mathias neemt het heft in eigen handen en vraagt Véronique om te zwijgen tegen Marlies. Het komt tot een heftige confrontatie en een ijzingwekkende race tegen de klok.

'Familie', om 20.05 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:10
    Sporza: WK Hockey Vrouwen 2026
    22:30
    VRT NWS laat
  • 22:00
    Ruben langs de Zuid-Chinese Zee
    22:45
    L'ennemi
  • 20:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:45
    Met Vier in Bed
    22:35
    Telefacts Zomer
  • 21:25
    Will Trent
    23:15
    S.W.A.T.
  • 20:30
    47 Ronin
    22:40
    Dracula Untold
  • 20:35
    Money Train
    22:35
    Caught on Dashcam
  • 21:35
    La Brea
    22:25
    ER
  • 21:45
    Tegen de Sterren Op
    22:25
    Cheers
  • 22:10
    Zeg Eens Euh
    23:05
    De Tafel van Gert
  • 20:35
    Zodiac
    23:30
    Friends
  • 20:35
    Queenpins
    22:40
    The Wheel of Time
  • 21:30
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
    22:40
    Komen Eten
  • 21:25
    World's Most Evil Killers
  • 22:04
    Z-Beurs
    22:17
    Z-Food
  • 22:01
    De perfecte werkplaats
    22:55
    Sorry Music Classics
  • 22:05
    KLAAR IN 20 minuten
    22:25
    Foodies & The City
  • 21:55
    Grantchester
    23:50
    Harry Wild
  • 22:00
    Prison Break
    22:55
    Below Deck Mediterranean
  • 21:25
    AVROTROS Triviant
    22:20
    Goedenavond Nederland
  • 22:00
    Nieuwsuur
    22:40
    Close Up: Charlotte Sohy - een onvolprezen componist
  • 22:10
    Het dubbelleven van Marijn Kuipers
    23:10
    Yorkshire Air 999