VRT NWS-documentaire 'Oekraïne na het front' volgt zwaargewonde militairen op kantelmoment tussen oorlog en gewone leven

Voor de VRT NWS-documentaire Oekraïne na het front reisde VRT NWS-journalist en Oekraïne-kenner Marijn Trio opnieuw naar het land dat hij de voorbije jaren van dichtbij volgde.
In de docu volgt Marijn mannen en vrouwen op het kantelpunt tussen oorlog en het gewone leven. Een verhaal over veerkracht, verlies en doorzettingsvermogen.
Na vier jaar oorlog keren nog elke dag talloze militairen zwaargehavend terug van het front, vaak met zware fysieke en mentale littekens. Elk van hen begint thuis aan een nieuw verhaal, aan een leven na het front. Marijn volgt enkele Oekraïners in hun persoonlijke strijd en onderzoekt of Oekraïne wel klaar is voor dit titanenwerk.
Zo’n 1,5 miljoen Oekraïners hebben de status van veteraan en verdedigden hun land militair. Velen raakten gewond. Vandaag telt Oekraïne naar schatting 120.000 geamputeerden, meer dan in Vietnam, Irak en Afghanistan samen, en enkel vergelijkbaar met de Eerste Wereldoorlog. Zelfs als de oorlog morgen stopt, zal het land nog tien jaar lang protheses moeten maken en zorg moeten dragen voor een hele generatie veteranen.
Marijn rijdt mee met medic Roesia in een nachtelijke evacuatiebus die nabij de frontlijn gewonde soldaten oppikt.
Hij gaat ook langs de high-tech revalidatiecentra in Kyiv, waar ze in labo’s bionische protheses ontwikkelen.
Hij volgt Vasyl, Andrii en Oleksandr. Alle drie kregen ze met amputaties te maken en elk op hun eigen manier proberen ze hun leven na het front vorm te geven.
Een andere realiteit vindt Marijn in een afkickkliniek voor verslaafde veteranen die worstelen met trauma’s, drugs en alcohol. Want frontervaringen en aanpassingsproblemen bij soldaten leiden vaak tot relatieproblemen en huiselijk geweld. Natalia getuigt hoe de terugkeer van haar man haar leven verwoestte.
Oekraïne staat voor een enorme uitdaging: hoe blijft een samenleving overeind als een aanzienlijk deel van haar actieve bevolking getraumatiseerd of invalide terugkeert? Kan het land dit wel aan?
'Oekraïne na het Front' is een VRT NWS-documentaire met menselijke verhalen over veerkracht, verlies en doorzettingsvermogen. Over een land dat niet alleen probeert stand te houden aan het front, maar nu en in de toekomst ook moet zorgen voor de mensen wiens strijd na het front niet stopt.
'Oekraïne na het Front', maandag 9 februari om 21.25 uur op VRT Canvas en VRT MAX.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Michaël Moens, finalist van ‘De Mol’ 2024, overleden
- Froukje, Dione de Graaff, Yentl en de Boer, Loes Luca en Fidan Ekiz in 'Opium op Oerol'
- Laatste week om je kans te wagen: schrijf je nu in voor 'De Mol' 2027
- Dit zijn de WK-afspraken van de Rode Duivels bij Sporza: wanneer België in actie komt
- VTM zoekt kandidaten voor nieuw seizoen van ‘Huis Gemaakt’
- Ontdek de zomerprogrammering van de Proximus-zenders
- Zoete triomfen en bittere teleurstellingen in 'The Great British Bake Off'
- Maandag in 'Close Up': Kho Liang Ie, ontwerper van zijn tijd
- 'Dagelijkse Kost' sluit het seizoen in schoonheid af aan de Belgische kust
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
Multimedia SPOTLIGHT
-
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch' -
Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt' -
Jade Mintjens in gloednieuw Play-programma 'Jade & de Belgen' -
'Ze Zeggen Dat' Dina Tersago nog nooit zo gestrest was -
'Heel Mijn Hart' toont een emotionele onthulling
Kijktip van de dag

Wanneer een jongeman geëxecuteerd op straat wordt gevonden en een tweede slachtoffer in de buurt wordt neergeschoten, doen rechercheurs er alles aan om de gevaarlijke schutter op te sporen voordat hij opnieuw iemand doodt.
'The First 48', om 20.35 uur op Play Actie.



































