3-delig docudrama 'Fri Fri Suriname' over vijftig jaar onafhankelijkheid Suriname

zaterdag 15 november 2025
Foto: © NTR 2025

Op 25 november 2025 is het vijftig jaar geleden dat Suriname onafhankelijk werd van Nederland. Hoe ging dat en wat betekende het voor mensen in Suriname en Nederland?

De nieuwe docudrama-serie 'Fri Fri Suriname' brengt dit belangrijke, maar vaak onderbelichte stuk geschiedenis tot leven. De serie is bedoeld voor kinderen van 10 jaar en ouder, maar biedt ook volwassenen nieuwe inzichten in een gedeelde geschiedenis waar we in Nederland vaak maar weinig van weten.


'Fri Fri Suriname' vertelt het verhaal van het Suriname van 1975: de roerige periode rondom de onafhankelijkheid. Geïnspireerd op de succesvolle NTR jeugdserie ’13 in de Oorlog’ wisselen ook hier documentaire, archiefbeelden en dramascènes elkaar af. Presentator Tirsa With, onder andere bekend van 'Het Klokhuis', neemt de kijkers mee in de geschiedenis, terwijl in het fictie gedeelte twee vriendinnen worden gevolgd: de Afro-Surinaamse Sharona en de Hindoestaanse Tara. Alle politieke en maatschappelijke ontwikkelingen hebben namelijk grote invloed op hun leven en vriendschap.


Scenarioschrijver van 'Fri Fri Suriname' Glynis Terborg: 'De kracht van 'Fri Fri Suriname' ligt in de combinatie van documentaire, archiefbeelden en drama. Archiefbeelden en feiten vormen de basis, maar juist het dramagedeelte maakt de geschiedenis invoelbaar. Bij een jeugdserie kun je niet alleen het politieke verhaal vertellen – dan krijg je vooral oudere experts aan het woord. Voor kinderen is identificatie belangrijk. Door persoonlijke verhalen en drama-elementen leef je mee met wat er gebeurt.'

Presentator Tirsa With: 'Zelfs mijn ouders hebben veel geleerd van deze serie, terwijl zij in Suriname zijn opgegroeid. Er kwamen dingen voorbij die ook voor hen nieuw waren. Dat maakt het extra bijzonder: het biedt herkenning, maar is ook leerzaam.'

'Fri Fri Suriname' is geregisseerd door Sacha Vermeulen (documentaire) en Mischa Kamp (drama). Met rollen van onder anderen An-Genély Baarn, Jiya Rishaya Soekhlal, Manoushka Zeegelaar Breeveld en Daniël Kolf.

'Fri Fri Suriname', vanaf zondag 16 november wekelijks om 19.20 uur te zien bij NPO Zapp op NPO 3 en als serie in zijn geheel te bekijken op NPO Start.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm2 logo

Vluchtgedrag op het openbaar vervoer van Rotterdam zorgt voor verwondingen, een dakloze man misdraagt zich in Amsterdam Centraal Station en in Leiden denkt een foutparkeerder ertussenuit te kunnen knijpen.

'Overtreders', om 20.30 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:30
    Zomerbeelden
    12:10
    Dagelijkse kost
  • 12:00
    Radio 1: Nieuwe Feiten
    13:00
    Zomerbeelden
  • 12:00
    De mini's
  • 11:45
    Familie
    12:20
    Sara
  • 11:30
    Gordon Ramsay's 24 Hours to Hell and Back
  • 09:20
    Geen uitzending
    14:45
    The Goldbergs
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:55
    Stargate SG-1
  • 08:45
    Geen uitzending
    16:00
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:15
    Geen uitzending
  • 11:00
    Geen uitzending
    12:15
    Oogappels
  • 11:20
    Manifest
    12:05
    The Rookie
  • 11:15
    Geen uitzending
    12:15
    Highway Thru Hell
  • 11:50
    Next Level Chef
    12:35
    The Block Australia
  • 11:40
    World's Most Evil Killers
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 12:01
    Het perfecte terras
    12:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 11:25
    Open Vuur
    12:10
    Meat Timon
  • 11:05
    Death in Paradise
    12:10
    The Good Ship Murder
  • 12:00
    Grey's Anatomy
  • 12:00
    NOS Journaal
    13:20
    Kook mee met MAX
  • 12:00
    NOS Journaal
    12:15
    Kook mee met MAX
  • 11:55
    Jojo & Ouma
    12:05
    Simon