'Vibrato, Leven met parkinson': een documentaire van Phara de Aguirre en Joeri Vlekken

Yolanda was jarenlang een gedreven jeugdrechter tot de hersenziekte parkinson het haar onmogelijk maakte te blijven werken en ze op 55 met pensioen moest. Sindsdien zoekt ze met vallen en opstaan haar weg om met de ziekte om te gaan.
Voor Yolanda is dat veel bewegen, schilderen en musiceren, ook al wordt dat alsmaar moeilijker door haar trillende linkerhand. Ze wil nog één keer de magie voelen van een orkest te dirigeren voor parkinson haar die kans ontneemt.
Yolanda Nachtegaele is één van de 40.000 mensen in ons land die lijden aan de ziekte van Parkinson, een degeneratieve hersenziekte, vooral bekend van de trillende handen en moeizame manier van lopen. Dat ze door de ziekte haar job als jeugdrechter moest opgeven, viel haar zwaar.
Yolanda Nachtegaele: 'In juni 2017 zag de griffier dat ik altijd mijn hand onder tafel hield als ik mensen ontving. Ze zei: Zou je niet eens naar de arts gaan? Je hand bibbert voortdurend. Ik had dat zelf nog niet door. Wel deed ik geen horloges of ringen meer aan omdat mijn hand vervelend begon te doen. Het luisterde niet meer. Ik ben ook enkele keren gevallen met de fiets zonder dat daar echt aanleiding toe was.'
Met een kop vol zorgen en een lijf stijf van de angst trok Yolanda naar de neuroloog. 'Het is ALS, MS of de ziekte van Parkinson, zei die. Ik zie me daar nog zitten: Geef mij dan maar parkinson. Weet je, ik dacht toen nog: parkinson, dat is een beetje bibberen en wat kromlopen, dat kan ik wel aan. Wist ik veel.'
Omdat ze beseft dat met de jaren haar fysieke mogelijkheden zullen achteruitgaan, maakt Yolanda een bucketlist met de dingen die ze nog wil doen. Yolanda is heel muzikaal. Ze speelde piano, cello, kerkorgel, en nog andere instrumenten, zong in koren en ging vaak naar concerten. Haar grote droom is om ooit zelf een orkest te dirigeren. Een vriend brengt haar in contact met David Ramael van Boho Strings. Die kiest een muziekstuk, de Nocturne van Aleksandr Borodin, geeft haar een snelcursus dirigeren en leent haar zijn strijkorkest om voor vrienden en lotgenoten haar droom waar te maken.
In de docu 'Vibrato, Leven met parkinson' volgen Phara de Aguirre en regisseur Joeri Vlekken Yolanda tijdens haar dagdagelijkse leven en bij de voorbereidingen van het concert.
Parkinson is een chronische neurodegeneratieve ziekte met ingrijpende motorische en niet-motorische symptomen. Het is een slijtageziekte van de hersenen, waarbij de dopamine producerende hersencellen sneller afsterven dan normaal. Dopamine is het regelmechanisme dat de bewegingen van het lichaam stuurt. De patiënt ontwikkelt steeds meer zorgnoden en boet in aan levenskwaliteit. Het verloop is individueel verschillend en onvoorspelbaar. Er bestaat tot nu geen behandeling die de ziekte geneest of de progressie afremt. De aanpak is gericht op symptoomcontrole.
Parkinson is de snelst groeiende hersenziekte ter wereld. Over de oorzaken is nog weinig bekend. Er zijn erfelijke factoren, vooral bij jonge parkinsonpatiënten, en omgevingsfactoren, zoals de invloed van pesticiden of bestrijdingsmiddelen. Minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke heeft recent nog nieuw onderzoek gevraagd naar de link tussen het professioneel gebruik van pesticiden en parkinson. In Frankrijk is parkinson sinds 2013 erkend als beroepsziekte bij landbouwers en is er een fonds voor schadevergoedingen.
'Vibrato, Leven met parkinson', dinsdag 27 februari om 21.20 uur op VRT CANVAS en VRT MAX.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
DOSSIER: Voorjaar 2024: alle plannen, alle zenders (BE)
volledig dossier- De waanzin stopt hier! 'De Ideale Wereld' is terug, 100% Karl Vannieuwkerke-vrij
- 'Interview met de geschiedenis' komt terug! Arnout Hauben in gesprek met deze 6 historische iconen.
- Dit zijn de eerste beelden van 'Het Conclaaf': 7 toppolitici met Eric Goens op weekend in de Ardennen
- Dina en Andy zijn terug met een nieuw seizoen van 'Ze Zeggen Dat'
- Sportieve duo's nemen het tegen elkaar op in 'Goed Gespeeld!'
- Programmadirecteur Annick Bongers vertrekt bij Play Media: 'Tijd om te herbronnen'
- Alle hens aan dek tijdens vroegtijdige verhuis van Cadix-ziekenhuis in 'Helden van Hier: De MUG'
- Streamz lanceert trailer van documentaire 'De Harde Kern'
- 'Comedy Casino' geeft opnieuw een podium aan aanstormend en gevestigd comedytalent
- Karine Claassen gaat 'Op een Ander' in bijzondere leefwerelden
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Vakantiekriebels, swiffers en een surprisebox voor koppels in nieuw seizoen van 'Met Vier in Bed'
- 'Ik ben het cadeautje!': Komst van energieke vrijgezel zet de boel meteen op scherp in de eerste week van 'B&B Zoekt Lief'
- Volg de weg naar 'Sing & Dance UP! 2026' in nieuw tv-programma
- Zinderende start voor 'Play that Song' in bloedheet Kortenberg
- Danny Ghosen legt de schokkende illegale medicijnhandel bloot in nieuwe PowNed-serie 'Danny en de Medicijnmaffia'
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Dit staat in juli op het menu van National Geographic
- Dit is nieuw bij RTL in juli
- Het mooiste motorsportweekend van het jaar: TT van Assen 2026 live op Ziggo Sport
- Dit zie je in 'Opsporing Verzocht'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Deventer
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit was De Foute Party van Qmusic in Flanders Expo Gent
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
Multimedia SPOTLIGHT
-
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur
Kijktip van de dag
Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.



































