PLAY en VTM slaan alarm: Vlaamse omroepen eisen gelijke kansen in strijd tegen Big Tech

De Vlaamse mediasector staat voor grote uitdagingen. Bij een ongewijzigd mediabeleid dreigen de Vlaamse private omroepen vanaf 2026 structureel verlieslatend te worden, met verstrekkende gevolgen voor de hele sector.
Daarom vragen PLAY Media en DPG Media de Vlaamse minister van Media en de federale onderhandelaars om twee concrete maatregelen: een eerlijker speelveld creëren ten opzichte van internationale techgiganten en een fiscaal gunstig kader voor investeringen in lokale content. Alleen zo kan de mediasector gezond en dynamisch blijven, en bijdragen aan een sterke, herkenbare Vlaamse cultuur en identiteit.
Ambitieus toekomstgericht mediabeleid broodnodig
De private omroepen vragen om eerlijke concurrentie met internationale techbedrijven zoals Google, Amazon, Netflix en TikTok, die de advertentiemarkt overspoelen en profiteren van schaalvoordelen en belastingvoordelen die lokale omroepen niet genieten. Lokale omroepen hebben daarnaast te maken met strenge reclamebeperkingen (denk aan het verbod op reclame voor kansspelen, tabak,...), wat hen in een ongunstige positie plaatst tegenover de internationale spelers. Daarom vragen de omroepen aan de beleidsmakers een gelijk speelveld voor alle spelers in de markt en om geen nieuwe reclamebeperkingen in te voeren voor lokale media. Daarnaast vragen ze een fiscaal gunstig kader voor adverteerders die hun reclamebudgetten bij lokale media besteden, in plaats van op internationale platformen. Dat zou de Vlaamse omroepen de nodige zuurstof geven en inkomsten die opnieuw geïnvesteerd kunnen worden in Vlaamse producties.
Dirk Lodewyckx, Algemeen Directeur TV, Radio & Streaming van DPG Media: “Onze sector voelt de druk al jaren: de kosten stijgen, terwijl onze inkomsten steeds verder afnemen. Daarom vroegen we consultancybureau PMP om de trends te onderzoeken, en de uitkomst is alarmerend. Zonder in te grijpen dreigen de Vlaamse private omroepen vanaf 2026 structureel verlieslatend te worden, door de afname van inkomsten uit distributie en reclame. We blijven echter niet bij de pakken zitten want wij zijn ondernemers. Wij zullen blijven investeren in lokale content, digitale platformen en innovatie.”
Jeroen Bronselaer, CEO van PLAY Media: “Toch kunnen deze inspanningen het verlies niet volledig compenseren. Als we de Vlaamse mediasector gezond willen houden, zijn concrete beleidsmaatregelen noodzakelijk. Wij vragen daarom om een eerlijker speelveld. Alleen met een ambitieus mediabeleid vanuit de overheid kunnen we als Vlaamse media-ondernemers onze maatschappelijke rol blijven vervullen en onze sector versterken."
Vlaamse private omroepen onder onhoudbare druk
Uit recent onderzoek door het consultancybureau PMP blijkt dat de Vlaamse private omroepen bij een ongewijzigd beleid in een negatieve spiraal terecht dreigen te komen. De studie voorspelt een verlies van maar liefst 50 miljoen euro aan jaarlijkse inkomsten tegen 2029 door twee grote trends. Enerzijds zal de groeiende cord cutting in Vlaanderen leiden tot het verlies van ongeveer 600.000 kabelabonnementen, goed voor een daling van 31 miljoen euro aan distributie-inkomsten. Anderzijds zullen de advertentie-inkomsten uit traditionele televisie fors terugvallen. Hoewel digitale videoplatformen (VTM GO / Go Play) een deel compenseren, blijft de balans negatief, met een jaarlijkse daling van 20 miljoen euro in advertentie-inkomsten.
Als er geen actie wordt ondernomen, wordt de druk op de Vlaamse mediasector onhoudbaar - met potentieel zeer zware gevolgen. De omroepen zullen dan volgens de PMP studie onvermijdelijk moeten besparen op programma’s, met als gevolg een kwart minder bestellingen bij Vlaamse productiehuizen. Als de trend zich doorzet zou dat kunnen resulteren in 700 jobs die verdwijnen, de entertainment- en nieuwsprogramma's die onder druk komen te staan en uiteindelijk zouden zenders bij ongewijzigd beleid mogelijk verdwijnen.
