Lieve Blancquaert trekt op roadtrip door de EU, 35 jaar na de val van de Berlijnse muur

Sinds 1 januari en nog tot tot 30 juni 2024 neemt België het voorzitterschap van de Raad van de Europese Unie (de 'Raad') waar. In dat kader maakte Lieve Blancquaert vijf maanden lang een roadtrip door Europa.
Ze was erbij toen op 9 november 1989 de Berlijnse Muur viel. De euforie van die dag maakte van haar een overtuigde Europeaan. Een kleine 35 jaar later – en 1 jaar vóór de Europese verkiezingen – trekt ze samen met haar assistente en goeie vriendin Marij op roadtrip door ons continent, ter voorbereiding van een expo en een boek. Overal waar ze komt, ontmoet ze mensen, legt ze hen vast op beeld, en polst ze naar hun gevoelens en overtuigingen in actuele kwesties die haar nauw aan het hart liggen. Samen reizen ze door de 27 lidstaten van de Europese Unie en doorkruisen ze ook het Verenigd Koninkrijk: 33.000 kilometer om op heel persoonlijke manier te polsen naar de uitdagingen van het Europa dat zij – en wij – nalaten aan onze kinderen.
Eerste halte is Berlijn, waar het Europese verhaal voor Lieve in ’89 echt begon. Ze praten er met gewone Berlijners over de voor- en nadelen die de eenmaking van Europa hen heeft gebracht. Vervolgens reizen ze naar Polen om na te gaan of de westerse invloeden er voor meer eenheid of net voor meer verdeeldheid hebben gezorgd in de samenleving.
Ze reizen door de Tsjechische bossen – of wat daarvan overblijft. Ze krijgen de security van één van de grootste bruinkoolmijnen van Polen achter zich aan, en worden in de Italiaanse Dolomieten overweldigd door de kracht van één van Europa’s mooiste gletsjers. Op weg naar het Zuiden praten ze met migranten en met mensen die hun nek voor hen uitsteken. Ze verkennen een gevaarlijke migratieroute door de bergen, en ontdekken plekken waarvan ze niet vermoedden dat ze bestonden in Europa. Ze maken ook de oversteek naar het Verenigd Koninkrijk om te polsen hoe het vier jaar na de Brexit met dat land is gesteld. In het noorden van Europa gaan ze na waarom de Scandinaviërs zo gelukkig zijn en ontdekken er de kracht van gelijkheid. In de Baltische staten duiken ze onder in een vrijwillig vrouwenleger, maken er kennis met de Baltische nationale trots, en stuiten er op de nieuwe Muur van Europa.
Deze unieke reis mondt uit in een aaneenschakeling van warme ontmoetingen met mensen van uiteenlopende afkomst en pluimage. Op die manier wordt de reeks ook een eigenzinnige weerspiegeling van het bonte mozaïek dat wordt gevormd door de veelkleurige en veelstemmige Europese bevolking.
Aflevering 1
Samen met haar assistente en goeie vriendin Marij houdt Lieve halt in Berlijn, waar met de val van de Muur in 1989 het eengemaakte Europa ontstond. De euforie van die dag maakte van haar een overtuigde Europeaan. Vandaag peilt ze naar de gevolgen van de eenmaking in gewone mensenlevens aan beide kanten van de Muur. Ze reist verder naar Polen, en stelt vast dat de eenmaking niet per se heeft geleid tot minder verdeeldheid onder de mensen – bijvoorbeeld in hun houding tegenover LGBTQ-personen.
De expo
Naast het programma is er ook de expo 'Wij zijn Europa', een informatieve, avontuurlijke en emotionele weergave van de reis, met de mooiste portretten die Lieve onderweg maakte. De expo start en landt in Mechelen, van 16 maart tot en met 30 juni 2024. Deze tentoonstelling is een coproductie van Kunsthal Mechelen en Mechelen Feest/Construct Europe en is te zien zijn in de tentoonstellingszalen in Cultuurcentrum Mechelen.
Het boek
Het bijhorend boek 'Wij zijn Europa - Ontmoeting met een continent' is een publicatie van Hannibal Books in samenwerking met VRT CANVAS. Het verschijnt gelijktijdig met de reeks.
'Wij zijn Europa', vanaf dinsdag 5 maart om 21.20 uur op VRT CANVAS en VRT MAX.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
DOSSIER: Voorjaar 2024: alle plannen, alle zenders (BE)
volledig dossier- De waanzin stopt hier! 'De Ideale Wereld' is terug, 100% Karl Vannieuwkerke-vrij
- 'Interview met de geschiedenis' komt terug! Arnout Hauben in gesprek met deze 6 historische iconen.
- Dit zijn de eerste beelden van 'Het Conclaaf': 7 toppolitici met Eric Goens op weekend in de Ardennen
- Dina en Andy zijn terug met een nieuw seizoen van 'Ze Zeggen Dat'
- Sportieve duo's nemen het tegen elkaar op in 'Goed Gespeeld!'
- Programmadirecteur Annick Bongers vertrekt bij Play Media: 'Tijd om te herbronnen'
- Alle hens aan dek tijdens vroegtijdige verhuis van Cadix-ziekenhuis in 'Helden van Hier: De MUG'
- Streamz lanceert trailer van documentaire 'De Harde Kern'
- 'Comedy Casino' geeft opnieuw een podium aan aanstormend en gevestigd comedytalent
- Karine Claassen gaat 'Op een Ander' in bijzondere leefwerelden
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Vakantiekriebels, swiffers en een surprisebox voor koppels in nieuw seizoen van 'Met Vier in Bed'
- 'Ik ben het cadeautje!': Komst van energieke vrijgezel zet de boel meteen op scherp in de eerste week van 'B&B Zoekt Lief'
- Volg de weg naar 'Sing & Dance UP! 2026' in nieuw tv-programma
- Zinderende start voor 'Play that Song' in bloedheet Kortenberg
- Danny Ghosen legt de schokkende illegale medicijnhandel bloot in nieuwe PowNed-serie 'Danny en de Medicijnmaffia'
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Dit staat in juli op het menu van National Geographic
- Dit is nieuw bij RTL in juli
- Het mooiste motorsportweekend van het jaar: TT van Assen 2026 live op Ziggo Sport
- Dit zie je in 'Opsporing Verzocht'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Deventer
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit was De Foute Party van Qmusic in Flanders Expo Gent
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
Multimedia SPOTLIGHT
-
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur
Kijktip van de dag
Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.



