Lokale media als maatschappelijk relevante motor
De omroepen benadrukken dat lokale content meer is dan entertainment. Ze zorgen voor verbinding en solidariteit in Vlaanderen, voor creativiteit en innovatie, ze versterken de diversiteit en pluraliteit en staan garant voor sterke informatie en objectiviteit in de berichtgeving. Ook op economisch vlak vervult de mediasector een belangrijke rol, met een jaarlijkse omzet van 2 miljard en een werkgelegenheid voor ongeveer 7000 mensen. Door een breed en kwalitatief aanbod dragen de Vlaamse omroepen bij aan de identiteit en creativiteit van de gemeenschap. Daarom roepen de Vlaamse private omroepen de overheid op om dringend werk te maken van een geïntegreerd mediabeleid dat de toekomst van de Vlaamse mediasector veiligstelt.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Ruben Van Gucht kondigt nieuwe VTM GO-talkshow 'Happy Hour' aan
- Familiegeheimen en onverwachte onthullingen in tweede seizoen van 'Zussen'
- 'Play that Song' brengt opnieuw zomerse muzieksfeer naar De Haan
- Kijk naar Tom Hiddleston in 'Pompeii: Out of Time' nieuw op National Geographic
- Wilfred Genee presenteert nieuw programma 'Mi Dushi: Wat is dan liefde?'
- Dit staat in augustus op de planning bij National Geographic
- Lekker eten doe je in augustus met 24Kitchen
- Ontdek wat er in augustus op STAR Channel te zien is
- Pickx+ blijft ook in augustus boeien, entertainen en verbazen
- BBC Belgium in augustus: speurders, klassiekers en meeslepende mysteries
- Radiospecial over vrouwenstraten in 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Giel Beelen komende weken te horen in de ochtend van Radio Veronica
- Dit hoor je deze week in 'FM op 5'
- Qmusic-dj’s Tom & Bram schudden de Nederlandse zomer op met 'Shake Up Your Day'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk vanaf maandag naar 'Furious' op Disney+ -
Kijk naar de bijzondere kasteelweek van 'Met Vier In Bed' -
Wouter laat het strand spreken in 'B&B Zoekt Lief' -
Herinneringen aan Margriet Hermans in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk nu naar 'Pompeii: Out of Time with Tom Hiddleston' -
Alain Remue getuigt over de hel in Pepinster -
'Charlotte ZKT. Lief' nieuwe Play Short -
'Met Vier In Bed' in het spoor van Brad Pitt -
Onverwachte onthulling in 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez brengt de zomer naar 'Tien Om Te Zien' -
Kijk de trailer van 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Kijk de trailer van 'Echte Jongens op Safari' -
'Familie'-iconen Annie en Ray op audiëntie bij de Koning -
Kijk binnenkort 'The Whisper Man' op Netflix
-
Isaura vertelt openhartig over panseksualiteit in 'B&B Zoekt Lief' -
Veel competitiedrang deze week in 'Met Vier in Bed' -
Check nu de trailer van 'The Gentlemen S2' -
Kijk nu de trailer van 'Koppels in Crisis 2' -
Marc Coucke zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
Ruben Van Gucht beleeft de Tour de France op VTM GO -
Dominique Van Malder over gastric bypass in 'Viva 50' -
Kijk naar 'True Crime Belgium: Moord zonder Lijk' op Streamz -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Jana en Jelle vinden elkaar in 'B&B Zoekt Lief' -
Franse bulldog Mieke steelt de show in 'Met Vier in Bed' -
Glitter, glamour en Nederlandse directheid in 'The Real Housewives van het Zuiden' -
Ruben Van Gucht daagt Tess uit op JOE
-
'Taylor Swift, a love story' in 'Telefacts Zomer' -
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief'
Kijktip van de dag

Benjamin Franklin zet alles op alles om Frankrijk te overtuigen de Amerikaanse zaak te steunen - en het lukt. Maar terwijl Washingtons uitgeputte leger eindelijk nieuwe hoop krijgt, verplaatst Groot-Brittannië zijn aanvallen naar de kwetsbare zuidelijke staten. Dan slaat het noodlot toe: Benedict Arnold verraadt zijn eigen land en opent de deur voor een Britse invasie diep in Virginia. De oorlog bereikt zijn gevaarlijkste fase.
'1776: American Independence', om 20.00 uur op VRT Canvas.



































